Ιδανικός αυτόχειρας!

-

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στη Λεωφόρο κόντρα στον Άγιαξ μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, κυριάρχησε μέχρι το 25′, αλλά στη συνέχεια οπισθοχώρησε και… αυτοκτόνησε. Ο Τραορέ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 30′, με το “Τριφύλλι” να καταρρέει μετά το 65′, καθώς δύο παίκτες του είδαν την κόκκινη κάρτα, ενώ συγχρόνως δέχθηκε και δεύτερο γκολ.

olaprasina1908

Ο Αντρέα Στραματσόνι παρέταξε τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο με τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια και τους Ιβανόφ, Μολέδο, Κουτρουμπή να αποτελούν την αμυντική τριάδα. Ως μπακ χαφ αγωνίστηκαν οι Χουλτ και Μέστο, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα, ενώ στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Λεντέσμα, Ζέκα και Γουακάσο. Στην κορυφή της επίθεσης πήρε θέση ο Μπεργκ και λίγο πιο πίσω του είδαμε τον Λουντ.

Οι φθηνότερες διακοπές γίνονται… Σεπτέμβριο! Δες τις καλύτερες τιμές από όλη την Ελλάδα

Επηρεασμένοι από την εξαιρετική ατμόσφαιρα στη Λεωφόρο, οι παίκτες του “Τριφυλλιού” έδειξαν πόσο πολύ περίμεναν αυτή την αναμέτρηση. Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο από νωρίς, κάτι το οποίο δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν αποτελεσματικά οι Ολλανδοί.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει, όταν στο 5ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Γουακάσο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ονανά δεν απομάκρυνε σωστά, η μπάλα έπειτα από νέο γύρισμα στην περιοχή κατέληξε στον Μπεργκ, ο οποίος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, εν μέσω κλίματος αποθέωσης στη Λεωφόρο. Το γκολ έδωσε “φτερά” ψυχολογίας στους γηπεδούχους, που συνέχισαν να πιέζουν την ομάδα του Μποζ, χωρίς ωστόσο να δημιουργούν κάποια κλασσική ευκαιρία για το 2-0.

Οπισθοχώρησε και το πλήρωσε

Παρόλα αυτά, από το 25′ και μετά οι “πράσινοι” έδωσαν αδικαιολόγητα χώρους στον Άγιαξ, που άρχισε να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, όταν ο Τραορέ στο 30′ τροφοδοτήθηκε στα αριστερά, απ’ όπου απουσίαζε ο Μέστο, μπήκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή και εκτέλεσε τον Στιλ στην κλειστή του γωνία.

Η ισοφάριση φάνηκε να… πανικοβάλει τους παίκτες του Παναθηναϊκού, που μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου έδειχναν να μην διαθέτουν την απαιτούμενη συγκέντρωση, κάνοντας λάθη ακόμη και στην άμυνα. Τόσο ο Μπαντέλι με σουτ, όσο και ο Τραορέ άγγιξαν το 1-2 για τον Άγιαξ, όμως αφενός το σουτ του πρώτου έφυγε λίγο άουτ, και αφετέρου ο Στιλ έσωσε με υπερένταση την προβολή του δεύτερου από κοντά.

Καταστροφικό το 2ο ημίχρονο

Ενώ άπαντες θα περίμεναν ότι οι “πράσινοι” θα εμφανίζονταν βελτιωμένοι στην επανάληψη, αφήνοντας πίσω το κενό διάστημα προς το τέλος του 1ου ημιχρόνου, κάτι τέτοιο δεν συνέβη ποτέ. Ο ρυθμός του ματς έπεσε ραγδαία, με τον Άγιαξ να κρατά εύκολα τους γηπεδούχους μακριά από την περιοχή του, ενώ παράλληλα έδειχνε ορεξάτος επιθετικά.

Ωστόσο, μετά από 20 λεπτά παιχνιδιού στο 2ο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός αυτοκτόνησε. Αρχικά, στο 66′ ο Μέστο χαρίζει τη μπάλα στον αντίπαλο με μια περιττή ντρίμπλα στην άμυνα και στη συνέχεια υποπίπτει σε παράβαση αχρείαστη εντός περιοχής. Ο Κλάασεν νικιέται από τον Στιλ, όμως ο Ρίντεβαλντ στην επαναφορά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Σαν να μην έφτανε αυτό, 2 λεπτά αργότερα ο Ιβανόφ ανατρέπει αντίπαλο λίγο έξω από την περιοχή με τράβηγμα και βλέπει την 2η κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, αφήνοντας το “Τριφύλλι” με 10 παίκτες.

Ξανά στα… ίσια

Με το αριθμητικό πλεονέκτημα να είναι υπέρ τους, οι Ολλανδοί δεν δυσκολεύονταν να ελέγχουν το παιχνίδι, ωστόσο ο Ζιγέχ έκανε αντικανονικό τάκλιν στον Χουλτ και αντίκρισε με τη σειρά του στο 782η κίτρινη κάρτα, με την αριθμητική ισορροπία να επανέρχεται.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Μπεργκ έκανε τη σέντρα σουτ, όμως ο Λέτο για λίγα εκατοστά δεν κατάφερε να ακουμπήσει τη μπάλα, να της αλλάξει πορεία και να τη στείλει στα δίχτυα, με τον Ονανά να διώχνει με δυσκολία. Στο 91′ κι ενώ ο Γουακάσο αποβλήθηκε για την αντίδρασή του σε μαρκάρισμα από τον Μπαντέλι, ο Μολέδο έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής του Άγιαξ, αλλά έστειλε τη μπάλα στον τερματοφύλακα των Ολλανδών από πλεονεκτική θέση.

Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, αλλά πλέον ήταν πολύ αργά, με αποτέλεσμα να ηττηθούν στην πρεμιέρα του 7ου ομίλου του Europa League μέσα στη Λεωφόρο από τον Άγιαξ με σκορ 1-2.

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Μολέντο, Κουτρουμπής (68΄Βιγιαφάνιες), Ιβανόφ, Μέστο, Χουλτ, Λεντέσμα (Λέτο 65΄), Ζέκα, Λουντ (Σαμπά 73΄), Γουακάσο, Μπεργκ.

Άγιαξ (Μπος): Ονάνα, Βέιτμαν, Ρίντβελτ, Σάντσες, Τραορέ, Κλάασεν (Σονε 89΄), Γιούνες, Ζίεχ, Βίργκερβερ, Γκούντελι, Ντάικς.