Είναι ωραία η ομάδα του Αντρέα!

-

Με 0-2 επικράτησε ο Παναθηναϊκός επί του Λεβαδειακού στη Λιβαδειά, με τους “πράσινους” να παίζουν ωραίο ποδόσφαιρο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μπεργκ και Εσιέν τα γκολ του “Τριφυλλιού” στο δεύτερο ημίχρονο. Παρθενικό γκολ για τον Γκανέζο, ενώ ο Σουηδός αποχώρησε λόγω ενοχλήσεων στον Δικέφαλο. Ντεμπούτο για Εβανζελίστα, ο οποίος αγωνίστηκε για 20 λεπτά. Τρομερός ο Μέστο, που είχε και ασίστ. Φανταστική παρουσία από πάνω από 2.000 φίλους του “Τριφυλλιού”. Σταμάτησε το παιχνίδι για 25 λεπτά ο Δημητρόπουλος λόγω… πανό!

πανηγυρικο-λιβαδεια

Ο Αντρέα Στραματσόνι παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Λουκ Στιλ κάτω από τα δοκάρια και τους Μέστο, Κουτρουμπή, Τελάντερ και Πράνιτς να αποτελούν την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά. Στο χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Εσιέν, Ζέκα και Αμπέντ, με τους Μπουμάλ και Καλτσά να βρίσκονται στα φτερά της επίθεσης και πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Μάρκους Μπεργκ.

Οι “πράσινοι” κυριάρχησαν καθ΄όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους στο γήπεδο, ωστόσο φανέρωσαν για ακόμα μια φορά το πρόβλημα που υπάρχει στην τελική προσπάθεια. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως το “Τριφύλλι” είχε κατοχή της μπάλας 70% στο πρώτο ημίχρονο, καθώς και 13 τελικές, χωρίς ωστόσο να βρει δίχτυα.

Οι μεγαλύτερες στιγμές για τον Παναθηναϊκό ήρθαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου. Στο 39′, μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Τσιντώτα, αρχικά ο Κουτρουμπής σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού και στη συνέχεια ο Εσιέν έστειλε την μπάλα λίγο άουτ με κοντινή προβολή. Δύο λεπτά αργότερα, ο Αμπέντ έπιασε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να μην του κάνει όμως το χατίρι και να περνάει λίγο δίπλα από τα δοκάρια της εστίας του Λεβαδειακού. Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου 45λέπτου, ο δραστήριος Μπουμάλ βρήκε ωραία τον Μπεργκ στην περιοχή, ο τελευταίος έπιασε δυνατό σουτ από πλάγια θέση, όμως ο Τσιντώτας έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε 25λεπτη με καθυστέρηση, επειδή οι οπαδοί του Παναθηναϊκού είχαν αναρτήσει πανό κατά του Κοντονή και της κυβέρνησης και ο διαιτητής Δημητρόπουλος δεν ξεκινούσε το παιχνίδι αν δεν κατέβαινε. Οι οπαδοί του “Τριφυλλιού” ήταν ανένδοτοι και δεν κατέβαζαν το πανό, παρά τις εκκλήσεις και τον Ζέκα, Μπεργκ και Πράνιτς που πήγαν προς το μέρος τους. Έτσι, οι διαιτητές αποχώρησαν για τα αποδυτήρια, όντας αποφασισμένοι να μην ξεκινήσουν το παιχνίδι αν δεν κατέβει το επίμαχο πανό. Τελικά, έπειτα από διαβουλεύσεις των Φύσσα, Βόκολου και Σαραβάκου με τους οπαδούς του πανό διπλώθηκε και το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι.

Οι παίχτες του Παναθηναϊκού ξεκίνησαν καλά το δεύτερο μέρος, έχοντας στο πρώτο πεντάλεπτο δύο μακρινά και δυνατά σουτ από τους Εσιέν και Πράνιτς, τα οποία αποκρούστηκαν με δυσκολία από τον Τσιντώτα. Τελικά, το γκολ που τόσο έψαχναν οι “πράσινοι” ήρθε στο 57΄, όταν ο Μπουμάλ πήρε την μπάλα από τον Μπεργκ μέσα στην περιοχή και με υπέροχη ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Σουηδό, ο οποίος απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο στράικερ των “πρασίνων” στάθηκε άτυχος, καθώς ένιωσε ένα σφίξιμο στον δικέφαλο και αναγκάστηκε να δώσει τη θέση του στον Μλάντεν Πέτριτς. Στο 70′ της αναμέτρησης, το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα έκανε ο Λούκας Εβανζελίστα, ο οποίος πήρε τη θέση του Καλτσά.

Στο 78′, ο Μέστο πραγματοποίησε τρομερή ενέργεια, καθώς κατέβασε ιδανικά μακρινή μπαλιά που δέχτηκε, έφτασε στην τελική γραμμή και με ιδανικό συρτό γύρισμα βρήκε τον Εσιέν στο ύψος της περιοχής, ο οποίος με ιδανικό σουτ έκανε το 0-2. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Γκανέζου με την φανέλα του Παναθηναϊκού.

Στη συνέχεια του αγώνα, ήταν η σειρά του Λουκ Στιλ να… δικαιολογήσει το “μεροκάματο” του, με τον Βρετανό πορτιέρο να πραγματοποιεί σπουδαία απόκρουση σε σουτ του Μαχαίρα και άλλη μια δύσκολη σε προσπάθεια του Γιακουμάκη. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι στη ροή του αγώνα κι έτσι οι “πράσινοι” πήραν σημαντικό “διπλό” στη Λιβαδειά και στρέφουν πλέον το ενδιαφέρον στο παιχνίδι Κυπέλλου απέναντι στον Ατρόμητο.

Λεβαδειακός (Μάντζιος): Τσιντώτας, Στάθης, Μπεν, Μαχαίρας, Μουλόπουλος, Μεντί, Μανωλάς, Γιάχιτς, Μερεμπασβίλι (75′ Μίνγκας), Μάντζιος, Νικολάου (53′ Μάνγκας)

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Πράνιτς, Τελάντερ, Κουτρουμπής, Εσιέν (80′ Ταυλαρίδης), Ζέκα, Αμπέντ, Μπουμάλ, Καλτσάς (70′ Εβανζελίστα), Μπεργκ (62′ Πέτριτς)