Διπρόσωπος Παναθηναϊκός, κάκιστος επόπτης!

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε νωθρός στο α’ μέρος, διορθώθηκε στην επανάληψη, έφτιαξε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να τις μετατρέψει σε γκολ με αποτέλεσμα να μείνει στο 0-0 με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο επόπτης Λάμπρου, έκοψε με ανύπαρκτο οφσάιντ τον Μπεργκ στο 43′. Μοιραίος ο Λουντ που έχασε τριπλή ευκαιρία για να σκοράρει.

-

Με τρεις σημαντικές απουσίες (Χουλτ, Λέτο και Σάμπα), αλλά με τον Ιμπάρμπο να επιστρέφει στο βασικό σχήμα, παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό. Ο Αντρέα Στραματσόνι παρέταξε τους ποδοσφαιριστές του με σχηματισμό 4-3-2-1 και μοναδικό προωθημένο τον Μάρκους Μπεργκ.

Το ματς

Την πρώτη υποψία ευκαιρίας την είχαν οι γηπεδούχοι με τον Κλέσιο να κάνει την προβολή αλλά τον Λουκ Στιλ να μην αιφνιδιάζεται. Ο Παναθηναϊκός με τη συμπλήρωση του πενταλέπτου, έχασε και εκείνος με τη σειρά του μια καλή στιγμή για να ανοίξει το σκορ, με εκφραστή τον Μάρκους Μπεργκ που πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κυριακίδη.

Ο Παναιτωλικός έλεγχε τη μπάλα και με τον Τομανέ στο 7ο λεπτό, απείλησε σοβαρά την εστία του «τριφυλλιού», αλλά ο Λουκ Στιλ ήταν και πάλι εκεί που χρειαζόταν και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα και με πλάγιες μπαλιές, προσπαθούσαν να διασπάσουν την «πράσινη» άμυνα.

Στο 10ο λεπτό, ήταν η σειρά του Ρόμπιν Λουντ να απειλήσει τα καρέ του Παναιτωλικού, αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Φινλανδού.

Η εικόνα που έδειχναν στο χώρο του κέντρου οι παίκτες των «πρασίνων», ανάγκασε πολλές φορές τον Αντρέα Στραματσόνι να σηκωθεί από τον πάγκο του για να δώσει οδηγίες σε έντονο ύφος, καθώς δεν έβλεπε αυτά που ήθελε, αφού οι γηπεδούχοι είχαν πάρει την κατοχή μπάλας και πήγαιναν το ματς στο δικό τους τέμπο.

ÂÉÃÉÁÖÁÍÅÓ ÌÐÅÑÃÊ ÐÁÍÁÉÔÙËÉÊÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ PANETOLIKOS - PANATHINAIKOS (SUPERLEAGUE 2016-2017)

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Στο 16ο λεπτό, οι «πράσινοι συνεργάστηκαν άψογα με τελικό αποδέκτη τον Ρόμπιν Λουντ, ο οποίος καλυπτόταν αλλά ο επόπτης λανθασμένα τον υπέδειξε σε θέση οφσάιντ. Το ματς είχε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα με αποτέλεσμα ο διαιτητής Κομίνης να βγάλει σε 2-3 περιπτώσεις την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του για λογαριασμό των γηπεδούχων. Στο 23ο λεπτό, οι γηπεδούχοι με τον Φερέιρα προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί για τα καρέ του Στιλ, αλλά το σουτ που δοκίμασε πέρασε δίπλα από το δοκάρι, χωρίς ν’ ανησυχήσει τον Άγγλο τερματοφύλακα.

Οι «πράσινοι» από το 15’ της αναμέτρησης και μετά, παρουσίασαν κακό πρόσωπο, δεν είχαν κυκλοφορία μπάλας και ο μαχητικός Παναιτωλικός, είχε αναλάβει πλήρως τα ηνία και το ρυθμό του αγώνα.

Οι «πράσινοι» όμως, αν και δεν ήταν αυτοί που έπρεπε στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο μέρος, έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται καθώς για δεύτερη φορά, ο επόπτης Λάμπρου, σηκώνει λανθασμένα τη σημαία του για οφσάιντ, σε φάση που ο Μάρκους Μπεργκ καλύπτεται κανονικά και μάλιστα σημειώνει γκολ δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, το οποίο θα έστελνε στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα τον Παναθηναϊκό.

ÉÌÐÁÑÌÐÏ ÐÁÍÁÉÔÙËÉÊÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ PANETOLIKOS - PANATHINAIKOS (SUPERLEAGUE 2016-2017)

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες πάτησαν στο αγωνιστικό χώρο χωρίς κάποια αλλαγή, με τον Παναιτωλικό να έχει την πρωτοβουλία και με τον Μύγα να δοκιμάζει από μακριά στο 47’, αλλά εντελώς άστοχα. Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο β’ μέρος, κυκλοφορούσε τη μπάλα, προσπαθούσε να φτιάξει φάσεις, αλλά δεν τα κατάφερνε στην τελική του προσπάθεια.

Με την είσοδο του Λούκας Βιγιαφάνιες στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Γουακάσο, ο Παναθηναϊκός έκανε αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Κυριακίδη, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού ήταν σε καταπληκτική βραδιά και είχε κατεβάσει ρολά σε τρεις περιπτώσεις που οι «πράσινοι» προσπάθησαν να πετύχουν γκολ, με τον Λουντ να είναι μοιραίος παίκτης για την ομάδα του, αφού δεν μπόρεσε σε καμία από τις ευκαιρίες που του δόθηκαν να σκοράρει (62’, 64’ και 68’).

Στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης, ο Αντρέα Στραματσόνι πέρασε στο χορτάρι και τον Εμποκού στη θέση του Λουντ, με σκοπό να πιέσει ακόμα περισσότερο η ομάδα του για να πετύχει το πολυπόθητο γκολ, αφού παρά τις προσπάθειες των παικτών το 0-0 παρέμενε.

ÑÉÍÁËÍÔÉ ÐÁÍÁÉÔÙËÉÊÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ PANETOLIKOS - PANATHINAIKOS (SUPERLEAGUE 2016-2017)

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, στην αναμέτρηση πέρασε και ο Λαουτάρο Ρινάλντι στο πλευρό το Μπεργκ, με τον Αντρέα Στραματσόνι να μετατρέπει το σύστημα σε 4-4-2, ώστε να καταφέρει η ομάδα του να γίνει περισσότερο επιθετική και να πετύχει το γκολ που θα της έδινε και τη νίκη. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και έψαχναν μόνο μέσω αντεπιθέσεων να κάνουν τη ζημιά στο «τριφύλλι».

Οι «πράσινοι» ωστόσο δεν κατάφεραν τίποτα και το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, με το «τριφύλλι» να έχει την πρώτη απώλεια βαθμών στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου και κυρίως να προβληματίζει με την εμφάνισή του, ενόψει και της αναμέτρησης με τη Θέλτα την Πέμπτη (20/09) στην Ισπανία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μιγκέλ Ροντρίγκες, Κούσας, Τομανέ, Κλέσιο (82’ Ρότσα), Οσμάν Φερέιρα (69’ Μαρκόφσκι), Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Τσοκάνης, Μύγας, Ουαρντά (70’ Μουνιός).

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Μολέδο, Μέστο, Ιβανόφ, Κουλιμπαλί, Ζέκα, Λεντέσμα, Ιμπάρμπο (82’ Ρινάλντι), Λουντ (74’ Εμποκού), Γουακάσο (64’ Βιγιαφάνιες), Μπεργκ.