“Βομβιστής”… Μολέδο!

-

Παρότι… δεινοπάθησε, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιβληθεί της ΑΙΚ Στοκχόλμης στη Λεωφόρο με 1-0, χάρη σε γκολ του Ροντρίγκο Μολέδο, παίρνοντας έτσι ισχνό προβάδισμα για τη ρεβάνς του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League στη Σουηδία. Καλύτερο το “Τριφύλλι” στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με μοναδικό “νεκρό” διάστημα το δεκάλεπτο 65′-75′.

milko

Ο Αντρέα Στραματσόνι επέλεξε να παρατάξει τον Παναθηναϊκό με τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια και τους Μολέδο, Ιβανόφ, Κουτρουμπή να αποτελούν την αμυντική τριάδα. Ως μπακ χαφ αγωνίστηκαν οι Χουλτ και Μέστο στα αριστερά και στα δεξιά αντίστοιχα, ενώ στον χώρο του κέντρου βρέθηκαν οι Ζέκα, Λεντέσμα και Γουακάσο. Στην κορυφή της επίθεσης πήρε θέση ο Μπεργκ, ενώ λίγο πιο πίσω του κινήθηκε ο Ιμπάρμπο.

Το ματς

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το πρώτο επίσημο παιχνίδι του Παναθηναϊκού για τη φετινή σεζόν, αφού οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι δεν άργησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις στην εστία των φιλοξενούμενων. Μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” έφτασαν κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις, με πρωταγωνιστές τους Μπεργκ και Ιμπάρμπο. Ωστόσο, από τη μία ο Σουηδός δεν μπόρεσε να βρει σωστά τη μπάλα στην μικρή περιοχή με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει λίγο άουτ, ενώ από την άλλη λιγο αργότερα ο Κολομβιανός από πλεονεκτική θέση σούταρε με δύναμη άστοχα.

Διακοπές στη Μύκονο με το Trivago, στις καλύτερες τιμές της αγοράς!

Η μοναδική φάση για την ΑΙΚ Στοκχόλμης στο πρώτο μέρος προήλθε έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, όταν ο Σακάρι κέρδισε τους πάντες στον αέρα, αλλά η μπάλα… “ξύρισε” το δεξί δοκάρι του Στιλ. Η συνέχεια είχε πράσινη απόχρωση, χωρίς ωστόσο να σημειωθεί κάποιο γκολ, παρά το γεγονός ότι οι Σουηδοί είχαν κλειστεί στα καρέ τους, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και να προσπαθούν να απειλήσουν κυρίως από τα πλάγια. Η τελευταία επίσκεψη του Παναθηναϊκού στην περιοχή της ΑΙΚ που θα μπορούσε να τελεσφορήσει ήρθε στο 34ο λεπτό, όταν ο Μέστο γύρισε από τα δεξιά στον Μπεργκ, εκείνος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, παρουσιάζοντας όμως μεγάλη δυσκολία στη δημιουργία φάσεων για γκολ, αφού οι Σουηδοί επέλεξαν να αμυνθούν με όλες τους τις δυνάμεις για να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους. Παρόλα αυτά, λίγο έλειψε να κάνουν τη ζημιά όταν στο 56′ ο Χουλτ έχασε τον παίκτη που βρισκόταν στην πλάτη του, όμως ο Στιλ αντέδρασε σωστά και έσωσε το “Τριφύλλι” από τα χειρότερα. 10 λεπτά αργότερα, στο 66′, ο Μπεργκ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ της ΑΙΚ, σκόραρε, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, με τη φάση να κρίνεται εξαιρετικά αμφίβολη.

Στο 73ο λεπτό άπαντες στη Λεωφόρο… καρδιοχτύπησαν, καθώς ο Στιλ με εκπληκτική εκτίναξη δεν άφησε τη μπάλα να καταλήξει στη δεξιά του γωνία, έπειτα από κεφαλιά που προήλθε από εκτέλεση κόρνερ, με τον Παναθηναϊκό να φαίνεται εκνευρισμένος και χωρίς καθαρό μυαλό. Παρόλα aυτά, η λύτρωση για τους “πράσινους” ήρθε λίγα λεπτά αργότερα, όταν στο 79′ ο Ροντρίγκο Μολέδο έπιασε δυνατή κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι, η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι θα παραταχθεί στη ρεβάνς της Σουηδίας στις 4/8 με το 1-0 στις απόσκευές της, έχοντας τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα Play-Offs του Europa League.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στίλ, Μέστο, Χούλτ, Κουτρουμπής (46’ Βιγιαφάνιες) , Ιβανόφ, Μολέντο, Λεντέσμα, Ζέκα, Ιμπάρμπο (88’ Λουντ), Γουακάσο (70’ Λέτο), Μπέργκ.

ΑΙΚ: Κάρλγκρεν, Χάουκσον, Κάρλσον, Γιόχανσον, Μπλόμπεργκ, Άβντιτς (87’ Σαλέτρος) , Μαρκάνεν, Οφόρι, Σούντγκρεν, Ισιζάκι (65’ Γιασίν), Κπόζο.