Αντίο, Ευρώπη..!

Μόνο μαθηματικές πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League έχει πλέον ο Παναθηναϊκός, καθώς γνώρισε οδυνηρή ήττα από την Σταντάρ Λιέγης με σκορ 0-3.

-

Μόνο μαθηματικές πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League έχει πλέον ο Παναθηναϊκός, καθώς γνώρισε οδυνηρή ήττα από την Σταντάρ Λιέγης με σκορ 3-0. Με δέκα ποδοσφαιριστές τελείωσαν οι «πράσινοι» την αναμέτρηση (αποβλήθηκε ο Εμποκού), ενώ δεν δόθηκε πεντακάθαρο πέναλτι στον Κονγκολέζο στο 48ο λεπτό.

bf1_728x9014894382_1180908188637144_272945144_o

Ο Αντρέα Στραματσόνι επέλεξε τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια, με τους Χουχούμη, Ιβανόφ, Μολέδο και να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Κουτρουμπής, Λουντ, Εμποκού και Κουλιμπαλί, ενώ στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Μπεργκ. Λίγο πιο πίσω του βρέθηκε ο Ιμπάρμπο.

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Μοιρασμένο ματς, άτυχος ο Μπεργκ

Δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, με τους παίκτες να γνωρίζουν ότι το ματς έχει χαρακτήρα τελικού για τον σύλλογο, σχετικά με το ευρωπαϊκό του μέλλον. Πολύ νωρίς στο ματς, ο Ιμπάρμπο επιχείρησε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία, ωστόσο γλίστρησε και η μπάλα πέρασε άουτ. Οι “πράσινοι” είχαν επιβάλλει τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι, με τη Σταντάρ Λιέγης να εμφανίζεται όμως ιδιαίτερα απειλητική στις αντεπιθέσεις.

Σε μια τέτοια αντεπίθεση, στο 26ο λεπτό, ο Μπελφοντίλ βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Στιλ, αφού πρώτα ο Ιβανόφ δεν μπόρσε να ανακόψει την κάθετη μπαλιά με τάκλιν, ωστόσο ο Άγγλος γκολκίπερ γλίτωσε το “Τριφύλλι” από τα χειρότερα διώχνοντας. Ο Παναθηναϊκός δύο λεπτά αργότερα προσπάθησε να απαντήσει στην ευκαιρία των φιλοξενούμενων, όμως το δυνατό σουτ του Εμποκού έξω από τη μεγάλη περιοχή έφυγε έξω. Πάνω που η ομάδα του Στραματσόνι πίεζε, η ατυχία έκανε ξανά την εμφάνισή της, μιας και ο Μπεργκ αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο δίνοντας τη θέση του στο Λέτο, νιώθοντας ενοχλήσεις στον δικέφαλο. Στη συνέχεια μέχτι και τη λήξη του 1ου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες έδειχναν να αλληλοεξουδετερώνονται, με το “Τριφύλλι” να μη δείχνει απειλητικές διαθέσεις.

Αποφασισμένοι οι “πράσινοι” για το γκολ, αλλά…

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου διαδραματίστηκαν επεισόδια μεταξύ των φίλων της Σταντάρ Λιέγης και των αστυνομικών δυνάμεων, ωστόσο η κατάσταση εκτονώθηκε πολύ σύντομα, δίχως συνέχεια. Με την ατμόσφαιρα να είναι τεταμένη, το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να διαμαρτύρεται για πεντακάθαρο πέναλτι πάνω στον Εμποκού στο 48ο λεπτό, ωστόσο ο διαιτητής δεν έδωσε τίποτα, προκαλώντας οργή σε παίκτες κι εξέδρα. Λίγο αργότερα, ο ίδιος παίκτης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά έστειλε τη μπάλα με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην προηγούμενη φάση είχε απειλήσει ξανά με σουτ εκτός περιοχής που εξουδετερώθηκε με μεγάλη δυσκολία από τον Ουμπέρ.

Παρόλα αυτά, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Σισέ επιχείρησε ένα αρκετά φιλόδοξο σουτ από τα 25-30 μέτρα, με τη μπάλα να καταλήγει με πολύ δύναμη στο παραθυράκι του Στιλ, ο οποίος σαφώς δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Έτσι, οι Βέλγοι στο 61′ προηγήθηκαν με 0-1, χωρίς όμως το σκορ να ανταποκρίνεται στην εικόνα του ματς.

Σοκ και κατάρρευση

Το γκολ φάνηκε να σοκάρει τους παίκτες του Παναθηναϊκού, που έδειχναν να μην μπορούν να απαντήσουν ουσιαστικά και άμεσα στη βολίδα του Σισέ, καθώς η πρώτη “πράσινη” απειλή μετά το 0-1 ήρθε στο 71′ έπειτα από σουτ του Λέτο που πέρασε έξω. Με το “Τριφύλλι” να βρισκεται σε… ύπνο διαρκείας, ο Μπελφοντίλ εκμεταλλεύτηκε άριστα την ολιγωρία του Ιβανόφ να τον ακολουθήσει, βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Στιλ, εκτελώντας στην αριστερή γωνία στο 76′. Τα χειρότερα όμως δεν είχαν έρθει, αφού ο Εμποκού αντίκρισε απευθείας κόκκινη για αγκωνιά σε διεκδίκηση της μπάλας. Ο Ιμπάρμπο προσπάθησε να απαντήσει με κεφαλιά στο 79′, όμως έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Τέλος, στις καθυστερήσεις του ματς, ο Μπελφοντίλ βρήκε ξανά στόχο έπειτα από ολιγωρία της άμυνας, γράφοντας το οδυνηρό 0-3

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι κι έτσι με αυτόν τον τρόπο, ο Παναθηναϊκός για 4ο σερί παιχνίδι δεν κατόρθωσε να φτάσει τις 100 ευρωπαϊκές νίκες και παράλληλα απώλεσε τις περισσότερες πιθανότητες που είχε για πρόκριση στους “32”.