Ένα και να… «καίει»!

“Πράσινο” βάφτηκε το ντέρμπι των δύο “αιωνίων” στη Λεωφόρο, καθώς ο Παναθηναϊκός, όντας σαφώς ανώτερος καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, νίκησε τον Ολυμπιακό με σκορ 1-0 αντί για… 4-0.

-

“Πράσινο” βάφτηκε το ντέρμπι των δύο “αιωνίων” στη Λεωφόρο, καθώς ο Παναθηναϊκός, όντας σαφώς ανώτερος καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, νίκησε τον Ολυμπιακό με σκορ 1-0 αντί για… 4-0. “Χρυσός” σκόρερ για το “Τριφύλλι” ο Μπεργκ στο 15′, με τους γηπεδούχους να χάνουν σωρεία ευκαιριών για να διευρύνουν το προβάδισμά τους.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, με τους Χουλτ, Μολέντο, Κουτρουμπή, Κουλιμπαλί να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον άξονα βρέθηκαν οι ΖέκαΚουρμπέλης, ενώ στα πλάγια θα πήραν θέση οι ΒιγιαφάνιεςΕμποκού. Τέλος, στην κορυφή της επίθεσης είδαμε τον Μπεργκ, ο οποίος είχε δίπλα του τον Κλωναρίδη.

Image may contain: 10 people, text

Με τη Λεωφόρο να του δίνει ώθηση, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι με πάθος, κυριαρχώντας και κλείνοντας στα καρέ του τον Ολυμπιακό, χωρίς όμως να καταφέρνει να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ωστόσο, η ανούσια υπεροχή του “Τριφυλλιού” έμελλε να μετατραπεί σε… ουσιώδη με τη συμπλήρωση 15 αγωνιστικών λεπτών, όταν ο Κλωναρίδης βγήκε και νικήθηκε σε τετ-α-τετ με τον Καπίνο, με τη μπάλα να φτάνει στον Μπεργκ που καιροφυλαχτούσε στο όριο της μεγάλης περιοχής για να σουτάρει δυνατά και να γράψει το 1-0 μέσα σε κλίμα αποθέωσης.

Premium quality – Ultras quality – Ultras Streetwear

Μετά το τέρμα του Σουηδού επιθετικού, οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να αποδιοργανώνονται, επιτρέποντας έτσι στους “πράσινους” να πάρουν κι άλλα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Μόλις στο 19′, ο Παναθηναϊκός έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ, όταν Καπίνο έβγαλε σε πρώτο χρόνο την προβολή που έγινε προς την εστία του, ο Κλωναρίδης πήρε το ριμπάουντ, αλλά από το ύψος της μικρής περιοχής – και υπό την πίεση του Ντα Κόστα – σημάδεψε ψηλά άουτ. Στη συνέχεια, ήταν η σειρά του Εμποκού να αναλάβει δράση και να απειλήσει δις την “ερυθρόλευκη” εστία με εκτελέσεις φάουλ στο 33′ και στο 39′, όμως ο Καπίνο κατάφερε και στις δύο περιπτώσεις να διώξει με υπερένταση τη μπάλα.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Με την επανέναρξη του 2ου ημιχρόνου η ομάδα του Ουζουνίδη συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που πραγματοποίησαν οι “πράσινοι”, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Καπίνο στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης. Η πρώτη ουσιαστική απειλή στο δεύτερο 45λεπτο από πλευράς “Τριφυλλιού” ήρθε στο 56′, όταν ο Μπεργκ έγινε αποδέκτης της μπάλας σε πλάγια θέση εντός περιοχής, όμως το πλασέ που επιχείρησε έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Μετά από τη φάση του Σουηδού στράικερ, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή και πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας και πιέζοντας τους γηπεδούχους κυρίως με στημένες φάσεις. Οι παίκτες του Ουζουνίδη άντεξαν το πρέσιγνκ και έπειτα κατάφεραν να ξαναβρούν ρυθμό στην επίθεση και στην ανάπτυξη. Μάλιστα, στο 70′ ο Εμποκού “χάλασε” μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για γκολ, όταν βρέθηκε ολομόναχος με τον Καπίνο από πλάγια θέση, όμως στην προσπάθειά του να γυρίσει τη μπάλα στο πέναλτι στον Μπεργκ, έβαλε παραπάνω δύναμη απ’ ότι έπρεπε. Ο Κονγκολέζος έμελλε να εξελιχθεί σε μοιραίο παίκτη του “Τριφυλλιού”, καθώς 6 λεπτά αργότερα έπειτα από σέντρα του Κουλιμπαλί από τα δεξιά, εκείνος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας για να κάνει την προβολή, αλλά ο Καπίνο του αρνήθηκε το γκολ με δόση τύχης.

Μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να φανεί απειλητικός προς την εστία του Οδυσσέα Βλαχοδήμου, ενώ οι “πράσινοι” διατήρησαν με σχετική άνεση το προβάδισμα, το οποίο κρίνεται ιδιαίτερα… φτωχό βάσει της εικόνας του παιχνιδιού. Έτσι, ο Παναθηναϊκός βγήκε νικητής από την μάχη των “αιωνίων” στη Λεωφόρο, δίνοντας μια χαρά που τη… χρωστούσε στον κόσμο του!