Ένα για κάθε… κεφάλι!

Σοβαρό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος απόκτησε ο Παναθηναϊκός, καθώς υπέταξε τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο με σκορ 2-0.

-

Σοβαρό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος απόκτησε ο Παναθηναϊκός, καθώς υπέταξε τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο με σκορ 2-0. Το σκορ άνοιξε ο Ροντρίγκο Μολέδο στο 20′, ενώ τα τέρματα του “Τριφυλλιού” διπλασίασε ο Σεμπάστιαν Λέτο στο 83′, έχοντας περάσει στο ματς ως αλλαγή.

Η ενδεκάδα

Κάτω από τα δοκάρια έκατσε ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, με τους Χουλτ, Κουτρουμπή, Μολέδο και Κουλιμπαλί να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον άξονα πήραν θέση οι Κουρμπέλης και Ζέκα, με τους Εμποκού και Βιγιαφάνιες να κινούνται στα άκρα σε ρόλους εξτρέμ. Στην κορυφή της επίθεσης είδαμε τον Μπεργκ, με τον Κλωναρίδη να βρίσκεται λίγο πιο πίσω του.

Αρνητικά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός στην κατάμεστη Λεωφόρο, καθώς οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν δημιούργησε κάποια αξιόλογη φάση για γκολ στα πρώτα 15 λεπτά.

Σταδιακά οι “πράσινοι” ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 18′ ο Μπεργκ, αφού κέρδισε ένα τζαρτζάρισμα με τον Λέοβατς, σούταρε με δύναμη εντός περιοχής στην κίνηση, όμως έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Ο ίδιος παίκτης 2 λεπτά αργότερα, στο 20′, απείλησε εκ νέου με δυνατή καρφωτή κεφαλιά, με τον Γλύκο να διώχνει σε κόρνερ με υπερένταση. Από το κόρνερ αυτό έμελλε να έρθει τελικά το γκολ για το “Τριφύλλι”, καθώς έπειτα από φάση διαρκείας, ο Μπεργκ βρήκε με το κεφάλι τον Μολέδο, ο οποίος με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του εξουδετερωμένου Γλύκου με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού για το 1-0.

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

Μετά το τέρμα του “Τριφυλλιού”, ο “Δικέφαλος του Βορρά” θέλησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει, πιέζοντας την άμυνα των γηπεδούχων. Μάλιστα, στο 29′ κατάφερε να δημιουργήσει την πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του για γκολ, όμως ο Ενρίκε από πλεονεκτική θέση εντός μεγάλης περιοχής δεν σημάδεψε σωστά, στέλνοντας τη μπάλα αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Οδυσσέα Βλαχοδήμου. Από το 30′ και μετά ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά, ενώ παράλληλα ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε ξανά το ματς, φτάνοντας στο 36′ μια ανάσα από το 2-0, αλλά το δυνατό συρτό σουτ του Κλωναρίδη εκτός περιοχής “έγλειψε” το δεξί κάθετο δοκάρι του Γλύκου, περνώντας άουτ.

Στην επανάληψη, όπως συνέβη και στο 1ο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ πίεσε στα πρώτα λεπτά, όμως όσο ο χρόνος περνούσε, οι “πράσινοι” ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στο χορτάρι, δείχνοντας σιγουριά στις μεταβιβάσεις και στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.

Η πρώτη ουσιαστική φάση του 2ου ημιχρόνου ήρθε στο 59ο λεπτό, όταν ο Βιγιαφάνιες πραγματοποίησε μια εξαιρετική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι από τα δεξιά, με τον Μπεργκ να πιάνει μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις λίγα εκατοστά δίπλα από την αριστερή συμβολή των δοκών,τη στιγμή που ο Γλύκος δεν μπορούσε να επέμβει. Παρά ταύτα, η ευκαιρία του Σουηδού επιθετικού φάνηκε να αφυπνίζει τους φιλοξενούμενους για ένα 10λεπτο, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί πιο παθητικό ρόλο στο ματς, προσπαθώντας να βγει στην κόντρα.

Ultras clothes – Ultras quality

Στο 67ο λεπτό, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έφτασε για μια ακόμη φορά πολύ κοντά στο 2-0, όμως ο Γλύκος εξουδετέρωσε στην αριστερή γωνία του το δυνατό γυριστό σουτ του Μπεργκ, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας στο όριο της μεγάλης περιοχής έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Μόλις 2 λεπτά αργότερα, στο 69′, ο διαιτητής Σιδηρόπουλος αρνήθηκε καθαρό πέναλτι στο “Τριφύλλι” όταν ο Ενρίκε μπλόκαρε το σουτ του Σουηδού φορ με το χέρι, ξεσηκώνοντας τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων των “πράσινων”.

Οι “πράσινοι” δεν το έβαλαν κάτω, με τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να ρίχνει στη “μάχη” τον Σεμπάστιαν Λέτο, κίνηση που αποδείχθηκε κομβική, μιας και ο Αργεντινός ήταν αυτός που στο 83′ διαμόρφωσε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα, ο Εμποκού προσπάθησε να σουτάρει, η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Μπεργκ, που την “έσπασε” στον Λέτο, με τον Αργεντινό να σκοράρει, δίνοντας πλέον τον πρώτο λόγο στο “Τριφύλλι” για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.