Κλασικός… Μάνταλος!

-

Άσχημη εμφάνιση και ήττα για τον Παναθηναϊκό, στη γεμάτη Λεωφόρο, από την Σκόντα Ξάνθη. Παρέμεινε στη γιορτή της παρουσίασης των νέων μεταγραφικών αποκτημάτων το “τριφύλλι” και απέτυχε να σκοράρει για τέταρτο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι. Άλλαξε το παιχνίδι η πολύ αυστηρή απευθείας κόκκινη κάρτα που έδειξε στον Ζέκα ο Μάνταλος στο 50′, με τον Πορτογάλο να χάνει τη ρεβάνς κυπέλλου στο Περιστέρι. Εντυπωσιακός στο ντεμπούτο του ο Ροντρίγκο Μολέδο.

Ο Αντρέα Στραματσόνι ξεκίνησε την ομάδα του για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι με 4-2-3-1. Οι αλλαγές ήταν πολλές, κυρίως λόγω απουσιών αλλά και ξεκούρασης ενόψει της ρεβάνς με τον Ατρόμητο. Συγκεκριμένα ο Στιλ έκατσε κάτω από τα δοκάρια, ο Μαρινάκης μετά από καιρό ξεκίνησε στα δεξιά της άμυνας, ο Μολέδο ντεμπούταρε δίπλα στον Ταυλαρίδη και αριστερά ήταν ο Νάνο. Ζέκα, Λαγός οι δύο αμυντικοί χαφ, Καλτσάς και Βιγιαφάνες δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Ο Πέτριτς ξεκίνησε και πάλι ως ελεύθερος πίσω από τον Κλωναρίδη.

1ο ημίχρονο

Άσχημο ήταν το πρώτο ημίχρονο για το “τριφύλλι” με την Σκόντα να έχει την κατοχή και τις περισσότερες τελικές προς την εστία του Στιλ. Η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι φάνηκε μπερδεμένη από τις πολλές αλλαγές και τα καινούργια πρόσωπα στην ενδεκάδα της. Το πρώτο σουτ του αγώνα έγινε στο 11ο λεπτό από τον Ορφανίδη, αλλά κατέληξε αρκετά δίπλα από το δοκάρι του Στιλ. Ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά στο 20′, με τον Νάνο να εκτελεί απευθείας φάουλ από θέση έξω δεξιά, το οποίο κατέληξε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Ζαρόπουλο.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου χάθηκε στο 29ο λεπτό για την Σκόντα Ξάνθη. Ο Ντάνι Νιέτο από ολιγωρία της άμυνας βρέθηκε μόνος απέναντι στον Λουκ Στιλ, με τον Άγγλο τερματοφύλακα να αποκρούει σωτήρια και να κρατάει το 0-0. Από εκείνο το σημείο και μετά οι “πράσινοι” ανέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Στο 33ο λεπτό ο γηπεδούχος έκανε την πρώτη του τελική σε κανονική ροή παιχνιδιού, όταν μετά από ωραία συνεργασία Νάνο, Πέτριτς, ο πρώτος έκανε την σέντρα, ο Βιγιαφάνες πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας αλλά η προβολή του κατέληξε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Καλτσάς απείλησε με φάουλ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ πάνω από τα δοκάρια της Ξάνθης. Το ημίχρονο τελείωσε με ένα σουτ του Σολτάνι, μέσα από την περιοχή, το οποίο χωρίς δύναμη κατέληξε στην αγκαλιά του Λουκ Στιλ.

2o ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αντρέα Στραματσόνι άλλαξε θέσεις στους μεσοεπιθετικούς του περνώντας τον Πέτριτς στην κορυφή, τον Βιγιαφάνες πίσω του και τον Κλωναρίδη αριστερά. Τα σχέδια του Ιταλού τεχνικού όμως καταστράφηκαν γρήγορα. Στο 50′ ήταν η σειρά του Μάνταλου να αναλάβει δράση. Σε μια φάση στον χώρο του κέντρου, ο Κάρλος Ζέκα έσπρωξε τον Σολτάνι, με τον ρέφερι της αναμέτρησης να αποβάλλει τον αρχηγό του Παναθηναϊκού χωρίς να το σκεφτεί στιγμή! Αυτή η κόκκινη έκανε έξαλλο τον αρχηγό του “τριφυλλιού”, ο οποίος λίγο έλλειψε να… ορμήξει στον Μάνταλο.  Όπως ήταν φυσιολογικό η αποβολή στοίχισε στο “τριφύλλι”, καθώς μετά το κακό πρώτο του ημίχρονο οι συνθήκες έγιναν ακόμη χειρότερες.

Η Σκόντα Ξάνθη πήρε την κατοχή, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την συγκυρία και μετά την προειδοποιητική βολή με το σουτ του Ορφανίδη που απέκρουσε δύσκολα ο Στιλ, στο 67′ πήρε τελικά το προβάδισμα. Ο Ντάνι Νιέτο έκανε παράλληλη σέντρα από αριστερά, ο Νάνο έχασε τον Σολτάνι και ο Αλγερινός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι “πράσινοι” στη συνέχεια προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση κάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες. Συγκεκριμένα στο 70′, ο Πέτριτς σούταρε από τα όρια της περιοχής σημαδεύοντας λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βίκτορας Κλωναρίδης σούταρε από πολύ πλάγια αριστερά και ανάγκασε τον Ζαρόπουλο σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Το “τριφύλλι” συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Στο 80′ μετά από 1/2 Κλωναρίδη και Πέτριτς, ο Κροάτης σούταρε με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Λουντ με σουτ έξω από την περιοχή ανάγκασε τον Ζαρόπουλο και πάλι σε εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 85′ η Ξάνθη έχασε μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσει την νίκη με την κεφαλιά του Σκούρτη να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. To παιχνίδι έφτασε ως το τέλος του με τους ¨πράσινους” να προσπαθούν αλλά να μην καταφέρνουν να κάνουν κάτι καλό.

Τι κρατάμε

• Το μόνο θετικό από τον σημερινό αγώνα ήταν η αρχοντική πρώτη εμφάνιση του Ροντρίγκο Μολέδο στο κέντρο της άμυνας. Ο Βραζιλιάνος έβγαινε πάντα πρώτος στις μονομαχίες, είτε χαμηλά είτε ψηλά και δεν θύμισε σε καμία περίπτωση παίκτη που έχει να αγωνιστεί τόσο καιρό.

Τι πετάμε

• Τέταρτο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό χωρίς να καταφέρει να σημειώσει τέρμα είναι αναμφίβολα πολύ αρνητικό στοιχείο για τους “πράσινους”. Ο Στραματσόνι και οι παίκτες του πρέπει να βρουν οπωσδήποτε τρόπο να κάνουν πιο συχνά τις ευκαιρίες τους γκολ.
  • Μια ήττα στη λεωφόρο με αντίπαλο την Σκόντα Ξάνθη είναι σίγουρα κάτι που πρέπει να σβηστεί αλλά όχι να ξεχαστεί από το “τριφύλλι”. Το κάστρο της Λεωφόρου πρέπει να ξαναγίνει τέτοιο αν θέλει ο Παναθηναϊκός να ανέβει βαθμολογικά και αγωνιστικά.

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Μαρινάκης, Μολέδο, Ταυλαρίδης, Νάνο, Ζέκα, Λαγός(76’Λουντ), Καλτσάς(54′ Εσιέν), Πέτριτς, Βιγιαφάνες(54′ Πράνιτς), Κλωναρίδης

Ξάνθη (Ράσβαν Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Καρυπίδης, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας(70′ Παπαστεργιανός), Λουσέρο, Σολτάνι, Ορφανίδης, Νιέτο(80′ Βασιλακάκης), Ντιμιτρόφ