“Χαρακίρι” στη Λεωφόρο!

-

Όντας καλύτερος σε όλους τους τομείς της αναμέτρησης μέχρι το 60′, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στα… “ουράνια” πετυχαίνοντας δύο γκολ (Λουντ στο 25′ και Καμπέσας στο 55′), αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε, με την Αθλέτικ Μπιλμπάο να τα φέρνει “τούμπα” μέσα σε διάστημα μόλις 6 λεπτών. Αντουρίθ (68′ και 74′ με πέναλτι) κι Ντε Μάρκος, τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους.

⚽ Η ενδεκάδα

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης αποφάσισε να παρατάξει τον Παναθηναϊκό με τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, με τους Χουλτ, Μολέντο, Κουτρουμπή και Ρέις να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Ζέκακαι Κουρμπέλης ως αμυντικά χαφ, ενώ στις δύο πτέρυγες είδαμε τους Λουντ και Καμπέσας,αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Τέλος, στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Μολίνς, ενώ λίγο πιο πίσω του πήρε θέση ο Άλτμαν.

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

⚽ Το παιχνίδι

Με… “αέρα” Λεωφόρου μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός, παίρνοντας από πολύ νωρίς την πρωτοβουλία την κινήσεων, περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους στο δικό τους μισό. Μάλιστα, μόλις στο 4ο λεπτό οι “πράσινοι” κέρδισαν το πρώτο τους κόρνερ στο παιχνίδι, κλείνοντας ακόμη περισσότερο τους Βάσκους, χωρίς ωστόσο να δημιουργηθεί κάποια ουσιαστική φάση στο πρώτο 20λεπτο, αφού η ομάδα του Θιγάντα ήταν καλά οργανωμένη στο αμυντικό κομμάτι.

Παρόλα αυτά, ότι δεν συνέβη μέχρι το 20′, το έκανε πράξη ο Λουντ στο 25′. Συγκεκριμένα, ο Φινλανδός μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού έγινε αποδέκτης της μπάλας εντός περιοχής, όταν ο Μολίνς πήρε δύσκολη κεφαλιά προς τα πίσω, και άνοιξε το σκορ με ένα όμορφο πλασέ στην αριστερή γωνία του Ερέριν για το 1-0, με τον κόσμο των “πράσινων” να βάζουν “φωτιά” στη Λεωφόρο.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να σοκάρονται αρχικά από το τέρμα του Παναθηναϊκού, ωστόσο στη συνέχεια κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς, προσπαθώντας να δημιουργήσουν προϋποθέσεις ισοφάρισης κυρίως με παιχνίδι από τα πλάγια, αλλά και μέσω στημένων φάσεων. Η άμυνα των γηπεδούχων δεν άφησε ιδιαίτερα περιθώρια στους επιθετικούς της Μπιλμπάο, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη να διαφυλάττει αποτελεσματικά το ισχνό προβάδισμα στο σκορ μέχρι και τη λήξη του 1ου ημιχρόνου. Αξίζει να σημειωθεί ότι το 1-0 αντικατόπτριζε πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού μέχρι το 45′ καθώς ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο, με την Αθλέτικ να μη δημιουργεί καμία ουσιαστική ευκαιρία για γκολ.

Απόκτησε το ολοκαίνουργιο t-shirt του Νίκου Παππά αποκλειστικά από το PAO SHOP!

Με τον ίδιο δυναμισμό θέλησε να μπει στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός, με τον Ουζουνίδη να πραγματοποιεί αλλαγή μόλις στο 51ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Άλτμαν με τον Λουτσιάνο. Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος επιθετικός λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ στο 52′, όταν στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα επιχείρησε λίγο έξω από την περιοχή ένα φαλτσαριστό σουτ, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ερέριν.

Ωστόσο, το σουτ του Λουτσιάνο ήταν μονάχα η προειδοποίηση προς την εστία των φιλοξενούμενων, καθώς στο 55ο λεπτό ο Καμπέσας “έπιασε” ένα γεμάτο δυνατό σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής με το αριστερό, “εκτελώντας” τον ανήμπορο γκολκίπερ των Βάσκων για το 2-0 μέσα σε κλίμα αποθέωσης.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, η ομάδα του Θιγάντα αφυπνίστηκε και θέλησε να ασκήσει πίεση στην “πράσινη” άμυνα, με σκοπό να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί με αξιώσεις στο παιχνίδι, παρότι καθ’ όλη τη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου αποδείχθηκε ακίνδυνη για τα καρέ του Βλαχοδήμου. Έτσι, με τους “πράσινους” να εμφανίζονται οπισθοχωρημένοι, η Μπιλμπάο κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 68′, όταν ο Μουνιαίν πραγματοποίησε μια εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά με στόχο το δεύτερο δοκάρι και τον Αντούριθ, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά στην πλάτη της άμυνας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το γκολ, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι παθητικοί στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα λίγα λεπτά αργότερα, στο 71′, ο Ντε Μάρκος σαν σε… επανάληψη του πρώτου τέρματος της Μπιλμπάο, βρέθηκε στην πλάτη της “πράσινης” και με σουτ από κοντά ισοφάρισε σε 2-2 “παγώνοντας” τη Λεωφόρο. Όμως, τα χειρότερα δεν είχαν έρθει ακόμη για τον Παναθηναϊκό. Πιο αναλυτικά, στο 73′ ο Μολέντο εκτίμησε λανθασμένα μια κίνηση του Ουίλιαμς στη μεγάλη περιοχή, τον οποίο ανέκοψε αντικανονικά, υποπίπτοντας σε παράβαση πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει το Αντούριθ, με τον Βλαχοδήμο να νικιέται καθώς η μπάλα κατέληγε στη δεξιά γωνία του για το 3-2.

Στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης, οι παίκτες του Ουζουνίδη ισορρόπησαν ξανά το παιχνίδι, ενώ οι Βάσκοι είχαν δώσει μέτρα στους γηπεδούχους προκειμένου να διαφυλάξουν το προβάδισμα που απέκτησαν μόλις σε 6 λεπτά. Η μοναδική ευκαιρία που είχε το “Τριφύλλι” να ισοφαρίσει ήρθε στο 91ο λεπτό, όμως ο Δώνης έστειλε τη μπάλα πάνω στον Ερέριν, δίχως να εκμεταλλευτεί το τετ-α-τετ από την αριστερή πλευρά της περιοχής.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Παναθηναϊκός, παρότι βρέθηκε να προηγείται με 2-0, κατάφερε να ηττηθεί στο “Απόστολος Νικολαΐδης” χάνοντας τον έλεγχο του ματς από το 60ο λεπτό και μετά. Δύσκολα πλέον τα πράγματα για τους “πράσινους”, που θα ταξιδέψουν στο Μπιλμπάο έχοντας δεχθεί τρία γκολ στην έδρα τους.