Φιάσκο στην Κέρκυρα!

Την πρώτη του ήττα στη Superleague της νέας σεζόν γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην Κέρκυρα από την ομώνυμη ομάδα με σκορ 1-0, παρουσιάζοντας κάκιστο αγωνιστικό πρόσωπο και μένοντας έτσι στους μηδέν βαθμούς έπειτα από τρεις αγωνιστικές.

-

Την πρώτη του ήττα στη Superleague της νέας σεζόν γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην Κέρκυρα από την ομώνυμη ομάδα με σκορ 1-0, παρουσιάζοντας κάκιστο αγωνιστικό πρόσωπο και μένοντας έτσι στους μηδέν βαθμούς έπειτα από τρεις αγωνιστικές. Από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Επστάιν στο 18′ προήλθε το γκολ των γηπεδούχων, με τον Κουτρουμπή να ακουμπά τη μπάλα με το χέρι εντός μεγάλης περιοχής.

⚽ Η ενδεκάδα

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, με την αμυντική τετράδα να αποτελείται από τους Χουλτ, Κουτρουμπή, Κολοβέτσιο και Γιόχανσον από τα αριστερά προς τα δεξιά. Πιο μπροστά, στον χώρο του κέντρου αγωνίστηκαν οι Κουρμπέλης και Χίλιεμαρκ, ενώ αριστερά και δεξιά στις πτέρυγες τοποθετήθηκαν οι Λουντ και Μουνιέ.  Τέλος, το επιθετικό δίδυμο των «πράσινων» συνέθεσαν οι Λουτσιάνο και Τσάβες.

⚽ Το παιχνίδι

Νωθρότατα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι παίκτες του Ουζουνίδη, με αυτούς του Βοσνιάδη να είναι εμφανώς πιο ενθουσιώδεις στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι επισκέφτηκαν δις τα καρέ του Βλαχοδήμου στο πρώτο 10λεπτο, πρώτα με τον Σοϊλέδη να κερδίζει το κόρνερ στο 2′ και ύστερα με τον Επστάιν να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια εντός μεγάλης περιοχής.

Η πίεση από πλευράς “Φαιάκων” εν τέλει απέβη μοιραία για το “Τριφύλλι”, όταν στο 18′ ο Κουτρουμπής ακούμπησε άγαρμπα τη μπάλα με το χέρι εντός μεγάλης περιοχής, ενώ φαινόταν να την έχει υπό τον έλεγχό του, με αποτέλεσμα ο διαιτητής Παπαδόπουλος να υποδείξει πέναλτι σε βάρος των φιλοξενούμενων. Ο Επστάιν ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Βλαχοδήμο να νικιέται από τον Γερμανό επιθετικό, ο οποίος έκανε το 1-0 υπέρ της Κέρκυρας.

Ύστερα, οι “πράσινοι”, όπως ήταν λογικό, πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ματς και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, δημιουργώντας ορισμένες καλές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Γιαννακόπουλου. Συγκεκριμένα, στο 30′ ο Λουτσιάνο έπιασε μια κεφαλιά μέσα στην “καρδιά” της μεγάλης περιοχής των γηπεδούχων έπειτα από όμορφο γύρισμα του Τσάβες από τα δεξιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι, ενώ στο 32′ ο Αργεντινός επιθετικός “σέρβιρε” ωραία εντός μικρής περιοχής στον Χίλιεμαρκ, ο οποίος νικήθηκε από τον Γιαννακόπουλο, με τη φάση αν ολοκληρώνεται άδοξα έπειτα από δυνατό άστοχο σουτ του Λουντ, που έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από το ριμπάουντ.

Στο 43′ η νέα κεφαλιά του Τσάβες δε βρήκε στόχο από καλή θέση, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάρουν την άγουσα προς τα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 υπέρ τω γηπεδούχων, τη στιγμή που η ομάδα του Ουζουνίδη απογοήτευε με την απόδοσή της στον αγωνιστικό χώρο.

Απόκτησε το διαχρονικό t-shirt του Δημήτρη Διαμαντίδη αποκλειστικά από το PAO SHOP!

Με μια αλλαγή ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, καθώς ο Ουζουνίδης αποφάσισε να περάσει παιχνιδιού ο Λουτσιάνο, ώστε να δώσει τη θέση του στον Άλτμαν, δείχνοντας έτσι ότι δεν έμεινε ικανοποιημένος από την απόδοση του Βραζιλιάνου. Μάλιστα, το γεγονός πως είχε “κιτρινιστεί” ανησύχησε περισσότερο τον Εβρίτη τεχνικό.

Παρότι θα περίμενε κανείς πως οι φιλοξενούμενοι θα έμπαιναν πιο δυναμικά στην επανάληψη, η Κέρκυρα ήταν αυτή που δημιούργησε πρώτη προϋποθέσεις για γκολ, με τον Επστάιν να εκμεταλλεύεται εξαιρετικά ένα ακόμη λάθος του Κουτρουμπή στο κέντρο της άμυνας, αλλά τον Βλαχοδήμο να φωνάζει “όχι” στο τετ-α-τετ με τον Γερμανό φορ, γλιτώνοντας έτσι το “Τριφύλλι” από το 2-0. Ακόμη, στο 57′ ο ίδιος παίκτης επιχείρησε να απειλήσει ξανά την “πράσινη” εστία με σουτ στην κίνηση από δύσκολη γωνία, όμως ο ομογενής τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού φάνηκε και πάλι σε ετοιμότητα, πέφτοντας στην αριστερή γωνία του και παραχωρώντας κόρνερ.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους γηπεδούχους να οπισθοχωρούν και να περιμένουν τους “πράσινους” στο μισό γήπεδο, προσπαθώντας να “χτυπήσει” με γρήγορες αντεπιθέσεις. Από την άλλη, παρότι ο Ουζουνίδης έριξε στη “μάχη” τους Καμπέσας και Μολίνς στις θέσεις των Μουνιέ και Κολοβέτσιου, το “Τριφύλλι” δεν έδειξε σημάδια βελτίωσης, διατηρώντας μια ανούσια κατοχή της μπάλας, δίχως να μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις για γκολ.

Χαρακτηριστικό της δυσκολίας των φιλοξενούμενων να βγουν μπροστά με καλές προϋποθέσεις αποτελεί το γεγονός πως η πρώτη τελική στο 2ο ημίχρονο προέκυψε στο 80ο λεπτό. Τότε, ο Μολίνς πέρασε ωραία με “τακουνάκι” στον Άλτμαν, ο οποίος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά βρίσκοντας τον Καμπέσας στο δεύτερο δοκάρι, ωστόσο η κεφαλιά που έπιασε ο τελευταίος όντας ανενόχλητος από πλεονεκτική θέση “έγλειψε” το αριστερό δοκάρι του Γιαννακόπουλου.

Η πίεση που ασκήθηκε στο τελευταίο 10λεπτο του ματς από πλευράς “Τριφυλλιού” δεν είχε αντίκρισμα, με αποτέλεσμα το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Παπαδόπουλου να βρει την Κέρκυρα νικήτρια στο παιχνίδι και τον Παναθηναϊκό ηττημένο με… κατεβασμένα τα χέρια, παραμένοντας στους μηδέν βαθμούς μετά το πέρας τριών αγωνιστικών στο πρωτάθλημα.