«Τάβλα» οι «ερυθρόλευκοι» στο «Γ. Καλαφάτης»! (pics)

Ένα γκολ ήταν αρκετό για την ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού προκειμένου να επικρατήσει του Ολυμπιακού στο derby της αγωνιστικής και να παραμείνει αήττητη και πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα.

-

Ένα γκολ ήταν αρκετό για την ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού προκειμένου να επικρατήσει του Ολυμπιακού στο derby της αγωνιστικής και να παραμείνει αήττητη και πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Αθλητικό Κέντρο «Γ. Καλαφάτης» στο Κορωπί στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Κ20 Super League.

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση έχοντας καλές στιγμές με τους Σέχου και Εμμανουηλίδη στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με τον Βρουσάι μετά από κόρνερ να νικιέται σε πρώτη φάση από τον Ξενόπουλο και στη συνέχεια να αστοχεί.

Στη συνέχεια το παιχνίδι εξελίχθηκε με καλό ρυθμό και ήταν γενικά ισορροπημένο με τους γηπεδούχους σταδιακά να αποκτούν τον έλεγχο. Απόρροια αυτής της υπεροχής ήταν και οι δύο κλασικές ευκαιρίες που είχαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Πρώτα ο Κουντουριώτης νικήθηκε από τον Αγγελόπουλο σε τετ-α-τετ στο 31’ έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια, ενώ ο στη συνέχεια ο Μπουζούκης σημάδεψε το δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 41’. Παρά ταύτα το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0.

Η επανάληψη ξεκίνησε με χαμηλότερο τέμπο και χωρίς σημαντικές φάσεις στο πρώτο της δεκαπεντάλεπτο. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του και να πιέζει τον αντίπαλο επιδιώκοντας να φτάσει στο γκολ. Στο 79’ ο Χατζηγιοβάνης… προειδοποίησε χάνοντας σπουδαία ευκαιρία αφού αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Αγγελόπουλο να διώχνει σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα όμως το «τριφύλλι» κατάφερε να ανοίξει στο σκορ. Ο Οικονομόπουλος σέντραρε από δεξιά και ο Θεοχάρης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Ο Ολυμπιακός έχασε μια ευκαιρία με τον Κωστανάσιο στο 85’ αλλά οι «πράσινοι» δεν απειλήθηκαν άλλο και κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη μέχρι τέλους παραμένοντας πρώτοι στο βαθμολογικό πίνακα και αήττητοι μετά από 8 αγώνες.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος, Οικονομόπουλος, Ζωγραφάκης, Μανιδάκης, Σκεντεράι, Θεοχάρης, Κουντουργιώτης (62’ Καλομοίρης), Εμμανουηλίδης (84’ Βλαχόπουλος), Σέχου, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάννης.

Ολυμπιακός: Αγγελόπουλος, Πανάγου, Χατζηιωάννης (82’ Τσιριγώτης), Ράμα, Αγιώτης, Ξενιτίδης, Κωστανάσιος, Τσερκώνης, Βοΐλης, Κηπουρός (61’ Βάρκας), Βρουσάι.