«Πράσινος»… όλεθρος!

Τι κι αν οι συγκυρίες ήταν άκρως ευνοϊκές, ώστε ο Παναθηναϊκός να επιστρέψει στις νίκες; Οι “πράσινοι” παρά το γεγονός πως προηγήθηκαν μόλις στο 2′ με πέναλτι του Μακέντα, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, καθώς μετά από ένα ολέθριο λάθος του Μαυρομμάτη στο 2ο ημίχρονο ο Ντέλετιτς ισοφάρισε σε 1-1.

-

Τι κι αν οι συγκυρίες ήταν άκρως ευνοϊκές, ώστε ο Παναθηναϊκός να επιστρέψει στις νίκες; Οι “πράσινοι” παρά το γεγονός πως προηγήθηκαν μόλις στο 2′ με πέναλτι του Μακέντα, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, καθώς μετά από ένα ολέθριο λάθος του Μαυρομμάτη στο 2ο ημίχρονο ο Ντέλετιτς ισοφάρισε σε 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικός σκορ του αγώνα. Κακό ποδόσφαιρο από το “Τριφύλλι”, που δεν εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή του σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, κακή και η διαιτησία του Παπαδόπουλου.

Η ενδεκάδα

Το παιχνίδι

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό! Πιο συγκεκριμένα, πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μακέντα βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, έτοιμος να εκτελέσει, ωστόσο λίγο έξω από τη μικρή περιοχή ο Γκοΐκοβιτς τον ανέτρεψε από πίσω αντικανονικά, υποπίπτοντας σε ξεκάθαρη παράβαση πέναλτι και αντικρίζοντας δικαίως την κόκκινη κάρτα. Έτσι, μόλις στο 2′ ο Ιταλός φορ, που ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, έγραψε από πολύ νωρίς το 1-0 (δείτε εδώ το γκολ), νικώντας τον Κρίστινσον.

Το γρήγορο γκολ φάνηκε να ανοίγει την όρεξη των “πράσινων”, οι οποίοι μόλις στο 4′ είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, με τον Εμμανουηλίδη να κάνει το σουτ από πλάγια δεξιά και τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από δεξί δοκάρι του Κρίστινσον. Ακόμη, στο 13′ οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μια καλή στιγμή μετά από δυνατό σουτ του Ινσούα μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα περνάει άουτ.

Η ομάδα του Δώνη συνέχισε να πιέζει και 10 λεπτά αργότερα, στο 23′, ο Κουλιμπαλί έκανε την «κεφαλιά ψαράκι», μετά την εκτέλεση κόρνερ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, με το 1-0 να παραμένει.

Όσο… περίεργο κι αν ακούγεται, αυτή ήταν κι η τελευταία ουσιαστική ευκαιρία του “Τριφυλλιού” στο 1ο ημίχρονο, καθώς στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έριξαν το ρυθμό τους και αναλώθηκαν σε μια ανούσια κατοχή μπάλας, δίχως να προβληματίσουν εκ νέου τον Κρίστινσον, τη στιγμή που η ΑΕΛ από τη δική της πλευρά αγωνιζόμενη με 10 παίκτες δεν μπορούσε καν να απειλήσει.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, οι παίκτες του Παναθηναϊκού διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι πάνω στον Κουρμπέλη σε ένα τράβηγμα από τον Καρανίκα εντός περιοχής, με τον διαιτητή Παπαδόπουλο να δείχνει «παίζετε», ενώ λίγο αργότερα συνέβη το αναπάντεχο για το “Τριφύλλι”.

Στο 54′ ο Μαυρομμάτης υπέπεσε σε ένα τραγικό λάθος, καθώς δεν μπόρεσε να καλύψει σωστά τη μπάλα κοντά στη γραμμή του πλάγιου άουτ, με τον Ντέλετιτς να τον αιφνιδιάζει από πίσω κλέβοντάς του τη μπάλα. Ο επιθετικός της ΑΕΛ έκανε μια κούρσα φτάνοντας μέχρι την “πράσινη” περιοχή και με συρτό σουτ με το αριστερό νίκησε τον Διούδη, καθώς και ολόκληρη τη άμυνα του Παναθηναϊκού, για το 1-1 (δείτε εδώ το γκολ).

Μετά το γκολ, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε ιδιαιτέρως μουδιασμένος, άχρωμος, άοσμος και χωρίς καμία φαντασία στο επιθετικό κομμάτι, ενώ οι φιλοξενούμενοι φαίνονταν να έχουν αποκτήσει ψυχολογία από την ισοφάριση, παίζοντας πιο σκληρά στις διεκδικήσεις απ’ ότι πριν. Μάλιστα, δεν θα ήταν υπερβολή να σημειώσουμε ότι η αριθμητική υπεροχή του “Τριφυλλιού” δεν φαινόταν ιδιαίτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Παρά τις παρεμβάσεις του Δώνη, οι “πράσινοι” δεν μπορούσαν με τίποτα να φανούν απειλητικοί, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο 87′, ώστε να έρθει μια φάση, η οποία σηκώνει πολλή συζήτηση. Τότε, μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα πήρε τροχιά παράλληλα με το τέρμα του Κρίστινσον ενώ ο ίδιος ήταν εξουδετερωμένος στο πρώτο δοκάρι, με τον Μακέντα να προσπαθεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας, αλλά να αδυνατεί να ολοκληρώσει επιτυχώς την προσπάθειά του, αφού ο Ζίζιτς του τράβηξε τη φανέλα και το αριστερό χέρι, ρίχνοντάς τον στο έδαφος. Από την πλευρά του, ο ρέφερι Παπαδόπουλος λανθασμένα δεν υπέδειξε πέναλτι και δεν έδειξε την κόκκινη κάρτα στον παίκτη της ΑΕΛ, σε μια φάση που οι γηπεδούχοι βρέθηκαν φάτσα με το 2-1.

Πάντως, ο Παναθηναϊκός είχε ακόμη μια ευκαιρία να πάρει τη νίκη κόντρα στην ΑΕΛ στις καθυστερήσεις, με… διπλό πρωταγωνιστή τον Κουρμπέλη, ο οποίος πρώτα με γυριστό παραλίγο να νικήσει τον Κρίστινσον που έδιωξε με μεγάλη δυσκολία σε κόρνερ, ενώ ύστερα με κεφαλιά ανάγκασε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να επέμβει εκ νέου.

Έτσι, οι “πράσινοι” έμειναν για ένα ακόμη παιχνίδι δίχως το ροζ φύλλο αγώνα, μένοντας παρόλα αυτά στην 5η θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας με τη Ξάνθη.