«Πράσινος»… τραγέλαφος στη Νέα Σμύρνη! (vids)

Όντας ανύπαρκτος καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά και αμυντικά… αστείος, ο Παναθηναϊκός γνώρισε απογοητευτική ήττα στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο με σκορ 2-0 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

-

Η ενδεκάδα

Τραγικό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Δώνη παρουσιάστηκαν εκτός τόπου και χρόνου στη Νέα Σμύρνη. Μάλιστα, ως απόρροια των παραπάνω καταστάσεων, ο Πανιώνιος μόλις στο 10′ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ και να κάνει το 1-0, με τον Σπιριντόνοβιτς να εκτελεί από κοντά τον Διούδη, μετά από πάσα του Άρτσε και αδράνεια της άμυνας του “Τριφυλλιού” να κόψει αρχικά τον Ντουρμισάι.

Το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων δεν αφύπνισε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι παρέμειναν αδρανείς στο παιχνίδι, με τους “κυανέρυθρους” να είναι εμφανώς πιο μαχητικοί στον αγωνιστικό χώρο, κερδίζοντας σχεδόν όλες τις προσωπικές μονομαχίες και βγαίνοντας πάντα πρώτοι στη μπάλα.

Δεδομένης της αδυναμίας των “πράσινων” να δημιουργήσουν ευκαιρίες και να παίξουν ορθολογικό ποδόσφαιρο, οι παίκτες του “Ιστορικού” κατάλαβαν πως μπορούν να δημιουργήσουν περαιτέρω ζημιά στο “Τριφύλλι” και στο 27′ λίγο έλειψε να τα καταφέρουν, με τον Ντουρμισάι να μπαίνει μέσα στην περιοχή, να σουτάρει ξαφνικά και να αναγκάζει τον Διούδη να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Στη συνέχεια και μέχρι το φινάλε του 1ου ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάποια άλλη αξιόλογη φάση για γκολ, με τον μεν Παναθηναϊκό να εμφανίζει σοβαρότατες αγωνιστικές παθογένειες και τον δε Πανιώνιο να οδηγείται στα αποδυτήρια προπορευόμενος στο σκορ δικαίως με βάση την εικόνα του ματς.

Παρά το γεγονός πως οι “πράσινοι” είχαν την ευκαιρία να ανασυνταχθούν στα αποδυτήρια και να επιστρέψουν στο 2ο ημίχρονο για να ισοφαρίσουν το σκορ, κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε το ίδιο αρνητικό και ανιαρό πρόσωπο στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου και το πλήρωσε με τον χειρότερο τρόπο στο 53′. Τότε, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σπιριντόνοβιτς επικράτησε αναταραχή στη μεγάλη περιοχή του “Τριφυλλιού”, με τους αμυνόμενους να μην μπορούν να απομακρύνουν και τελικά τη μπάλα να καταλήγει στα πόδια του αμαρκάριστου Σταυρόπουλου, ο οποίος όντας μπροστά από τον Διούδη και με τον Κολοβέτσιο να τον έχει χάσει, δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0.

Μετά το νέο “κρύο ντους” για τους παίκτες του Γιώργου Δώνη ήρθε η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο ματς στο 59′, με τον Μακέντα να βγαίνει τετ α τετ με τον Κότνικ, να σουτάρει από πλάγια θέση, αλλά τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου να αποκρούει.

Από την πλευρά του ο προπονητής του Παναθηναϊκού θέλησε να κάνει την ομάδα του ακόμη πιο επιθετική, βάζοντας στο ματς πρώτα τον Βέργο και ύστερα τον Μουνιέ, με το “Τριφύλλι” να κλείνει στα καρέ του τον “Ιστορικό” από το 70ο λεπτό του αγώνα και μετά. Μάλιστα, στο 72′ ο Μακέντα θα μπορούσε να είχε μειώσει σε 2-1 μετά από σέντρα του Πούγγουρα από τα δεξιά, όμως ο Παπαγεωργίου κατάφερε να του πάρει τη “μπουκιά από το στόμα” του Ιταλού φορ διώχνοντας σε κόρνερ με το κεφάλι.

Οι αλλαγές του Μάντζιου έκανα τον Πανιώνιο ακόμη πιο αμυντικό, γεγονός που έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο του “Τριφυλλιού” για κάτι καλό στο ματς, μιας και από τη μία οι διάδρομοι στα “κυανέρυθρα” μετόπισθεν ήταν ελάχιστοι, ενώ από την άλλη η εικόνα των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι δεν ενέπνεε ελπίδες για δημιουργία φάσεων.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Πανιώνιο στην “Πλατεία” και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ακουμπήσει και πάλι την 5η θέση της βαθμολογίας, δεδομένου ότι ο Άρης βρίσκεται στο +2 αντιμετωπίζει τον αήττητο ΠΑΟΚ στην Τούμπα.