Πολύ… Παναθηναϊκός για να πεθάνει!

Με περιπετειώδη τρόπο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φύγει νικητής από τα Χανιά υποχρεώνοντας σε ήττα με σκορ 1-2 τον Κισσαμικό, ο οποίος ισοφάρισε στο 2ο ημίχρονο και έβαλε δύσκολα στους “πράσινους”.

-

Με περιπετειώδη τρόπο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φύγει νικητής από τα Χανιά υποχρεώνοντας σε ήττα με σκορ 1-2 τον Κισσαμικό, ο οποίος ισοφάρισε στο 2ο ημίχρονο και έβαλε δύσκολα στους “πράσινους”, που όμως δεν τα παράτησαν. Γκολ για τον Εμμανουηλίδη για πρώτη φορά μετά το παιχνίδι με τη Λαμία για το πρωτάθλημα, μοιραίος παίκτης ο Βέργος, που έχασε πέναλτι και ευκαιρίες, αλλά έδωσε τη νίκη στο 75′ με το παρθενικό του τέρμα.

Κάτω από τα δοκάρια επιλέχθηκε ο Διούδης, με τους Πούγγουρα, Παντελάκη και Οικονόμου να συνθέτουν την τριάδα των στόπερ. Στα άκρα ως μπακ χαφ τοποθετήθηκαν οι Αποστολάκης και Χατζηθεοδωρίδης στα δεξιά και στα αριστερά αντίστοιχα, ενώ στον άξονα είδαμε τους Κάτσε, Τζανδάρη και Στάικο. Τέλος, οι «πράσινοι» έπαιξαν με δύο επιθετικούς, καθώς ο Γιώργος Δώνης αποφάσισε να χρησιμοποιήσει μαζί τους Καμπετσή και Βέργο.

Λίγο έλειψε να ξεκινήσει το παιχνίδι με τον ιδανικότερο τρόπο για τον Παναθηναϊκό, ωστόσο μόλις στο 3ο λεπτό με προβολή ο Χατζηθεοδωρίδης σημάδεψε το κάθετο δοκάρι έπειτα από ωραία σέντρα του Αποστολάκη, με τους “πράσινους” να δείχνουν με το “καλημέρα” τις διαθέσεις τους στους γηπεδούχους.

Αμέσως μετά, το “Τριφύλλι” προειδοποίησε για μια ακόμη φορά τους Κρητικούς, όταν η μπάλα μετά από κεφαλιά του Πούγγουρα κατέληξε στην αγκαλιά του Δασκαλάκη, οι οποίοι τελικά τιμωρήθηκαν δικαίως για το εξαιρετικά παθητικό τους ξεκίνημα στο ματς στο 7ο λεπτό. Τότε, ο γκολκίπερ του Κισσαμικού υπέπεσε σε ένα τραγικό λάθος, δίνοντας κυριολεκτικά… ασίστ στον Εμμανουηλίδη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0 (δείτε το γκολ εδώ), μετατρέποντας την τρίτη τελική προσπάθεια των φιλοξενούμενων σε τέρμα.

Οι γηπεδούχοι άργησαν να συνέλθουν από το γκολ που δέχθηκαν, καθώς λίγο αργότερα ο Βέργος έχασε μια καλή ευκαιρία για να κάνει το 2-0 και να τελειώσει το ματς για τον Παναθηναϊκό, με την αντίδραση τελικά να έρχεται στο 17′ δια ποδός Αποστολόπουλου. Τότε, ο παίκτης του Κισσαμικού βρέθηκε σε θέση βολής και σούταρε, αλλά η προσπάθειά του δεν κατέληξε στα δίχτυα, αφού τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη.

Στο 22′ ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο προσκήνιο, με πρωταγωνιστή για μια ακόμη φορά τον Βέργο, ο οποίος κατέβασε πολύ ωραία μέσα στην περιοχή τη σέντρα του Αποστολάκη, όμως η εκτέλεσή του έφυγε μόλις λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Δασκαλάκη, ωστόσο στη συνέχεια χρειάστηκε να περάσουν ακόμη 10 λεπτά μέχρι οι “πράσινοι” να χτυπήσουν ξανά την… πόρτα του γκολ.

Έτσι, στο 33′ οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν ακόμη μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 2-0 και να “καθαρίσουν” την υπόθεση “νίκη”, όμως ο Βέργος αστόχησε για μια ακόμη φορά από πολύ καλή θέση, στέλνοντας τη μπάλα άουτ μετά από κεφαλιά “ψαράκι”, με τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου να απειλεί το “Τριφύλλι” στην εξέλιξη του ματς. Συγκεκριμένα, αρχικά στο 36′ ο Αποστολόπουλος ανάγκασε τον Διούδη να επέμβει και να διώξει τη μπάλα με μεγάλη δυσκολία, ενώ ύστερα ο Ρίσκι βγήκε σε τετ-α-τετ αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των “πράσινων”, ο οποίος έσωσε την ομάδα του από τα χειρότερα σε δύο περιπτώσεις.

Το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου θα μπορούσε να πει κανείς πως ήταν πανομοιότυπο με αυτό του 1ου, ωστόσο με αντεστραμμένους τους ρόλους των δύο ομάδων. Αυτή τη φορά ήταν οι γηπεδούχοι αυτοί που πίεσαν την εστία του “Τριφυλλιού” και που εντός πολύ σύντομου χρονικού διαστήματος κατόρθωσαν να πετύχουν γκολ και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Στο 53′ μετά από φάση διαρκείας και έπειτα από χαρακτηριστική αδυναμία της άμυνας των φιλοξενούμενων να διώξουν, οι Κρητικοί επιχείρησαν τρία συνεχόμενα σουτ, εκ των οποίων το τελευταίο πήρε τροχιά προς τον Ρίσκι, που με τακουνάκι νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Διούδη για το 1-1 (δείτε το γκολ εδώ).

Πάντως, ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να αντιδράσει σύντομα και να απαντήσει στο τέρμα των Κρητικών, όμως στο 57′ ο Νίκος Βέργος νικήθηκε από τον Δασκαλάκη σε εκτέλεση πέναλτι, έχοντας χάσει κι άλλες σημαντικές ευκαιρίες στο 1ο ημίχρονο.

Στη συνέχεια, ο Δώνης επέλεξε να ρίξει στη μάχη τους Μπουζούκη και Χατζηγιοβάνη με σκοπό η ομάδα να ανακτήσει το προβάδισμά της στο σκορ, κάτι που τελικά κατάφερε να πράξει, με τον μοιραίο παίκτη του Παναθηναϊκού να λυτρώνεται. Ο λόγος για τον Βέργο, ο οποίος μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες και ένα χαμένο πέναλτι εκμεταλλεύτηκε το ριμπάουντ που πήρε από τον Δασκαλάκη (είχε αποκρούσει γυριστό σουτ του Τζανδάρη από κοντά) και διαμόρφωσε το 1-2 στο 75′ (δείτε το γκολ εδώ).

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, το μόνο που κατάφερε ο Κισσαμικός ήταν να απειλήσει στο 84′ με ένα σουτ του Αρναρέλλη, δίχως όμως να μπορέσει να ισοφαρίσει εκ νέου, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να φεύγει νικητής, αν και δύσκολα, από τα Χανιά με σκορ 1-2, καταλαμβάνοντας έτσι την 1η θέση του ομίλου του και εξασφαλίζοντας πιο ευνοϊκή κλήρωση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.