«Πάτησε» τον Άρη ο Παναθηναϊκός!

-

Ο “πληγωμένος” βαθμολογικά Παναθηναϊκός στάθηκε στο ύψος του στο ΟΑΚΑ και υπέταξε ως όφειλε τον Άρη με σκορ 2-0 στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Superleague, αποδεικνύοντας ότι η θέση του στη βαθμολογία δεν αντικατοπτρίζει την ποιότητά του σε αγωνιστικό επίπεδο. Εκπληκτικό γκολ από τον Ινσούα, παρθενικό τέρμα από Χρήστο Δώνη για φέτος.

Πέρα για πέρα ανιαρό αποδείχθηκε το 1ο ημίχρονο της αναμέτρησης ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Άρη στο άδειο ΟΑΚΑ, αφού το παιχνίδι διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών εξαιτίας των όσων συνέβησαν στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στις 17 Μαρτίου.

Η πρώτη ουσιαστική φάση του ματς ήρθε στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Λάρσον δέχθηκε τη μπάλα στην αριστερή πλευρά της μεγάλης περιοχής του “Τριφυλλιού”, έκανε το κοντρόλ και γύρισε προς την περιοχή του πέναλτι για να βρει τον αμαρκάριστο Μαρτίνες, ωστόσο το πλασέ που επιχείρησε ο τελευταίος σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Διούδη.

Ύστερα, οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν με πολλές “μάχες” να λαμβάνουν χώρα στον άξονα, ενώ οι παίκτες του Δώνη δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν αποτελεσματικά τη μπάλα, προκαλώντας τη δυσαρέσκεια του προπονητή τους, ο οποίος έβλεπε μεν τον Άρη να μην απειλεί ιδιαίτερα, αλλά έβλεπε δε πως οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο.

Μέχρι και το τέλος του 1ου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να αποσύρονται στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου δίχως σκορ.

Ο Άρης μπήκε πιο ορεξάτος στο 2ο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να απειλήσει την εστία των “πράσινων” μόλις στο 51ο λεπτό, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ ο Ντιγκινί πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι με προβολή, αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Διούδη, ενώ νέα απειλή για τον γκολκίπερ του “Τριφυλλιού” σημειώθηκε και στο 56′, με τον Ματέο Γκαρσία να επιχειρεί ένα δυνατό συρτό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά αστόχησε για λίγα εκατοστά.

Μετά την καθολική κυριαρχία των “κιτρινόμαυρων” στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να επιβάλλει το ρυθμό του και να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Αρχικά, οι “πράσινοι” έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με κεφαλιά του Ινσούα από την “καρδιά” της αντίπαλης περιοχής, αλλά ο Κουέστα εξουδετέρωσε με μεγάλη δυσκολία, ενώ στη συνέχεια στο 62′ ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ! Πιο συγκεκριμένα, έπειτα από συρτή σέντρα «πάρε – βάλε» του Μακέντα, ο Χρήστος Δώνης δεν δυσκολεύθηκε να πλασάρει προ κενής εστίας στο δεύτερο δοκάρι, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να είναι εξουδετερωμένος,γράφοντας το 1-0 (δείτε το γκολ εδώ).

Το γκολ έδωσε “φτερά” στα πόδια των παικτών του Γιώργου Δώνη, με αποτέλεσμα το “Τριφύλλι” λίγο αργότερα να σημειώσει και δεύτερο τέρμα στο παιχνίδι, τη στιγμή που ο Άρης έδειχνε να ξεμένει από δυνάμεις. Έτσι, 12 λεπτά μετά το 1-0, στο 74′, ο Ινσούα πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, καθώς όταν βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή αποφάσισε να κάνει μια λόμπα, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τον Κουέστα και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας, για το 2-0 (δείτε το γκολ εδώ).

Στο εναπομείναν τέταρτο του παιχνιδιού οι παίκτες του Παντελίδη φάνηκαν ανήμποροι να αντιδράσουν, καθώς τα δύο γρήγορα γκολ του Παναθηναϊκού τους “μούδιασαν” ακόμη περισσότερο, με αποτέλεσμα το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σκουλά να βρει νικητές τους γηπεδούχους με σκορ 2-0.