Νεανικός και… ανέτοιμος! (pics+vid)

-

Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του κόντρα στην Άλκμααρ. Οι ανέτοιμοι – όπως ήταν λογικό – «πράσινοι», παρουσίασαν αρκετές αδυναμίες κυρίως στην επίθεση, ωστόσο έχουν ακόμα πολύ δρόμο μπροστά τους προκειμένου να βελτιωθούν. Πολύ καλό πρόσωπο από τους Κουλιμπαλί και Κάτσε, κεφάτος και ο Μουνιέ.

Οι ενδεκάδες

Άλκμααρ: Μπιζότ, Σβένσον, Φλάαρ, Χατζηδιάκος, Ούβεγιαν, Μίντσιο, Σέουντγιενς, Τιλ , Ιντρίσι, Μποαντού, Φραϊντέι.

Παναθηναϊκός (3-4-3): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Ινσούα, Κουλιμπαλί, Κάτσε, Δώνης, Μουνιέ, Χατζηγιοβάνης, Ρεγκάκος

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός δεν ήταν καλός, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα η Άλκμααρ ανέβασε τον ρυθμό της και πήρε κεφάλι στο σκορ στο 18ο λεπτό με σκόρερ τον Μποαντού. Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έδειχνε φανερά πιο ανέτοιμος από τους Ολλανδούς, είχε μια καλή στιγμή με ένα συνδυασμό του Μουνιέ με τον Κουλιμπαλί, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει τον Μπιζότ.

Στο 34′ ένα σουτ του Ίντρις για λογαριασμό της Άλκμααρ, μπλόκαρε ο Διούδης και ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Σεβαστάνο πάσαρε στον Φραϊντέι και εκείνος με σουτ νίκησε τον Διούδη για να κάνει το 2-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Γιώργος Δώνης ξεκίνησε να κάνει τις πρώτες του κινήσεις από τον πάγκο περνώντας στον αγώνα τους Τζανδάρη, Στάικο και Μαυρομμάτη στις θέσεις των Κάτσε, Δώνης και Ινσούα. Ο Κουλιμπαλί ήταν αυτός που απείλησε για δεύτερη φορά στο ματς στο 48′, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει στόχο όπως και ο Μποαντού ένα λεπτό αργότερα για λογαριασμό των γηπεδούχων.

Οι αλλαγές από τον Έλληνα τεχνικό συνεχίστηκαν, με τον Κότσαρη να αντικαθιστά τον Διούδη και λίγο πριν το 60′ οι Μπουζούκης και Χαντζάρας αντικατέστησαν τους Μουνιέ και Χατζηγιοβάνη. Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να φανούν απειλητικοί στην εστία της Άλκμααρ, με τον Δώνη να περνά στη θέση του Πίσπα και τον Θεοχάρη αντί των Ρεγκάκου και Γιόχανσον και στο 71′ ο Οικονομόπουλος αντικατέστησε τον Οικονόμου, όπως και ο Αποστολάκης τον Κουλιμπαλί.

Στο 73′ ο Κότσαρης ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε το σουτ του Μπελ Χασανί που είχε περάσει νωρίτερα στο ματς.

Η τελευταία αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, έγινε στο 80′ όταν στη θέση του Κολοβέτσιου πέρασε ο Κουντουριώτης, με τον Παναθηναϊκό να παίζει με τον Οικονομόπουλο δεξιό μπακ, στόπερ τους Θεοχάρη και Μαυρομάτη και αριστερό μπακ τον Χαντζάρα, γυρίζοντας το σύστημα με τέσσερις στην άμυνα. Στα εναπομείναντα λεπτά και συγκεκριμένα στο 87′ έλαβε χώρα μια χαμένη ευκαιρία με τον Πίσπα, που έκανε κεφαλιά από καλή θέση, όμως η μπάλα πέρασε άουτ και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ματς.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι από κοντά παρακολούθησε το παιχνίδι ο γιος του Παϊρόζ Πιενμπονγκσάντ, Πιτ.