Πικρά… γενέθλια!

Σε “στραβοπάτημα” υπέπεσε ο Παναθηναϊκός ανήμερα των 111ων γενεθλίων του συλλόγου, ο οποίος δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του Λεβαδειακού στη Βοιωτία, μένοντας στο 0-0 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Superleague. Είχε ευκαιρίες να τελειώσει το ματς το “Τριφύλλι”, αλλά δεν τα κατάφερε.

-

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και για τις δύο ομάδες, με τους “πράσινους” όμως να έχουν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, τη στιγμή που ο Λεβαδειακός διατηρούσε παθητικό ρόλο στο δικό του μισό.

Στο 8′ ήρθε η πρώτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, όταν μετά από μια ωραία κάθετη του Χατζηγιοβάνη για τον Μακέντα, ο Ιταλός σούταρε από πολύ δύσκολη γωνία από τα δεξιά, με τον Μπάγιτς να μπλοκάρει, ενώ λίγα λεπτά αργότερα στο 11′ ο Ινσούα άφησε πολύ ωραία τη μπάλα για τον Χατζηγιοβάνη, που έκανε μια κακή σέντρα, όμως ο Κολοβέτσιος πήρε τη μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπάγιτς που έδιωξε με το σώμα.

Η πίεση του “Τριφυλλιού” δεν κόπασε ούτε στο επόμενο διάστημα, με τους παίκτες του Δώνη ωστόσο να μην μπορούν να δημιουργήσουν την κλασική ευκαιρία που θα τους έδινε το προβάδισμα στο σκορ. Πάντως, στο 24′ οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να προηγηθούν, με τον Μακέντα να κάνει την πρώτη κεφαλιά και τον Κουρμπέλη να τον… μιμείται μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Μπάγιτς και το οριζόντιο δοκάρι του Λεβαδειακού.

Αυτή έμελλε να είναι η καλύτερη, μα και η… τελευταία μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο ματς, αφού τα συνεχή φάουλ και οι σκληρές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου δεν επέτρεψαν στους “πράσινους” να δημιουργήσουν ξανά προϋποθέσεις για γκολ, ενώ παράλληλα οι περιπτώσεις στις οποίες χρειάστηκε να έρθει σε επαφή με τη μπάλα ο Διούδης ήταν απειροελάχιστες.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, ο Λεβαδειακός μπήκε καλύτερα από τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο, όμως οι “πράσινοι” ήταν αυτοί που πρωταγωνίστησαν στην πρώτη φάση που σηκώνει πάρα πολλή συζήτηση. Συγκεκριμένα, στο 55′ ο Μακέντα πάσαρε με τακουνάκι στον Χατζηγιοβάνη, αυτός έπεσε κάτω από μαρκάρισμα του Στανόγεβιτς και ο διαιτητής υπέδειξε οφσάιντ, με το ριπλέι να δείχνει πως δεν υπάρχει παράβαση, αλλά και ότι ο παίκτης του “Τριφυλλιού” ανατρέπεται αντικανονικά. Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί ότι ο επόπτης υπέδειξε το οφσάιντ μόλις ο παίκτης των φιλοξενούμενων έπεσε στο έδαφος…

Στη συνέχεια το ματς… “άναψε”, καθώς στο 63′ ήρθε η πρώτη ευκαιρία των γηπεδούχων στο ματς, με τον Ζησόπουλο να σουτάρει από καλή θέση εντός περιοχής και τον Διούδη να διώχνει με γροθιές, προτού απομακρύνει οριστικά ο Ινσούα. Ύστερα, στο 64′ ο Παναθηναϊκός θέλησε να απαντήσει με τον Χατζηγιοβάνη να γυρίζει πολύ ωραία από τα δεξιά για τον Μακέντα, αλλά τον δεύτερο να μην μπορεί να κάνει την προβολή και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Πάντως, ήταν εμφανές ότι οι Βοιωτοί είχαν μπει με μεγαλύτερη διάθεση στην επανάληψη, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στο 68ο λεπτό, όταν ο Στανόγεβιτς σούταρε από πολύ μακριά και η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών του Διούδη, που δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα για να αποσοβήσει τον κίνδυνο.

Με το χρονόμετρο να κυλά και το παιχνίδι να φτάνει σταδιακά προς το τέλος του, ο Παναθηναϊκός θέλησε να γίνει πιο επιθετικός και στο 80′ λίγο έλειψε να κλειδώσει τη νίκη ανοίγοντας το σκορ 10 λεπτά πριν τη λήξη, με τον Άλτμαν να κάνει ένα απίστευτο σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής και τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ, λίγα εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μπάγιτς, ο οποίος χρειάστηκε να πέσει στα πόδια του Καμπετσή λίγο αργότερα στο 83′, ώστε να διατηρήσει το 0-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, οι “πράσινοι” κατέβαλλαν κάθε δυνατή προσπάθεια να σκοράρουν, ωστόσο τελικά δεν τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει μέχρι το τέλος και τον Παναθηναϊκό να “στραβοπατά” για μια ακόμη φορά στο 2019.