Με εντολή… “Κομαντάντε”!

Δίχως να εντυπωσιάσει με την απόδοσή του στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο Ελλάδος, επικρατώντας της ΑΕΛ με σκορ 2-0.

-

Δίχως να εντυπωσιάσει με την απόδοσή του στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο Ελλάδος, επικρατώντας της ΑΕΛ με σκορ 2-0. Σκόρερς για τους “πράσινους” ο Αντρέ Τσάβες στο 18ο λεπτό και ο Γκιγιέρμο Μολίνς στις καθυστερήσεις, ενώ δύο προσπάθειες των φιλοξενούμενων σταμάτησαν στο δοκάρι του Σωκράτη Διούδη.

⚽ Η ενδεκάδα

O Μαρίνος Ουζουνίδης αποφάσισε να τοποθετήσει τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια και τους Γιόχανσον, Μολέντο, Κουρμπέλης, Ινσούα να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον χώρο του κέντρου είδαμε τους Σιλά και Ρέις, ενώ οι Μουνιέ και Χατζηγιοβάνης κινήθηκαν στις πτέρυγες, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Τέλος, το επιθετικό δίδυμο των «πράσινων» συνέθεσαν οι Λουτσιάνο και Τσάβες.

⚽ Το παιχνίδι

Μουδιασμένα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός στη Λεωφόρο, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να απειλήσουν για πρώτη φορά στο ματς μόλις στο 6′, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ χτυπώντας στο τείχος.

Μετά τη συμπλήρωση 10 αγωνιστικών λεπτών, οι “πράσινοι” θέλησαν να πάρουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι. Μάλιστα, στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του για γκολ, το “Τριφύλλι” ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ στο 18′, με τον Λουτσιάνο να βρίσκει εξαιρετικά τον Τσάβες στην αριστερή πλευρά της αντίπαλης μεγάλης περιοχής και τον Αργεντινό φορ να “εκτελεί” τον Μπόζοβιτς στην αριστερή γωνία του, γράφοντας έτσι το 1-0.

Το τέρμα που σημείωσαν οι γηπεδούχοι φάνηκε να προκαλεί εκνευρισμό στην ομάδα του Ματάισεν, με τους “βυσσινί” να προβαίνουν σε ορισμένα πολύ σκληρά μαρκαρίσματα στον χώρο του κέντρου, τα οποία τιμωρήθηκαν με κίτρινες κάρτες από τον διαιτητή Ζαχαριάδη. Συγχρόνως, το δυνατό παιχνίδι των φιλοξενούμενων αλλοίωσε σημαντικά τον ρυθμό του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια κατά την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού, δίχως να έχει σημειωθεί κάποια σημαντική φάση για γκολ έπειτα από το τέρμα του Τσάβες.

Απόκτησε το διαχρονικό t-shirt του Δημήτρη Διαμαντίδη αποκλειστικά από το PAO SHOP!

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε με ωραίες συνεργασίες να μπει στην περιοχή της ΑΕΛ, ωστόσο πάντα στην τελική πάσα οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τον τρόπο να βάλουν στοπ στις “πράσινες” ορέξεις για δεύτερο τέρμα. Με τους φιλοξενούμενους να έχουν διατηρήσει πλέον παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση, το “Τριφύλλι” βρήκε τρόπο να “τρυπήσει” την αντίπαλη οπισθοφυλακή στο 60ο λεπτό από τα δεξιά, με τον Γιόχανσον να σεντράρει συρτά στο πρώτο δοκάρι και τον Μουνιέ να πλασάρει στην αγκαλιά του Μπόζοβιτς από το ύψος της μικρής περιοχής από θέση φορ, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για το 2-0.

Επτά λεπτά αργότερα, στο 67′, κι ενώ ο Μουνιέ είχε δώσει τη θέση του στον Βιγιαφάνιες,ο Γουάλας θέλησε να απαντήσει με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά για λογαριασμό της ΑΕΛ, όμως η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Διούδη, με το 1-0 να παραμένει υπέρ των γηπεδούχων. Στη συνέχεια, στο 72′ ήταν η σειρά των “πράσινων” να αναστατώσουν εκ νέου την άμυνα της ομάδας του Ματάισεν, με τον νεοεισελθόντα Χίλιεμαρκ να πραγματοποιεί ωραίο σουτ λίγο έξω από την περιοχή στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα και τον Μπόζοβιτς να αποσοβεί τον κίνδυνο πέφτοντας στη δεξιά γωνία του. Καθώς η φάση εξελίχθηκε, οι αμυντικοί των “βυσσινί” πρόλαβαν να διώξουν προτού ο Τσάβες στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, έχοντας ήδη… “οπλίσει”, περιμένοντας να γίνει κάτοχός της.

Οι “πράσινοι” συνέχισαν να πιέζουν για την επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος, φτάνοντας πολύ κοντά στο να “καθαρίσουν” οριστικά την αναμέτρηση στο 75′, ωστόσο ο Χατζηγιοβάνης δεν εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική κάθετη πάσα του Λουτσιάνο, αφού έστειλε τη μπάλα πάνω στον γκολκίπερ της ΑΕΛ, ο οποίος τον νίκησε κατά κράτος στο τετ-α-τετ. Στο 79′, ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να πληρώσει με τον χειρότερο τρόπο την πλεονεξία του μπροστά από τα αντίπαλα καρέ, καθώς ο Περόνε με εξαιρετική ενέργεια από πολύ δύσκολη και πλάγια θέση στα αριστερά επιχείρησε να “κρεμάσει” τον Διούδη, με το αριστερό δοκάρι να σώζει τους “πράσινους” από την ισοφάριση.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ζαχαριάδη, ο Τσάβες είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του ίδιου και κατ’ επέκταση του Παναθηναϊκού, αλλά το δυνατό σουτ που πραγματοποίησε στο 85′ εξουδετερώθηκε δίχως ιδιαίτερη δυσκολία από τον Μπόζοβιτς, ενώ στο 89′ ο Χατζηγιοβάνης ανατράπηκε αντικανονικά εντός περιοχής χωρίς να σφυριχτεί πέναλτι, με τον Μολίνς στη συνέχεια της φάσης να σουτάρει με δύναμη, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι.

Ότι δεν συνέβη καθ’ όλη τη διάρκεια της επανάληψης, το έκανε πράξη ο Μολίνς στις καθυστερήσεις, στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος της αντίπαλης εστίας δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ολοκληρώνοντας έτσι ιδανικά την αναμέτρηση για το “Τριφύλλι”.

Με αυτόν τον τρόπο, οι “πράσινοι” ξεκίνησαν ιδανικά τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους στο Κύπελλο Ελλάδος, νικώντας την ΑΕΛ με 2-0, και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο προσεχές ματς της 5ης αγωνιστικής της Superleague κόντρα στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.