Μα-«κέντημα» στο Αγρίνιο!

-

Ο Παναθηναϊκός, που παρουσίασε δύο πρόσωπα στο Αγρίνιο – από ένα σε κάθε ημίχρονο – κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο Ελλάδος, καθώς επιβλήθηκε επί του Παναιτωλικού με σκορ 1-0 για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του θεσμού, χάρη στο γκολ του Φεντερίκο Μακέντα. Νίκη για τους “πράσινους” στην Αιτωλοακαρνανία μετά το 2015, ενώ το νικηφόρο σερί έφτασε στο εντυπωσιακό στο 6×6.

Ο προπονητής του «Τριφυλλιού» αποφάσισε να παρατάξει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο με σύστημα 4-4-2, με τον Κότσαρη να παίρνει θέση κάτω από τα δοκάρια και τους Οικονόμου, Πούγγουρα, Παντελάκη και Θεοχάρη να επιλέγονται για την αμυντική τετράδα της ομάδας. Δεξιά είδαμε τον Αποστολάκη, αριστερά τον Χατζηθεοδωρίδη και στη μεσαία γραμμή το δίδυμο με τους Στάικο και Τζανδάρη. Τέλος, η επιθετική αποτελείτο από τους Καμπετσή και Βέργο, με τον τελευταίο να είναι η αιχμή του δόρατος του Παναθηναϊκού και τον πρώτο να κινείται λίγο πιο πίσω του.

Με μια ενδεκάδα αμιγώς ελληνική, ο Παναθηναϊκός στο Αγρίνιο δεν μπήκε όπως θα ήθελε ο Δώνης στο ματς, καθώς μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα ο Παναιτωλικός είχε την ευκαιρία να σκοράρει. Τότε, μετά από σέντρα του Ουίλιαν από δεξιά, υπήρξε ασταθής απομάκρυνση από τον Θεοχάρη, η μπάλα έμεινε στη μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του Πάουλο Μάρκος ήταν αδύναμο και άστοχο. Μάλιστα, δεν χρειάστηκε να περάσει πολύς χρόνος ώστε οι γηπεδούχοι να απειλήσουν ξανά, καθώς στο 9′ ο Κότσαρης χρειάστηκε να επέμβει για πρώτη φορά στο ματς, όταν ο Λουσέρο επιχείρησε ένα φιλόδοξο μακρινό σουτ με καλές προϋποθέσεις.

Παρόλα αυτά, τελικά το “Τριφύλλι” ήταν αυτό που έφτασε πρώτο μόλις μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 19′ ο Βέργος κέρδισε το πέναλτι από τον Πάουλο Μάρκος, ο οποίος δεν υπολόγισε σωστά και στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα από την περιοχή, βρήκε τον επιθετικό των “πράσινων”. Ο Στάικος ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, όμως ο Γιαννακόπουλος που έχει θητεύσει στον Παναθηναϊκό έπεσε σωστά στη δεξιά γωνία του και απέκρουσε, διατηρώντας το 0-0 (δείτε εδώ το χαμένο πέναλτι).

Το πέναλτι φάνηκε να δίνει έναν επιπλέον ρυθμό στο ματς, με την ομάδα του Δέλλα να απαντά στην τεράστια ευκαιρία του Παναθηναϊκού με τον Ρότσα στο 24′, ο οποίος με ατομική ενέργεια μέσα στη μεγάλη περιοχή έκανε το πλασέ, αλλά ο Κότσαρης φάνηκε να είναι σε πλήρη ετοιμότητα, αποσοβώντας τον κίνδυνο. Από την πλευρά του, ο Δώνης δεν έδειχνε ικανοποιημένος με τα όσα έβλεπε στον αγωνιστικό χώρο, ενώ το σουτ που έκανε ο Χατζηθεοδωριδης στο 26′ προσπαθώντας να πιάσει στον ύπνο τον Γιαννακόπουλο που μπλόκαρε, δεν ήταν αρκετό για να καλύψει την μέτρια εικόνα των “πράσινων” στο χορτάρι.

Η κατάσταση έγινε ακόμη χειρότερη για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 30′ σώθηκαν από το 0-1 ως… εκ θαύματος από τεράστια διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Πρώτα ο Κότσαρης αντέδρασε σωστά στο τετ α τετ με τον Καμαρά, τον οποίο και νίκησε, και στην εξέλιξη της φάσης ο Ντίας σούταρε με τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού να έχει εξουδετερωθεί, για να σώσει πάνω στη γραμμή ο Οικονόμου ως “από μηχανής θεός”.

Το υπόλοιπο τέταρτο του 1ου ημιχρόνου κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Νωθρός ήταν και στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός, με αποτέλεσμα μόλις στο 49′ να βρεθεί για μια ακόμη φορά σε πολύ δύσκολη θέση. Από εκτέλεση φάουλ του Λουσέρο η μπάλα «κόλλησε» στην περιοχή του Παναθηναϊκού και ο Οικονόμου έσωσε ξανά στη γραμμή το κοντινό πλασέ του Ουίλιαν, ενώ στο 52′ ήρθε η πρώτη φάση για τους “πράσινους” στην επανάληψη με πρωταγωνιστή τον Καμπετσή, το σουτ του οποίου κόντραρε και πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Γιαννακόπουλου από το ύψος της μικρής περιοχής μεν, αλλά από πολύ πλάγια θέση δε.

Ο ίδιος παίκτης έμελλε λίγα λεπτά αργότερα να φτάσει μόλις μια ανάσα από το 1-0, λυγίζοντας ωστόσο στο τελείωμα που επιχείρησε. Συγκεκριμένα, στο 60ο λεπτό ο Καμπετσής έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από ωραία κάθετη πάσα του Στάικου στην περιοχή, βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Γιαννακόπουλο, αλλά το πλασέ που έκανε με το δεξί πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι, στη μεγαλύτερη ευκαιρία του “Τριφυλλιού” μετά από αυτή του χαμένου πέναλτι στο 19′.

Σταδιακά, οι “πράσινοι” ανέβαζαν την απόδοσή τους και στο 69′ έφτασαν ξανά πολύ κοντά στο γκολ, αυτή τη φορά με πρωταγωνιστή τον Χρήστο Δώνη, που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς λίγο νωρίτερα. Ο Αποστολάκης έκανε ένα εξαιρετικό γύρισμα από τα δεξιά λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Δώνη να πιάνει ωραίο πλασέ, στέλνοντας όμως τη μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιαννακόπουλου.

Στο τελευταίο 15λεπτο οι γηπεδούχοι εμφάνισαν σημάδια κούρασης στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που θέλησε να εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το σύνολο του Δώνη, πιέζοντας διαρκώς προς τα καρέ των γηπεδούχων. Οι “πράσινοι” έβγαλαν ορισμένος εξαιρετικούς αυτοματισμούς, η οποία στο 80′ οδήγησε στην επικίνδυνη σέντρα – σουτ του Στάικου, αλλά και στο 1-0 λίγο αργότερα.

Πιο συγκεκριμένα, στο 84′ ο Αποστολάκης που είχε εξελιχθεί σε μόνιμο “πονοκέφαλο” για τον αντίπαλο, έβγαλε μια εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, με τον Μακέντα που είχε περάσει στο ματς λίγο νωρίτερα ως αλλαγή να βρίσκει τη μπάλα ιδανικά στο ύψος της μικρής περιοχής, νικώντας τον Γιαννακόπουλο για το 1-0 (δείτε το γκολ εδώ). Αξίζει να σημειωθεί ότι το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλους στο “Τριφύλλι”, αλλά και από τους περίπου 500 οπαδούς που βρέθηκαν στο Αγρίνιο.

Με τα λεπτά να κυλούν σε βάρος του Παναιτωλικού, οι “πράσινοι” δεν έδειξαν να επαναπαύονται στο προβάδισμά τους και στο 89′ λίγο έλειψε να γίνει το 2-0, αλλά ο Αποστολάκης από πολύ καλή θέση για γκολ δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα μακριά από τον Γιαννακόπουλο, ο οποίος αντέδρασε και πάλι εξαιρετικά και διέσωσε την ομάδα του από το δεύτερο γκολ.

Με αυτόν τον περιπετειώδη τρόπο, ο δουλεμένος Παναθηναϊκός του Δώνη έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Αγρίνιο, σημείωσε την πρώτη του νίκη στην πόλη μετά το 2015 και έκανε το απόλυτο 6×6 σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, με σφραγίδα Μακέντα, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο γκολ του με τη φανέλα του “Τριφυλλιού”.