Η κριτική των «πράσινων» με Αστέρα (poll)

Ο Παναθηναϊκός πήρε την ισοπαλία από τον Αστέρα Τρίπολης στην πόλη της Αρκαδίας στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League και ο Γιώργος Γάκης αναλύει την εμφάνιση και τα πεπραγμένα των παικτών κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

ΔΙΟΥΔΗΣ: Κράτησε με δύο επεμβάσεις το μηδέν στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης, όπου ο Αστέρας μπήκε δυνατά ώστε να προηγηθεί στην αναμέτρηση, ενώ ακόμα και στη φάση του γκολ έχει πραγματοποιήσει διπλή επέμβαση, αλλά προδόθηκε από την άμυνά του. Ίσως το καλύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, άξια έχει καθιερωθεί κάτω από τα γκολπόστ του “Τριφυλλιού”. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

ΚΟΛΟΒΕΤΣΙΟΣ: Καλή παρουσία από τον Έλληνα αμυντικό, σταθερός και στα 90′, προσπάθησε να καλύψει την άμυνα του Παναθηναϊκού και σε τριάδα πίσω για 55′ και με δίδυμο μετά το 1-0. Συνηθισμένη εμφάνιση από τον Έλληνα αμυντικό του “Τριφυλλιού”. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΣΤΑΪΚΟΣ: Άτυχος ο Έλληνας μέσος, τραυματίστηκε νωρίς και δε μπορεί να κριθεί για την ολιγόλεπτη παρουσία του.

ΔΩΝΗΣ: Αρνητικός ο Έλληνας μέσος, με κακές επιλογές σε πολλά σημεία και ειδικά στην μεγάλη ευκαιρία που σπατάλησε στο πρώτο ημίχρονο. Επιβάλλεται να ανεβάσει την απόδοση του άμεσα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΜΑΚΕΝΤΑ: Σκόραρε στο 90′ με άπιαστο πέναλτι. Πάλεψε και στα 90′, χρειαζόταν μεγαλύτερη υποστήριξη από τους υπόλοιπους παίκτες, καθώς φαινόταν απελπιστικά μόνος σε αρκετά κομμάτια του παιχνιδιού. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΧΑΤΖΗΓΙΟΒΑΝΗΣ: Πάλεψε δημιουργικά, γυρνούσε να καλύψει όσο μπορούσε και είχε δυνάμεις, κέρδισε το πέναλτι και την αποβολή στο 90′ για την ισοφάριση της ομάδας. Παρά το ότι δεν έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, προσπαθούσε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

ΚΟΥΡΜΠΕΛΗΣ: Μέτριο παιχνίδι από τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, κέρδισε και έχασε αρκετές μάχες στο κέντρο, πάλεψε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και κρατούσε τη θέση του. Στα αρνητικά η απώλεια της κατοχής της μπάλας που εν τέλει οδήγησε στο γκολ του Αστέρα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ: Ξεκίνησε άσχημα καθώς στα πρώτα λεπτά έδωσε στον Αστέρα τη μπάλα για την μεγάλη, διπλή ευκαιρία του Αστέρα. Στη συνέχεια όμως έδειξε στοιχεία ωριμότητας και ήταν πολύ καλός, με highlight ένα τάκλιν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΙΝΣΟΥΑ: Όσο είχε δυνάμεις, ανεβοκατέβαινε την πλευρά και αποτελούσε μόνιμη απειλή για την άμυνα των γηπεδούχων. Μετά το 60′ έχανε τη θέση του αρκετές φορές και βγήκαν κάποιες καλές στιγμές για την επίθεση του Αστέρα. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΠΟΥΓΓΟΥΡΑΣ: Βοήθησε αρκετά στο αμυντικό κομμάτι μέχρι να αντικατασταθεί στο 55′ και μετά το 1-0 του Αστέρα ώστε να γίνει πιο επιθετική η ομάδα. Δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο, αλλά δεν έκανε και λάθη. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΚΟΥΛΙΜΠΑΛΙ: Ανέβηκε αρκετές φορές την πλευρά του ώστε να βοηθήσει επιθετικά χωρίς να τα καταφέρει ιδιαίτερα. Ήταν για 90′ μαχητικός, αλλά δεν έκανε το κάτι παραπάνω που χρειαζόταν η ομάδα, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι. Γλίτωσε το αυτογκόλ για το 2-0. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΜΠΟΥΖΟΥΚΗΣ: Μπήκε και άλλαξε προς το καλύτερο την εικόνα του Παναθηναϊκού, έκανε κάποιες πολύ καλές προσπάθειες στο επιθετικό κομμάτι και αποτέλεσε μία μόνιμη απειλή κινδύνου για την άμυνα του Αστέρα. Αρκετά καλή εικόνα από τον Έλληνα μεσοεπιθετικό του “Τριφυλλιού”. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΤΖΑΝΔΑΡΗΣ: Καλό παιχνίδι από τον μέσο του Παναθηναϊκού, βοήθησε στο χώρο του κέντρου και κράτησε τη θέση του, βοηθώντας στο μεσοαμυντικό κομμάτι κυρίως. Χρήσιμος για τα πλάνα του Δώνη. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

ΚΑΜΠΕΤΣΗΣ: Μπήκε στα τελευταία 20 λεπτά για να γίνει πιο επιθετικός ο Παναθηναϊκός ώστε να φτάσει στην ισοφάριση και έκανε ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του, έχοντας και δοκάρι στο 88′. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5