Η Λεωφόρος… Εάλω!

Την πρώτη του ήττα στο “Απόστολος Νικολαΐδης” υπέστη ο Παναθηναϊκός στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς δεν τα κατάφερε στην 13η αγωνιστική κόντρα στον Πανιώνιο, ο οποίος πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 χάρη σε γκολ του Ντουρμισάι στο 73ο λεπτό.

-

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε τον Διούδη κάτω από τα γκολπόστ του «Τριφυλλιού», με τους Γιόχανσον, Κολοβέτσιο, Κουτρουμπή και Χουλτ να αποτελούν την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά. Στον χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Σιλά και Λουντ, με τον Άλτμαν να βρίσκεται μπροστά τους σε έναν πιο ελεύθερο ρόλο και τους Καμπέσας και Χατζηγιοβάνη να τοποθετούνται στις δύο πτέρυγες. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε για ακόμα μια φορά ο Γκιγιέρμο Μολίνς.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης για τις δύο ομάδες στη Λεωφόρο, με τον Πανιώνιο ωστόσο να είναι αυτός που δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή του ματς. Τότε, στο 8′, ο Γεσίλ σούταρε από το ύψος του πέναλτι, όμως δεν μπόρεσε να βρει στόχο από αρκετά πλεονεκτική θέση σε μια άτσαλη προσπάθεια.

Η πρώτη ευκαιρία για γκολ για το “Τριφύλλι” έμελλε να έρθει στο 21ο λεπτό του αγώνα με πρωταγωνιστή τον Μολίνς. Ο Άλτμαν βρήκε στα αριστερά τον Χουλτ, εκείνος γύρισε στον Σουηδό φορ, ο οποίος καθυστέρησε να εκτελέσει, με αποτέλεσμα ο Κότνικ να μπλοκάρει. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να απαντήσουν ξανά με τον Γεσίλ, του οποίου το σουτ πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Διούδη στο 22′.

Οι παίκτες του Ουζουνίδη συνέχισαν να προβληματίζουν με την εικόνα τους στον αγωνιστικό χώρο, διατηρώντας έναν υπερβολικά παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα οι “κυανέρυθροι” να ανησυχήσουν εκ νέου τον γκολκίπερ των “πράσινων” στο 24′, ο οποίος αναγκάστηκε να επέμβει με υπερένταση ώστε να διώξει σε κόρνερ το σουτ του Σαββίδη.

Παρόλα αυτά, με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμούς και έφτασε κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Λουντ. Πρώτα στο 33′, ο Φινλανδός σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πανιωνίου, ενώ στη συνέχεια στο 43′ η εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε εξουδετερώθηκε με μεγάλη δυσκολία από τον Κότνικ.

Αλλαγμένος εμφανίστηκε στο χορτάρι στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός, με τον Ουζουνίδη να περνά στο ματς τους Χίλιεμαρκ και Ρέις αντί των Σιλά και Χατζηγιοβάνη, διακρίνοντας το πρόβλημα που υπήρχε στην “πράσινη” μεσαία γραμμή.

Οι αλλαγές φάνηκε να βοηθούν αρχικά το “Τριφύλλι”, που ασκούσε πίεση ψηλά περιορίζοντας στα καρέ του τον “Ιστορικό”, σε αντίθεση με ότι συνέβη στο μεγαλύτερο μέρος του 1ου ημιχρόνου. Μάλιστα, στο 63′ οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να ανοίξουν το σκορ, όμως ο Καμπέσας από καλή θέση σούταρε αδύναμα δίνοντας τη δυνατότητα στον Κότνικ να μπλοκάρει.

Η ομάδα του Γρηγορίου, δεδομένης και της κόπωσης που είχε αρχίσει να κάνει εμφανή τα πρώτα σημάδια της, συνέχισε να αμύνεται μαζικά στο 2ο ημίχρονο, έχοντας κατά νου την εκδήλωση αντεπιθέσεων όταν το επέτρεπαν οι συνθήκες. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει τους χώρους που επιθυμούσε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, με αποτέλεσμα να υπερτερεί στην κατοχή της μπάλας, δίχως όμως αντίκρισμα.

Έτσι, κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 73′ ο Ρέις υπέπεσε σε ένα ολέθριο λάθος, καθώς στην προσπάθειά του να διώξει έβγαλε τον Ντουρμισάι τετ-α-τετ, ο οποίος νίκησε τον Διούδη και έγραψε το 0-1 υπέρ του Πανιωνίου, “παγώνοντας” τη Λεωφόρο. Παρά τις πολλές φωνές του Ουζουνίδη, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τζήλου και έτσι το 0-1 παρέμεινε μέχρις εσχάτων, με τον Πανιώνιο να “σπάει” το αήττητο των “πράσινων” στη Λεωφόρο.