Εκείνος, το… “βιολί” του!

-

Δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και χωρίς να εντυπωσιάσει, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Πανιώνιο στη Λεωφόρο για την 5η αγωνιστική των Play-Offs της Superleague, εξασφαλίζοντας πως δεν θα τερματίσει στην τελευταία θέση του μίνι πρωταθλήματος. Σκόρερ για το “Τριφύλλι” ο Ρόμπιν Λουντ στο 17ο λεπτό.

⚽ Η ενδεκάδα

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε των Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, με τους Χουλτ, Κουτρουμπή, Μολέδο και Μαρινάκη να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στο χώρο του κέντρου είδαμε τους Ζέκα και Κουρμπέλη, ενώ στις πτέρυγες πήραν θέση οι Χατζηγιοβάννης και Λουντ. Τέλος, Λέτο και Κλωναρίδης σύνθεσαν το δίδυμο στη γραμμή κρούσης του «Τριφυλλιού».

⚽ Το παιχνίδι

Δυναμικά μπήκε στην αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, κυριαρχώντας από πολύ νωρίς επί του Πανιωνίου και παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Λουντ να ανησυχεί τον Γιαννιώτη για πρώτη φορά στο ματς στο 9′, ωστόσο ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων έδιωξε πολύ δύσκολα σε κόρνερ.

Η διάθεση του “Ιστορικού” να αμυνθεί και να δημιουργήσει ρίγματα στο “Τριφύλλι” με αντεπιθέσεις είχε γίνει διακριτή, με τους “πράσινους” ωστόσο να αντιλαμβάνονται το πλάνο του Μιλόγεβιτς, κυκλοφορώντας δωστά τη μπάλα, ενώ παράλληλα δεν άφηναν κενά στα μετόπισθεν. Οι παίκτες του Ουζουνίδη συνέχισαν να ασκούν πίεση στους “κυανέρυθρους”, με το σουτ του Κλωναρίδη στο 11′ να καταλήγει άουτ.

Απόκτησε πρωτοποριακά προϊόντα P&G με κέρδος έως και 68€!

Όμως, αυτό δεν συνέβη και με την προσπάθεια του Λουντ στο 17ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Λέτο πέρασε τη μπάλα παράλληλα στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, βρίσκοντας ιδανικά τον συμπαίκτη του στην “καρδιά” της αντίπαλης άμυνας, με τον Φινλανδό μέσο να εκτελεί εντυπωσιακά ανοίγοντας το σκορ με δυνατό σουτ στη δεξιά κάτω γωνία του Γιαννιώτη για το 1-0.

Μετά το γκολ του Παναθηναϊκού, από τη μία οι γηπεδούχοι ένιωσαν μεγαλύτερη σιγουριά στον αγωνιστικό χώρο, ενώ από την άλλη οι παίκτες του Μιλόγεβιτς έδειχναν ανύμποροι να αντιδράσουν, όντας ξαφνιασμένοι από την κυριαρχία των “πράσινων” στις προσωπικές μονομαχίες, αλλά και από το γκολ του Λουντ. Η μοναδική απειλητική φάση στο 1ο ημίχρονο για τον Πανιώνιο ήταν αυτή του 30ου λεπτού με πρωταγωνιστή τον Μπεν, όμως ο Κουτρουμπής με τάκλιν διέσωσε την εστία του “Τριφυλλιού” προλαβαίνοντας τον επιθετικό των φιλοξενούμενων πριν εκτελέσει από πλεονεκτική θέση τον Βλαχοδήμο.

Δίχως να αλλάξει ο ρυθμός και οι ισορροπίες μεταξύ των δύο ομάδων ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, καθώς ήταν εμφανές πως οι “πράσινοι” δεν ήταν διατεθειμένοι να δώσουν χώρους στους φιλοξενούμενους.

Στο 56ο λεπτό, ο Γιαννιώτης με μια εκπληκτική εκτίναξη στέρησε από τον Χατζηγιοβάνη ένα εντυπωσιακό γκολ, καθώς κατάφερε να διώξει σε κόρνερ με μεγάλη δυσκολία την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που επιχείρησε ο πρώτος από το όριο της μεγάλης περιοχής των “κυανέρυθρων”. Από την άλλη, περίπου 10 λεπτά αργότερα στο 65′, ο Πανιώνιος απάντησε στην ευκαιρία του “Τριφυλλιού” όταν ο Μπεν πραγματοποίησε συρτή παράλληλη σέντρα από τα αριστερά, με τον Λάμπρου να μη μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου από το ύψος της μικρής περιοχής.

Θα βάλει ο Τζέιμς το νικητήριο καλάθι στο ΣΕΦ; Δείτε τα 200+ ειδικά στοιχήματα του 1ου τελικού!

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε ακόμη περισσότερο στη συνέχεια, καθώς οι αλλαγές που πραγματοποίησαν οι προπονητές των δύο ομάδες φάνηκε να αποσυντονίζουν την εικόνα των παικτών στο χορτάρι, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί με ευκολία το προβάδισμά του και τον Πανιώνιο να μη δείχνει διάθεση επιθετικά να φέρει το ματς στα ίσια. Έτσι, με αυτόν τον τρόπο οι “πράσινοι” κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης, αποφεύγοντας την τελευταία θέση της βαθμολογίας των Play-Offs και πλέον άπαντες στρέφουν το βλέμμα τους στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.