Είναι ακόμη… ζωντανός!

-

Όντας με την πλάτη στον τοίχο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να νικήσει την ΑΕΚ στη Λεωφόρο με σκορ 1-0 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των Play-Offs της Superleague, δείχνοντας πως έχει ακόμη σφυγμό, παρά τις πολλές αντιξοότητες. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σεμπάστιαν Λέτο στο 60′, οι “πράσινοι” πήραν τους τρεις βαθμούς.

⚽ Η ενδεκάδα

Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, με τους Χουλτ, Κουτρουμπή, Μολέδο και Μαρινάκη να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Στον άξονα βρέθηκαν οι Ζέκα και Κουρμπέλης, ενώ στα άκρα θα τοποθετήθηκαν οι Λουντ και Χατζηγιοβάνης. Στην κορυφή της επίθεσης πήρε θέση ο Λέτο, με τον Κλωναρίδη να βρίσκεται λίγο πιο πίσω του.

⚽ Το παιχνίδι

Υπό το βλέμμα των Τζιμπρίλ Σισέ, Θανάση Γιαννακόπουλου και Δημήτρη Μπαλτάκου, ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, με αποτέλεσμα το πρέσινγκ της ΑΕΚ να μην επιτρέψει στους “πράσινους” να κυκλοφορήσουν σωστά τη μπάλα στο πρώτο 10λεπτο.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Ουζουνίδη ανέβασαν ρυθμούς, έδειξαν περισσότερη φρεσκάδα στο χορτάρι, με τον Κλωναρίδη να σημαδεύει στο 24′ την αγκαλιά του Ανέστη και τον Μάνταλο να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω λίγα δευτερόλεπτα πριν.

Απόκτησε πρωτοποριακά προϊόντα P&G με κέρδος έως και 68€!

Η ένταση του ματς έμελλε να “ανάψει” για τα καλά εντελώς ξαφνικά, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Μολέδο νίκησε τους πάντες στον αέρα στην “καρδιά” της “κιτρινόμαυρης” περιοχής, με το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ανέστη να στερεί από τον Βραζιλιάνο ένα ακόμη γκολ στη φετινή σεζόν και παράλληλα από τον Παναθηναϊκό το προβάδισμα. Στη συνέχεια της φάσης, οι παίκτες του Χιμένεθ εκδήλωσαν υποδειγματική αντεπίθεση, με τον Χριστοδουλόπουλο να προσπερνά εξαιρετικά τον Χουλτ, να βγαίνει σε ένα μοναδικό τετ-α-τετ με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, με τον τελευταίο να αντιδρά ενστικτωδώς εξουδετερώνοντας το πλασέ του μεσοεπιθετικού της “Ένωσης”.

Πάντως, η ΑΕΚ είχε ακόμη μια πολύ καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Μάνταλος μπήκε εντός περιοχής, προσποιήθηκε εξαιρετικά για να ξεμαρκαριστεί, όμως το σουτ που επιχείρησε με δύναμη “έγλειψε” την αριστερή συμβολή των δοκών της εστίας του Οδυσσέα Βλαχοδήμου.

Άνευ ρυθμού επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο Παναθηναϊκός και ΑΕΚ για το 2ο ημίχρονο του ματς, με τους γηπεδούχους ωστόσο να να εμφανίζονται πιο αποφασισμένοι, μπαίνοντας δυνατά στις προσωπικές μονομαχίες.

Παρόλα αυτά, μόλις στο 53ο λεπτό ο Χουλτ αντίκρισε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Ζαχαριάδη, καθώς προσπάθησε να κερδίσει την αποβολή του Ανέστη. Συγκεκριμένα, ο Σουηδός μπακ βγήκε σε τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ της “Ένωσης”, τον οποίο πρόλαβε τσιμπώντας τη μπάλα, αλλά στη συνέχεια αποφάσισε να πέσει στο χορτάρι δίχως να έχει υπάρξει επαφή, με αποτέλεσμα να παρατηρηθεί ορθώς για θέατρο.

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

Τα σημάδια αποσυντονισμού των παικτών του Χιμένεθ είχαν γίνει ήδη εμφανή και έτσι όσο περνούσε η ώρα, ο Παναθηναϊκός κέρδιζε ολοένα και περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Ένα από αυτά τα λάθη έδωσαν το δικαίωμα στον Χατζηγιοβάνη να μπει στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Γκάλο να τον προλαβαίνει, αλλά να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι. Έτσι, στο 60′ ο διαιτητής Ζαχαριάδης υπέδειξε σωστά παράβαση, με τον Λέτο να σκοράρει από τα έντεκα βήματα, ανοίγοντας το σκορ για το “Τριφύλλι”.

Στη συνέχεια, ο Ουζουνίδης αποφάσισε να περάσει τον Μολίνς στη θέση του Λέτο που αποθεώθηκε, με τους παίκτες του να μην δυσκολεύονται σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να διατηρήσουν το ισχνό προβάδισμά τους. Στο 80ο λεπτό, τα προβλήματα στο “πράσινο” στρατόπεδο έκαναν ξανά την εμφάνισή τους, καθώς ο τεχνικός των γηπεδούχων αναγκάστηκε να αποσύρει από το ματς με αναγκαστική αλλαγή τον Λουντ, για να περάσει στο παιχνίδι ο Ρέις. Ωστόσο, η ΑΕΚ στα εναπομείναντα λεπτά δεν μπόρεσε να αντιδράσει ουσιαστικά κι έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε μια πολύτιμη νίκη με σκορ 1-0.