“Γκέλα” με το… “καλημέρα”!

-

Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός με τον Πλατανιά στα Περιβόλια, “γκελάροντας” με το “καλημέρα” στην 1η αγωνιστική της Superleague. Ιδανικό ντεμπούτο για Τσάβες, που σκόραρε στο 72′, με τον Κοροβέση να ισοφαρίζει στο 78′. Κακή η εικόνα των “πράσινων” στο μεγαλύτερο μέρος του ματς.

⚽ Η ενδεκάδα

Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, με τους Κολοβέτσιο, Μολέντο, Κουτρουμπή και Γιόχανσον να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον χώρο του κέντρου πήραν θέση οι Ζέκα και Κουρμπέλης, ενώ στα άκρα θα κινήθηκαν οι Λουντ και Καμπέσας, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Στην κορυφή της επίθεσης θα τοποθετήθηκε ο Μολίνς, ο οποίος είχε πίσω του τον Λουτσιάνο.

⚽ Το παιχνίδι

Με πολλά λάθη και κακές μεταβιβάσεις ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στον Πλατανιά να μπει επιθετικά στον αγωνιστικό χώρο, κερδίζοντας μάλιστα το πρώτο κόρνερ του ματς στο 4ο λεπτό, δίχως να δημιουργηθεί κίνδυνος για την εστία του Βλαχοδήμου.

Παρόλα αυτά, οι “πράσινοι” λίγο έλειψε να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ στο 7ο λεπτό, όταν ο Κολοβέτσιος πέρασε ωραία κάθετη στον Λουντ εντός περιοχής, με τον Φινλανδό να γυρνά συρτά τη μπάλα από τα αριστερά στο πρώτο δοκάρι, αλλά ο Μολίνς που έκανε εξ επαφής προσπάθεια αστόχησε από πολύ κοντά.

Η ευκαιρία του “Τριφυλλιού” φάνηκε πως αφύπνισε τους παίκτες του Ουζουνίδη, οι οποίοι μετά τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου απέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα, περιορίζοντας τους γηπεδούχους σε παθητικό ρόλο στα μισά του γηπέδου, δίχως όμως να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ. Έτσι, με τον ρυθμό να έχει… “βαλτώσει”, ο διαιτητής Παπαπέτρου θέλησε να δώσει “ενδιαφέρον” στο παιχνίδι. Στο 29′ ο Καμπέσας ανατράπηκε πεντακάθαρα από τον Ντικαμονά λίγο έξω από την περιοχή, ενώ ο παίκτης του Παναθηναϊκού έμπαινε με ταχύτητα και αξιώσεις στη μεγάλη περιοχή, ωστόσο ο ρέφερι όχι μόνο δεν υπέδειξε κάρτα στον αμυντικό του Πλατανιά, αλλά δεν “σφύριξε” καν φάουλ.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Παράσχου είχε αρκετή ώρα να βγει μπροστά, κάτι που έμελλε να κάνει με μεγάλο κίνδυνο για την εστία του Βλαχοδήμου στο 39′. Τότε, ο Μπούτνικ επιχείρησε ένα δυνατό χαμηλό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο γκολκίπερ των “πράσινων” έπεσε στην αριστερή γωνία του, διώχνοντας με υπερένταση.

Με αυτόν τον τρόπο η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες δίχως τέρματα, με το “Τριφύλλι” να υπερτερεί στην κατοχή της μπάλας (65%-35%), χωρίς να εκμεταλλεύεται επί της ουσίας την υπεροχή του.

Απόκτησε το ολοκαίνουργιο t-shirt του Νίκου Παππά αποκλειστικά από το PAO SHOP!

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Παναθηναϊκός θέλησε να βρει χώρους στην αντίπαλη άμυνα, δημιουργώντας ρήγματα κυρίως από τα πλάγια. Σε μια από τις πλαγιοκοπήσεις του “Τριφυλλιού”, ο Μολίνς στο 49′ τροφοδοτήθηκε εξαιρετικά στην αριστερή πλευρά του γηπέδου πατώντας περιοχή, ωστόσο πριν προλάβει να γυρίσει προς την περιοχή του πέναλτι, ο επόπτης σήκωσε λανθασμένα τη σημαία του και υπέδειξε τον Σουηδό σε θέση οφσάιντ.

Ύστερα, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν, δημιουργώντας τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους για γκολ στο παιχνίδι στο 55′. Στην προκειμένη περίπτωση ο Βλαχοδήμος έδειξε πως διαθέτει καλά αντανακλαστικά, καθώς κατάφερε να εξουδετερώσει την δυνατή “κεφαλιά – ψαράκι” του Μπούτνικ από πολύ κοντά, σώζοντας ουσιαστικά το “Τριφύλλι”.

Λίγα λεπτά αργότερα στο 63′, ο Ουζουνίδης θέλησε να παρέμβει αποφασιστικά στο ματς, έχοντας πολλά παράπονα από την απόδοση των ποδοσφαιριστών του στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι, οι Τσάβες (ντεμπούτο) και Χατζηγιοβάνης αντικατέστησαν τους Μολίνς και Λουντ, προκειμένου να δοθεί φρεσκάδα στην επιθετική γραμμή κρούσης του Παναθηναϊκού. Οι “πράσινοι” φάνηκαν πιο ορεξάτοι αμέσως μετά τις αλλαγές του Εβρίτη τεχνικού, ενώ στο 68′ κατάφεραν να σημειώσουν την πρώτη τους τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο δια ποδός Ζέκα, με τον Ομπερχάουζερ να μπλοκάρει τη μπάλα έπειτα από το μακρινό δυνατό συρτό σουτ του Ελληνοπορτογάλου.

Πάντως, οι Κρητικοί απάντησαν άμεσα στο σουτ του Ζέκα στο 69′, με τον Βλαχοδήμο να εκτινάσσεται στο δεξί “παραθυράκι” του εξουδετερώνοντας την πολύ καλή απευθείας εκτελέση φάουλ του Ντεβέσμα έξω από την “πράσινη” περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεσή τους προς την εστία των “ερυθρόλευκων” και δικαιώθηκαν. Περίπου 9 λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς στο 72′, ο Τσάβες έκανε την κίνηση πίσω από την πλάτη της άμυνας του Πλατανιά, ο Λουτσιάνο τον είδε και του πέρασε εξαιρετικά τη μπάλα με τη μια, με τον Αργεντινό φορ να νικά σε τετ-α-τετ τον Ομπερχάουζερ, γράφοντας το 1-0 στο ντεμπούτο του. Ωστόσο, η χαρά των παικτών του Παναθηναϊκού δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 78′ ο νεοεισελθών Νίκος Κοροβέσης εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της “πράσινης” άμυνας κι έπειτα από σέντρα του Ενσικουλού από τα αριστερά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου από κοντινή απόσταση, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η αγωνιστική καθίζηση του “Τριφυλλιού” από τη στιγμή που έγινε το 1-0 συνεχίστηκε, με τον Πλατανιά να πιέζει ολοένα και περισσότερο για ένα δεύτερο γκολ που θα του έδινε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Από την πλευρά τους, οι ποδοσφαιριστές του Ουζουνίδη έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, ενώ η κακοτυχία έκανε ξανά την εμφάνισή της, καθώς έπειτα από δυνατή κόντρα του Βλαχοδήμου με τον Μολέντο, ο τελευταίος τραυματίστηκε στο χέρι και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Παπαπέτρου δεν άλλαξε κάτι, παρότι θα πρέπει να σημειώσουμε ότι οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει το προβάδισμα στο ματς λίγο πριν τη λήξη, ολοκληρώνοντας μάλιστα το παιχνίδι με 8 τελικές, έναντι 5 του Παναθηναϊκού.