Βελτιωμένος μεν, ηττημένος δε! (vids)

Την ήττα με σκορ 2-1 γνώρισε στο δεύτερο φιλικό αγώνα ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Αντβέρπ. Οι «πράσινοι» αν και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με πολύ όμορφο γκολ του Στάικου δεν κατάφεραν να επικρατήσουν καθώς οι Βέγλοι μέσα σε δέκα λεπτά στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν τη νίκη.

-

Στα θετικά του «Tριφυλλιού» η πολύ καλή εικόνα που έδειξαν οι παίκτες του Δώνη, με κορωνίδα αυτή των 30 λεπτών στο πρώτο ημίχρονο. Ανησυχία για τον Εμάνουελ Ινσούα που αποχώρησε τραυματίας στο 53ο λεπτό.

Για δεύτερο σερί φιλικό ο Γιώργος Δώνης παρέταξε την ομάδα του με 3-4-3 και συγκεκριμένα κάτω από τα δοκάρια τον Διούδη, με την «τριπλέτα» της άμυνας να συνθέτουν οι Οικονόμου, Κολοβέτσιος και Γιόχανσον. Στη δεξιά πλευρά ήταν ο Κουλιμπαλί και στην αριστερή ο Ινσούα. Οι Δώνης και Στάικος πήραν θέση στον άξονα, ενώ Μουνιέ και Χατζηγιοβάνης βρισκόντουσαν δεξιά και αριστερά του Ρεγκάκου που ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά με αποτέλεσμα να απειλήσουν στο 9ο λεπτό, όταν ο Μπολίνγκι στόπαρε ωραία τη μπάλα βάζοντας σωστά το σώμα του σε μονομαχία με τον Γιόχανσον και σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη.  Με τη συμπλήρωση 16 λεπτών ο Παναθηναϊκός έφτασε για πρώτη φορά έξω από την περιοχή της Αντβέρπ κερδίζοντας το πρώτο κόρνερ το οποίο στη συνέχεια πέρασε ανεκμετάλλευτο. Οι  «πράσινοι» δυσκολευόντουσαν να κρατήσουν τη μπάλα με αποτέλεσμα να μην μπορούν να γίνουν απειλητικοί, ενώ δεν έλειπαν και οι στιγμές αδράνειας της άμυνας που δεχόταν πίεση από τους Βέλγους.

Στα μισά του ημιχρόνου ο διαιτητής της αναμέτρησης διέκοψε για λίγα λεπτά το ματς προκειμένου να δροσιστούν οι παίκτες, καθώς η ζέστη ήταν έντονη και έπειτα έδωσε συνέχεια στο ματς. Από εκείνο το σημείο οι παίκτες του Δώνη βελτιώθηκαν και έχοντας την κατοχή προσπαθούσαν με υπομονή να γίνουν απειλητικοί προς την εστία του Μπολάτ. Ένα σουτ του Κουλιμπαλί στο 36’ έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπολάτ, ενώ στο 40’ ο Χατζηγιοβάνης μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή της Αντβέρπ, ωστόσο επέλεξε να μη σουτάρει και να σπάσει τη μπάλα προς το σημείο του πέναλτι δίνοντας τη δυνατότητα στην άμυνα των γηπεδούχων να απομακρύνει. Η υπεροχή του «Τριφυλλιού» επιβραβεύτηκε με γκολ στο 44’, όταν ο Μουνιέ έκλεψε τη μπάλα και από τα δεξιά, «τρύπησε» την άμυνα της Άντβερπ και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον επερχόμενο Στάικο, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστία του Μπολάτ και έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιώργος Δώνης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Κότσαρη αντί του Διούδη και τους Μπουζούκη, Κάτσε, αντί των Χατζηγιοβάνη και Στάικου αντίστοιχα. Μαζί με το δεύτερο ημίχρονο ήρθε και η ισοφάριση για την Αντβέρπ, όταν ο Κότσαρης σε μία λάθος εκτίμηση σε σέντρα των Βέλγων βγήκε πολύ έξω από την εστία του, την ίδια στιγμή που ο Μπολίνγκι έπαιρνε την κεφαλιά από τα στόπερ των «πρασίνων», η οποία έφερε τον Χαρούν μπροστά σε κενή εστία και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1 στο 49’. Στο 53’ ο Ινσούα συγκρούστηκε γόνατο με γόνατο με τον Γιαταμπαρέ και βγήκε νοκ-άουτ για τη συνέχεια του ματς, δίνοντας τη θέση του στον Χατζηθεοδωρίδη στο ντεμπούτο του με τη πράσινη φανέλα. Η κακή εικόνα του «Τριφυλλιού» στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου συνεχίστηκε, με τους  Βέλγους στο 54’ να ανατρέπουν το εις βάρος τους σκορ με τον Χέλμανς να βγαίνει τετ-α-τετ και να πλασάρει σωστά τον Κότσαρη κάνοντας το 2-1. Στο 64’ οι Γιόχανσον, Δώνης, Οικονόμου και Ρεγκάκος έδωσαν τις θέσεις τους στους Θεοχάρη, Τζανδάρη, Μαυρομάτη και Πίσπα και στο 68’ οι Κουντουριώτης και Οικονομόπουλος στις θέσεις των Μουνιέ και Κουλιμπαλί.

Όπως ήταν φυσικό οι πολλαπλές αλλαγές έδειχναν να έχουν επηρεάσει τον ρυθμό του αγώνα, ωστόσο το 3-4-3 συνέχιζε να είναι η διάταξη των παικτών του Γιώργου Δώνη, οι οποίοι προσπαθούσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, μετά από ένα εφιαλτικό πρώτο δεκάλεπτο στο δεύτερο μέρος, όπου έχασαν εντελώς τη συγκέντρωσή τους. Στο 80’ έλαβε χώρα η τελευταία αλλαγή για τον Παναθηναϊκό με τον Κολοβέτσιο να δίνει τη θέση του στον Αποστολάκη και στην τελευταία καλή στιγμή των φιλοξενούμενων να ισοφαρίσουν το ματς είδαν τον Μπολάτ να πιάνει με δυσκολία το δυνατό σουτ του Κάτσε. Επόμενο φιλικό του Παναθηναϊκού, το τρίτο στη σειρά, είναι την Τετάρτη (19:30) με τη Χους.

Αντβέρπ: Μπολάτ, Μπόρχες, Οπαρέ, Γιούκλεροντ, Ροντρίγκες, Μπολίνγκι, Χάιρεμανς, Αρσλάναγκιτς, Οβούσου, Χαρούν, Γιαταμπαρέ.

Παναθηναϊκός: Διούδης (46’ Κότσαρης), Οικονόμου (64’ Μαυρομάτης), Κολοβέτσιος (80’ Αποστολάκης), Γιόχανσον (64’ Θεοχάρης), Δώνης (64’ Τζανδάρης), Στάικος(46’ Κάτσε), Ινσούα (53’ Χατζηθεοδωρίδης), Κουλιμπαλί (68’ Οικονομόπουλος), Χατζηγιοβάννης (46’ Μπουζούκης), Μουνιέ (68’ Κουντουριώτης), Ρεγκάκος (64’ Πίσπας).

Οι δηλώσεις του προπονητή

«Το βασικό είναι σε κάθε παιχνίδι να βγάζουμε συμπεράσματα για το πως λειτουργεί η ομάδα. Περίμενα ότι σε αυτό το φιλικό θα ήμασταν περισσότερο κουρασμένοι επειδή έχουν δουλέψει πολύ καλά τα παιδιά αλλά και σε αυτό το παιχνίδι ήμασταν δεμένοι αμυντικά. Μετά τα πρώτα 15 λεπτά είχαμε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση να χτίσουμε το παιχνίδι μας και να ελέγξουμε τον ρυθμό.

Γενικά βλέπω πως τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά τα παιδιά προσπαθούν να κάνουν όσα λέμε στις προπονήσεις. Όσο περνάει ο καιρός θα είμαστε πιο καλοί στο 3-4-3, σε θέμα δυνάμεων, στις μονομαχίες. Θέλω να αποφεύγουμε τα εύκολα γκολ, όπως τα σημερινά και αυτά στο φιλικό με την Άλκμααρ».

Για το γκολ του Στάικου: «Δεν θέλω να μιλήσω ατομικά, το αποφεύγω. Όλα τα νέα παιδιά έχουμε στόχο να εξελιχθούν. Δεν είναι εδώ μόνο για την προετοιμασία. Τα παιδιά με εκπλήσσουν ευχάριστα».

Για τον Χατζηθεοδωρίδη: «Του είχα πει από χθες ότι θα μπει για 20 λεπτά. Έχει κάνει προετοιμασία, έχει παίξει φιλικά. Θα τον βοηθήσουμε να προσαρμοστεί όσο πιο γρήγορα γίνεται».