Αν όχι τώρα, πότε;

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός για ένα ημίχρονο στην Ξάνθη, άξιζε τη νίκη, ωστόσο “κατάφερε” να ισοφαρισθεί από τους γηπεδούχους των τριών ευκαιριών σε ολόκληρο το παιχνίδι. Σκόρερ για τους “πράσινους” ο Άλτμαν, ισοφάρισε ο Γέντριτσεκ για το τελικό 1-1.

-

O Μαρίνος Ουζουνίδης αποφάσισε να παρατάξει το “Τριφύλλι” στην Τούμπα με τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια και τους Χουλτ, Αυλωνίτη, Κολοβέτσιο και Κουλιμπαλί να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον χώρο του κέντρου πήραν θέση οι Κουρμπέλης και Τζανδάρης, ενώ στη δεξιά και αριστερά πτέρυγα βρέθηκαν οι Βιγιαφάνιες και Λουντ. Τέλος, ο Άλτμαν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Σωτήρη Πίσπα.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε εξ’ ολοκλήρου στον Παναθηναϊκό, παρά το γεγονός πως η Ξάνθη απείλησε πρώτη στο παιχνίδι, όταν και ο Βλαχοδήμος έπεσε στην αριστερή του γωνία προκειμένου να διώξει σε κόρνερ το συρτό σουτ του Λουσέρο. Από’ κει και πέρα, ακολούθησε ένας καταιγισμός ευκαιριών από την ομάδα του Ουζουνίδη, η οποία απείλησε στο 13′ με κοντινή κεφαλιά του Πίσπα, με τον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει εύκολα. Στο 15′ και στο 17′, ο ορεξάτος Κουλιμπαλί σέντραρε από τα δεξιά, με την μπάλα να περνάει απ’ όλους στην πρώτη περίπτωση, ενώ στη δεύτερη ο Πίσπας δεν έκανε το πλασέ όπως θα ήθελε.

Στο 18′ ωστόσο, η πίεση του Παναθηναϊκού απέφερε καρπούς, με τον Βιγιαφάνιες να εκτελεί κόρνερ, τον Άλτμαν να εκμεταλλεύεται τις κόντρες και με ωραίο, “ξερό” σουτ με το αριστερό να ανοίγει το σκορ για τους “πράσινους”. Στη συνέχεια, το “Τριφύλλι” είχε τρεις ευκαιρίες σε ένα πεντάλεπτο να διπλασιάσει τα τέρματα του. Στο 20′, ο Αυλωνίτης δεν κατάφερε με κοντινή κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει. Στο 22′, ο Άλτμαν δεν εκμεταλλεύτηκε τη φοβερή κάθετη του Βιγιαφάνιες, καθώς ο γκολκίπερ της Ξάνθης κατάφερε να τον νικήσει σε τετ-α-τετ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Πίσπας μπήκε μόνος του με πολύ ωραίο τρόπο στην περιοχή, με τον Ζίβκοβιτς να λέει “όχι” για ακόμα μια φορά. Ο κύκλος των ευκαιριών για τους “πράσινους” έκλεισε στο 30ο λεπτό, όταν και το σουτ του Τζανδάρη έξω από την περιοχή βρήκε στα σώματα και κατέληξε σε κόρνερ. Έτσι, το 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού ήταν το σκορ του ημιχρόνου, με την ομάδα του Ουζουνίδη να πραγματοποιεί το καλύτερο της φετινό εκτός έδρας 45λεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με τον Βλαχοδήμο να χρειάζεται να επέμβει, όταν και ο Γέντριτσεκ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και σούταρε προς την εστία, με τον κίπερ των “πρασίνων” να μπλοκάρει. Ο Άλτμαν απάντησε στο 55′ με σουτ από το ύψος της περιοχής το οποίο όμως έφυγε αρκετά πάνω από τα δοκάρια. Πέντε λεπτά αργότερα, η Ξάνθη έφτασε πιο κοντά από ποτέ στο γκολ, όταν ο Μεχία έκανε πολύ επικίνδυνη σέντρα από τα δεξιά, με τον Λουσέρο να σουτάρει στο δεύτερο δοκάρι και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Κι εκεί που ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα, η Ξάνθη τελικά κατάφερε σε μια ανύποπτη στιγμή να φτάσει στην ισοφάριση, όταν και στο 78′ ο Φασίδης έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, με τον Γέντριτσεκ να ξεφεύγει από τον Αυλωνίτη και με ωραία κεφαλιά να κάνει το 1-1.

Σ’ εκείνο το σημείο, ο Μαρίνος Ουζουνίδης αποφάσισε να περάσει τον Χίλιεμαρκ στο παιχνίδι στη θέση του Λουντ, ενώ λίγο νωρίτερα ο Δώνης είχε περάσει στο παιχνίδι αντί του Πίσπα. Στο 90ο λεπτό, οι “πράσινοι” είχαν μεγάλη ευκαιρία να περάσουν και πάλι μπροστά στο σκορ, όταν και ο Δώνης έκανε ωραίο γύρισμα από τα αριστερά, με τον Χίλιεμαρκ να κάνει την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Η τελευταία κίνηση του Ουζουνίδη ήταν να περάσει τον Χρήστο Κουντουριώτη στο παιχνίδι αντί του Άλτμαν, με τον πρωτοεμφανιζόμενο στη Superleague νεαρό επιθετικό να περνάει ωραία με το κεφάλι την μπάλα στον Χίλιεμαρκ στο 94′ και τον Σουηδό να μην καταφέρνει να νικήσει τον Ζίβκοβιτς σε τετ-α-τετ.

Έτσι, το τελικό σκορ του αγώνα ήταν το 1-1, με τους “πράσινους” να μην καταφέρνουν για ακόμα ένα παιχνίδι να πάρουν εκτός έδρας νίκη, παρά το γεγονός πως άξιζαν τους τρεις βαθμούς με βάση την εικόνα του αγώνα και τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.