Ανώδυνη ήττα στο Περιστέρι!

Ο Παναθηναϊκός των πολλών αλλαγών δεν τα κατάφερε στο Περιστέρι απέναντι στον Ατρόμητο, καθώς γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0. Κακό το παιχνίδι ποιοτικά, στο 74′ το γκολ δια ποδός Μάντισον.

-

Ο προπονητής του «Τριφυλλιού» επέλεξε τον Ξενόπουλο κάτω από τα δοκάρια με τους Γιόχανσον, Μαυρομάτη, Παντελάκη και Ινσούα να αποτελούν την αμυντική τετράδα των «πράσινων» από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στον άξονα θα αγωνίστηκαν οι Τζανδάρης και Θεοχάρης, ενώ οι Χατζηθεοδωρίδης και Κουντουριώτης βρέθηκαν στις πτέρυγες. Τέλος, το επιθετικό δίδυμο της ομάδας συνέθεσαν οι Καμπετσής και Σέχου, σε ένα σύστημα 4-4-2.

Υπό βροχή και χωρίς καμία αξιόλογη φάση ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της φιλικής αναμέτρησης ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ατρόμητο στο Περιστέρι, με το ματς μάλιστα να σημαδεύεται από ολιγόλεπτα επεισόδια στο 2ο ημίχρονο.

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε στο 19ο λεπτό όταν από εκτέλεση κόρνερ και ασταθή απομάκρυνση των παικτών του Παναθηναϊκού, ο Ούμπιδες βρίσκει οπτικό πεδίο και απειλεί με σουτ αλλά ο Ξενόπουλος σε ετοιμότητα αποκρούει.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε ξανά αισθητά και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 38′ για να υπάρξει ξανά ουσιαστική δράση. Τότε, σε πρώτη φάση από κόρνερ του Χατζηθεοδωρίδη ήρθε μια κεφάλια του Μαυρομάτη, την οποία μπλόκαρε ο Θεοδωράκης, ενώ σε δεύτερο χρόνο σημειώθηκε μια αντεπίθεση για τον Ατρόμητο, με τον Ούμπιδες να βρίσκεται αφύλακτος μέσα στην περιοχή από δεξιά, όμως ο Ξενόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του.

Ετσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Η επανάληψη της αναμέτρησης έμελλε να είναι ακόμη χειρότερη από άποψη θεάματος, καθώς αφενός οι συνεχείς και πολλές αλλαγές των δύο προπονητών και αφετέρου τα επεισόδια που σημειώθηκαν μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων (διεκόπη το ματς για λίγα λεπτά), δεν επέτρεψαν τη δημιουργία ευκαιριών μπροστά από τα καρέ των δύο εστιών.

Στο 61′ ο Μακέντα πάτησε χορτάρι για πρώτη φορά με την πράσινη φανέλα, έστω και ανεπίσημα, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ευτυχησαν να προηγηθούν στο σκορ περίπου 13 λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα, στο 74′ με δυνατό σουτ από τα 25 μέτρα ο Μάντσον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναθηναϊκού και έβαλε μπροστά την ομάδα του.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, αλλά γλίτωσαν και από το 2-0 στην εκπνοή του αγώνα, όταν στο 90′ η κεφαλιά του Ρονάλντο βρήκε στο δοκάρι κι έφυγε έξω.