Αντρικός, ατρόμητος και… «πενταδάτος»!

Χωρίς να εντυπωσιάσει καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη κόντρα στον καλοδουλεμένο Ατρόμητο της μίας ήττας σε 13 αγώνες με σκορ 1-0 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

-

Χωρίς να εντυπωσιάσει καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη… “πεντάδας” κόντρα στον καλοδουλεμένο Ατρόμητο της μίας ήττας σε 13 ματς με σκορ 1-0 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Σκόρερ ο Μακέντα, “ήρωας” ο Διούδης με απόκρουση σε πέναλτι και καίριες επεμβάσεις.

Ο 49χρονος τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, με τους Γιόχανσον, Μαυρομμάτη, Κολοβέτσιο και Ινσούα να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Ως αμυντικός μέσος αγωνίστηκε ο Χρήστος Δώνης, έχοντας μπροστά του στον άξονα τους Κάτσε και Χατζηθεοδωρίδη, με τους Μπουζούκη και Χατζηγιοβάνη να αγωνίζονται λίγο πιο πίσω από τον Μακέντα, που πήρε θέση φορ.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα στο ματς και από τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να σημειώνει την πρώτη του τελική προσπάθεια μόλις συμπληρώθηκαν τα πρώτα 10 λεπτά της αναμέτρησης, όταν η κεφαλιά του Μακέντα μετά από ωραία κίνηση και σέντρα του Χατζηγιοβάνη κατέληξε στην αγκαλιά του Μέγιερι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το σκληρό παιχνίδι στον χώρο του κέντρου δεν ευνοούσε την εκδήλωση και τη δημιουργία ευκαιριών, οι οποίες στο πρώτο 20λεπτο παρουσιάζονταν με το… σταγονόμετρο. Χαρακτηριστικό είναι ότι η πρώτη μεγάλη φάση από πλευράς Ατρόμητου σημειώθηκε στο 20′ από στημένη φάση, με τον Νάτσο να σημαδεύει το δεξί οριζόντιο δοκάρι του Διούδη, ο οποίος ενδεχομένως να μην αποσοβούσε τον κίνδυνο εάν η μπάλα έπαιρνε πορεία προς τα δίχτυα.

Το… σοκ του δοκαριού για τους “πράσινους” προσπεράστηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Τότε ο Κάτσε απέφυγε εξαιρετικά την πίεση από δύο αντιπάλους στον άξονα, πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και σήκωσε το κεφάλι, βλέποντας τον Μακέντα να κάνει την κίνηση και πραγματοποιώντας μια μπαλιά περίπου 35 μέτρων βρήκε τον Ιταλό, που με άριστο κοντρόλ με το δεξί και πλασέ με το αριστερό μέσα στην περιοχή του Ατρόμητου εκτέλεσε τον Μέγιερι για το 1-0 (δείτε το γκολ εδώ). Ο σκόρερ του “Τριφυλλιού” έσπευσε να πανηγυρίσει έξαλλα το γκολ μαζί με τους οπαδούς της ομάδας που βρίσκονταν στη Θύρα 13, ενώ ανάλογο ξέσπασμα υπήρξε και στον πάγκο.

Το γκολ του Παναθηναϊκού άνοιξε το παιχνίδι και ανέβασε τον ρυθμό στα επόμενα λεπτά, με τον Ατρόμητο να φτάνει κοντά στο 1-1 έπειτα από φιλόδοξο και θεαματικό ανάποδο ψαλίδι του Βασιλακάκη, το οποίο βρήκε στο κεφάλι του Κολοβέτσιου, ενώ λίγο αργότερα ήταν η σειρά των “πράσινων” να απειλήσουν έπειτα από μια φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή των Περιστεριωτών, δίχως όμως οι κόντρες να ευνοούν τους γηπεδούχους.

Με αναγκαστική αλλαγή ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Μακέντα ένιωσε ενοχλήσεις στον αστράγαλό του και έκανε σαφές στο επιτελείο της ομάδας πως δεν μπορεί να συνεχίσει, με τον Καμπετσή να παίρνει τη θέση του στην κορυφή της επίθεσης.

Πάντως, το γεγονός πως ο Ιταλός επιθετικός πέρασε εκτός δεν φάνηκε να επηρεάζει ιδιαίτερα τους γηπεδούχους, που προσπάθησαν στα πρώτα λεπτά της επανάληψης να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ και να “καθαρίσουν το ματς. Μάλιστα, στο 52′ έπειτα από νέα φάση διαρκείας και με αριθμητικό πλεονέκτημα γύρω από την αντίπαλη περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Καμπετσή στην “καρδιά” της άμυνας του Ατρόμητου, με τον Ρισβάνη να τον τραβάει από τη φανέλα τη στιγμή που ο νεαρός επιθετικός των “πράσινων” προσπάθησε να γυρίσει προς την εστία για να σουτάρει, όμως ο Σιδηρόπουλος δεν σφύριξε πέναλτι.

Στο 55′ ο Μπουζούκης θέλησε να απειλήσει εκ νέου τον Μέγιερι, αλλά το σουτ που επιχείρησε μόλις πάτησε περιοχή πέρασε συρτά λίγο δίπλα από το δοκάρι, ενώ περίπου 10 λεπτά αργότερα παραλίγο να τεθεί σε εφαρμογή ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Μετά την επιθετική πλεονεξία των γηπεδούχων, ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι στο 64′ όταν ο Κολοβέτσιος έβαλε το σώμα του δυνατά πάνω στον Μπουσούλασιτς εντός μεγάλη περιοχής, με τον Σιδηρόπουλο να σφυρίζει παράβαση, παίρνοντας μια απόφαση που ξεκάθαρα κρίνεται αμφισβητούμενη. Για καλή τους τύχη, οι “πράσινοι” είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Διούδη, που μάντεψε σωστά, έπεσε στην αριστερή πλευρά της εστίας του και εξουδετέρωσε το πλασέ του Κουλούρη, που εμβρόντητος είδε τους παίκτες του “Τριφυλλιού” να πανηγυρίζουν.

Αργότερα, ο Δώνης επέλεξε να βάλει στο ματς τον Πούγγουρα, αλλάζοντας το σύστημα και επιλέγοντας πλέον να παρατάξει την ομάδα του με τρία στόπερ, ωστόσο η συγκεκριμένη απόφαση δεν φάνηκε να βοηθά τον Παναθηναϊκό, που δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και να κάνει παιχνίδι, αφήνοντας ουσιαστικά την πρωτοβουλία των κινήσεων στον Ατρόμητο που συνέχισε να ψάχνει την ισοφάριση.

Οι παίκτες του Κάναντι έφτασαν ξανά μια ανάσα από το 1-1, όταν ο Κουλούρης μετά από συρτή σέντρα βρέθηκε μπροστά από τον Κολοβέτσιο και πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Διούδη να πραγματοποιεί μια εκπληκτική επέμβαση, σώζοντας τους γηπεδούχους σε μια φάση που όπως εξελίχθηκε θα μπορούσε πολύ εύκολα να είχε καταλήξει σε γκολ.

Από το 80′ και μετά ο Παναθηναϊκός υπέστη ασφυκτική πίεση από τους φιλοξενούμενους, που σφυροκοπούσαν την “πράσινη” άμυνα, δίχως όμως να βρίσκουν χώρο και χρόνο για να φτάσουν μέχρι τον τερματοφύλακα. Οι προσπάθειες των Περιστεριωτών προήλθαν κυρίως από σέντρες, οι οποίες αποκρούονταν από τους κεντρικούς αμυντικούς του “Τριφυλλιού”, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν μετά από αντεπιθέσεις να κάνουν το 2-0, όμως κάποιες λάθος επιλογές στοίχιζαν την τελευταία στιγμή.

Πάντως, μέχρι το φινάλε η ομάδα του Κάναντι δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα του Παναθηναϊκού, παρότι χρειάστηκε και η πολύτιμη συνεισφορά της… συμβολής των δοκών του Διούδη στο 96′ (η μπάλα κατέληξε ακριβώς εκεί μετά από σουτ του Σάκιτς), και έτσι οι παίκτες του Δώνη κατάφεραν να πάρουν μια άκρως σημαντική νίκη… πεντάδας, κόντρα σε ένα σύνολο που είχε ηττηθεί μόλις μία φορά σε 13 αγωνιστικές.