Αλληλοεξουδετέρωση στο ΟΑΚΑ!

Έπειτα από ένα εντελώς… άχρωμο αθηναϊκό ντέρμπι, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός δεν κατάφεραν να σκοράρουν, μένοντας στο 0-0, με τους “πράσινους” να μην εμφανίζονται για μια ακόμη φορά δημιουργικοί και παραγωγικοί στον αγωνιστικό χώρο.

-

Αμφίρροπο, όπως αναμενόταν, ήταν το ξεκίνημα του αθηναϊκού ντέρμπι, με την πρώτη τελική του ματς να ανήκει στην ΑΕΚ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα στο 4′, αλλά τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει λεπτό με το λεπτό την απόδοσή του. Μάλιστα, στο 10′ οι “πράσινοι” διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε στον Γιόχανσον, ο οποίος ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Μπακάκη (δείτε εδώ τη φάση).

Οι “κιτρινόμαυροι” θέλησαν να φανούν ξανά απειλητικοί στο 16′, όταν ο Μπογιέ σούταρε χωρίς κοντρόλ από την περιοχή του πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα μακριά από τα δοκάρια του Διούδη, με το “Τριφύλλι” να απαντά με ηχηρό τρόπο στο σουτ του παίκτη των “κιτρινόμαυρων” στο 24′. Τότε, η ομάδα του Δώνη έφτασε μόλις μια ανάσα από το 0-1, όταν ο Δώνης έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, με τον Μακέντα να βγαίνει φάτσα με τον Μπάρκα, επιλέγοντας λανθασμένα να τον “κρεμάσει” με λόμπα, που κατέληξε λίγο άουτ.

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται, κυρίως με μάχες σώμα με σώμα στον χώρο του κέντρου. Το γεγονός αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μη δημιουργηθούν άλλες ουσιαστικές φάσεις για γκολ, με αποτέλεσμα η ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρει ΑΕΚ και Παναθηναϊκό δίχως γκολ στο 0-0.

Νωθρά μπήκε στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στην ΑΕΚ να πατήσει πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και να απειλήσει τον Διούδη μόλις στο 52ο λεπτό, όταν ο Πόνσε με μια ατομική ενέργεια από τα δεξιά εξαπέλυσε έναν “κεραυνό”, τον οποίο εξουδετέρωσε με μεγάλη δυσκολία ο τερματοφύλακας του “Τριφυλλιού”, διώχνοντας σε κόρνερ.

Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε για τους “πράσινους” ούτε στη συνέχεια. Παρά το γεγονός πως μέχρι το 70′ κράτησαν μακριά από την εστία τους τους γηπεδούχους, παράλληλα δεν μπορούσαν να βγουν μπροστά και να δημιουργήσουν φάσεις, καθώς η ομάδα του Δώνη φαινόταν να έχει σοβαρότατο πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας. Με τη συμπλήρωση 70 αγωνιστικών λεπτών, η άμυνα του Παναθηναϊκού ολιγώρησε, με τη μπάλα να καταλήγει κοντά στον Διούδη, ο οποίος αναγκάστηκε να ανακόψει με τα πόδια τον Μπογιέ, που έπεσε στο χορτάρι και ζήτησε πέναλτι χωρίς να υπάρχει κάτι.

Στο μεταξύ, ο Δώνης πέρασε στο παιχνίδι τον Καμπετσή στη θέση του Άλτμαν, όμως τα δεδομένα δεν άλλαξαν, με τους “κιτρινόμαυρους” να απειλούν ξανά σε σύντομο χρονικό διάστημα, όταν στο 73′ ο Πόνσε σούταρε ανενόχλητος λίγο έξω από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα πάνω στο σώμα του Κουλιμπαλί, η οποία ξεγέλασε τον Διούδη αλλά τελικά κατέληξε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του.

Η πρώτη καλή φάση για τον Παναθηναϊκό ήρθε προς το τέλος του ματς, όταν στο 87′ ο Κουρμπέλης έκανε την κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάτσε, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Αυτή έμελλε να είναι κι η τελευταία ευκαιρία για γκολ και για τις δύο ομάδες, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Βέλτζ να βρίσκει ΑΕΚ και Παναθηναϊκό στο 0-0…