Έκσταση… Παναθηναϊκή!

-

Τι κι αν ισοφαρίστηκε; Ο ψυχωμένος και νεανικός Παναθηναϊκός του Γιώργου Δώνη έκανε το 2×2 στο πρωτάθλημα, καθώς στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Superleague… «καθάρισε» τη Λαμία με σκορ 3-1 και έσβησε μια και καλή την τιμωρία του -6. Μπουζούκης, Εμμανουηλίδης και Κουρμπέλης τα γκολ για τους «πράσινους».

⚽ Η ενδεκάδα

Ο Γιώργος Δώνης επέλεξε τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, με τους Πούγγουρα, Μαυρομάτη και Κολοβέτσιο να αποτελούν την κεντρική αμυντική τριάδα. Στον άξονα τοποθετήθηκαν οι Κουρμπέλης και Στάικος, ενώ ως μπακ χαφ αγωνίστηκαν οι Ινσούα και Κουλιμπαλί, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Θέση στην κορυφή της επίθεσης πήρε ο Μουνιέ, ο οποίος είχε πίσω του τους Χατζηγιοβάνη και Μπουζούκη.

⚽ Το παιχνίδι

Υπό το βλέμμα των Παϊρόζ και Πιτ Πιενμπονγκσάντ, αλλά και του Άβρααμ Γκραντ, ξεκίνησε η αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μεταξύ Παναθηναϊκού και Λαμίας στο ΟΑΚΑ.

To ματς στο ξεκίνημά του έδειχνε ιδιαιτέρως… βαρετό, καθώς οι δύο ομάδες έδειχναν να δυσκολεύονται στη δημιουργία φάσεων. Παρόλα αυτά, αυτό έμελλε να αλλάξει στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν η άμυνα των φιλοξενούμενων υπέπεσε σε λάθος, χάνοντας την κατοχή της μπάλας έξω από τη μεγάλη περιοχή. Τότε, ο Χατζηγιοβάνης εκμεταλλεύτηκε ιδανικά το σφάλμα των Λαμιωτών, πάτησε όμορφα τη μπάλα για τον επερχόμενο Μπουζούκη, ο οποίος με ωραίο σουτ αλά… «Πηγάδια» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 (δείτε το γκολ εδώ), μέσα σε αποθέωση.

Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους δεν άργησε να έρθει. Στο 36ο λεπτό του αγώνα και ενώ ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό, οι παίκτες του Τεννέ ευτύχισαν να φέρουν το ματς στα ίσια, όταν η «πράσινη» άμυνα πιάστηκε κυριολεκτικά στον ύπνο, επιτρέποντας στον Αντέτζο να πιάσει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και να νικήσει από κοντά τον Διούδη, με τον Πούγγουρα να χάνει το μαρκάρισμα του αντιπάλου του για το 1-1.

Το γκολ από πλευράς φιλοξενούμενων φάνηκε να αποσυντονίζει αρκετά το σύνολο του Γιώργου Δώνη, με τους «πράσινους» να υποπίπτουν σε συνεχόμενα λάθη στον χώρο του κέντρου και όχι μόνο, αδυνατώντας έτσι να πλησιάσουν εκ νέου την περιοχή του Μελισσά με αξιώσεις.

Έτσι, το διπλό σφύριγμα του διαιτητή Τσαμούρη για την ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 1-1.

Σε ριζικές αλλαγές προχώρησε ο προπονητής του Παναθηναϊκού με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, ο Δώνης πέρασε στο ματς του Καμπετσή και Γιόχανσον στις θέσεις των Πούγγουρα και Κουλιμπαλί, αλλάζοντας παράλληλα τον σχηματισμό της ομάδας στο χορτάρι.

Μάλιστα, με το «καλημέρα» στην επανάληψη, οι «πράσινοι» είχαν μια τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν εκ νέου στο 46′, όμως ο νεοεισελθόντας Καμπετσής δεν πρόλαβε να πλασάρει λίγο έξω από τη μικρή περιοχή τον Μελισσά, καθώς ο Αναστασιάδης με τάκλιν του… «έφαγε τη μπουκιά από το στόμα».

Λίγο αργότερα, ο Γιώργος Δώνης θέλησε να δώσει ακόμη πιο επιθετική πνοή στην ομάδα του, αποφασίζοντας να αντικαταστήσει τον Μουνιέ με τον Εμμανουηλίδη και ολοκληρώνοντας με αυτόν τον τρόπο από το 56′ όλες τις κινήσεις του από τον πάγκο. Οι αλλαγές που πραγματοποίησε ο τεχνικός του «Τριφυλλιού» έδωσαν άλλον… αέρα στους γηπεδούχους, οι οποίοι πίεζαν συνεχώς τα καρέ των φιλοξενούμενων με σκοπό να προηγηθούν ξανά σε ένα παιχνίδι στο οποίο είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του.

Τελικά, στο 70ο λεπτό του αγώνα οι προσπάθειες των «πράσινων» απέφεραν καρπούς, όταν έπειτα από εξαιρετική ομαδική συνεργασία εντός της μεγάλης περιοχής της Λαμίας, ο Καμπετσής βρήκε ωραία τον Εμμανουηλίδη με κάθετη πάσα και ο τελευταίος δεν δίστασε να «πυροβολήσει» τον Μελισσά από κοντινή απόσταση για να διαμορφώσει το 2-1 (δείτε το γκολ εδώ)Αυτό ήταν το παρθενικό γκολ του νεαρού φορ, ο οποίος στην πρεμιέρα με τη Ξάνθη στα «Πηγάδια» είχε χάσει δύο μεγάλες ευκαιρίες στην εκπνοή του αγώνα, ωστόσο έδειξε να μην πτοείται, βρίσκοντας τελικά δίχτυα κόντρα στη Λαμία.

Οι «πράσινοι», όντας ορεξάτοι έπειτα από το «χτύπημα» του Δημήτρη Εμμανουηλίδη για το 2-1, κατάφεραν να πετύχουν ένα ακόμη γκολ στην εκπνοή της αναμέτρησης, με τον Χατζηγιοβάνη να ανατρέπεται πεντακάθαρα εντός περιοχής από τον Αντέτζο στο 87′, αναγκάζοντας τον διαιτητή Τσαμούρη να δείξει την άσπρη βούλα.

Παρά την επιθυμία του Χατζηγιοβάνη να εκτελέσει το πέναλτι, δόθηκε εντολή από τον πάγκο στον Κουρμπέλη να αναλάβει τα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 σε κλίμα αποθέωσης (δείτε το γκολ εδώ).

Μέχρι και τη λήξη του αγώνα δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο, με τους γηπεδούχους να κρατούν τον δείκτη του σκορ στα ίδια επίπεδα, πετυχαίνοντας ακόμη μια σημαντική νίκη και κάνοντας το 2×2 στο πρωτάθλημα υπό τις πιο αντίξοες συνθήκες.