Έκανε «σεφτέ» στην Ολλανδία! (pics)

Θετικές εντυπώσεις άφησαν οι νεαροί παίκτες του Παναθηναϊκού οι οποίοι αγωνίστηκαν στο τρίτο φιλικό των “πρασίνων” κόντρα στην ερασιτεχνική Χους, με το «τριφύλλι» να επικρατεί άνετα με 5-0.

-

Θετικές εντυπώσεις άφησαν οι νεαροί παίκτες του Παναθηναϊκού οι οποίοι αγωνίστηκαν στο τρίτο φιλικό των “πρασίνων” κόντρα στην ερασιτεχνική Χους, με το «Τριφύλλι» να επικρατεί άνετα με 5-0.

Ο Γιώργος Δώνης, δεδομένης της πολύ μικρής δυναμικότητας της ολλανδικής ομάδας, η οποία αγωνίζεται στις ερασιτεχνικές κατηγορίες, απέκλεισε τους Κολοβέτσιο, Κουλιμπαλί, Γιόχανσον, Δώνη, Μουνιέ, Ρεγκάκο, Χατζηγιοβάνη, Διούδη, Κότσαρη αλλά και τους τραυματίες Ινσούα, Κουρμπέλη και Άλτμαν, δίνοντας έτσι χρόνο συμμετοχής αποκλειστικά στους νεαρούς παίκτες του «Τριφυλλιού». Το 3-4-3 παρέμεινε για τρίτο συνεχόμενο φιλικό, με τους Δημητρούλα και Χατζηθεοδωρίδη να έχουν τον ρόλο του δεξιού και του αριστερού μπακ-χαφ, τους Οικονομόπουλο, Μαυρωμάτη και Θεοχάρη να είναι τα τρία στόπερ, τους Κουντουριώτη και Χαντζάρα στα άκρα της επίθεσης και τον Σιφναίο στο ντεμπούτου του με την πράσινη φανέλα να παίρνει θέση στην κορυφή της επίθεσης.

Το «Τριφύλλι» ήταν αυτό που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από την έναρξη του ματς και με τη συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα ο Τζανδάρης με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή έγραψε το 1-0. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να επιτίθενται και να χάνουν ευκαιρίες, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων σε μία από αυτές να σταματάει τον Χαντζάρα, ωστόσο στο 34ο λεπτό το 2-0 ήρθε με κοντινή προβολή του Μαυρομάτη, ύστερα από απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάτσε. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Δώνη συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο και να χάνουν ευκαιρίες για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ, με καλύτερη ένα τετ α τετ του Σιφναίου, κάτι το οποίο τελικά δεν συνέβη και έτσι το 2-0 έμεινε μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου 45λέπτου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγές για τον Παναθηναϊκό, καθώς οι Εμμανουηλίδης, Σέχου και Οικονόμου πέρασαν στο ματς αντί των Χατζηθεοδωρίδη, Χαντζάρα και Σιφναίου, ενώ αλλαγή υπήρξε και για τον τερματοφύλακα με τον Ξενόπουλο να δίνει τη θέση του στον Χριστογεώργο. Στο 60’ οι Μπουζούκης, Πίσπας, Αποστολάκης, Στάικος αντικατέστησαν τους Κάτσε, Κουντουριώτη, Μαυρομμάτη και Τζανδάρη και ένα λεπτό αργότερα οι Ολλανδοί έφτασαν κοντά στο 2-1, όμως ο Χριστογεώργος παρενέβη αποτελεσματικά απομακρύνοντας τον κίνδυνο. Στο 63′ ήρθε το τρίτο γκολ για τον Παναθηναϊκό, καθώς μετά από ωραία ασίστ του Αποστολάκη, ο Εμμανουηλίδης έκανε το 3-0. Στο 70ο λεπτό έλαβε χώρα μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με ένα εντυπωσιακό σουτ του Μπουζούκη να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι των Ολλανδών, ωστόσο ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που δύο λεπτά μετά πάσαρε στον Κώστα Αποστολάκη, ο οποίος με όμορφο τελείωμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και πάλι ο Εμμανουηλίδης, νικώντας τον αντίπαλο γκολκίπερ με δυνατό διαγώνιο σουτ.

Χους: Μεουλμέστερ (82’ Φαν Έρντε), Ενγκουέν, Ντέκερ, Φαν Χέκε, Κρόον, Ντε Βλίεβερ, Ντε Πούντερ (6’ Ούλε), Χόλεμανς, Σχάλκικ, Τζέιμς, Μπεσουέν.

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος (46’ Χριστογιώργος), Θεοχάρης, Οικονομόπουλος, Μαυρομάτης (60’ Αποστολάκης), Δημήτρουλας, Τζανδάρης (60’ Μπουζούκης), Κάτσε (60’ Στάικος), Χατζηθεοδωρίδης (46’ Οικονόμου), Κουντουριώτης (60’ Πίσπας), Χατζάρας (46’ Εμμανουηλίδης), Σιφναίος (46’ Σέχου).