“Άπιαστος”, μέχρι να κουραστεί!

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό, με την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη να κυριαρχεί απόλυτα για 60 λεπτά απέναντι στην Άλκμααρ και να επικρατεί με 2-1. Τα γκολ του “Τριφυλλιού” σημείωσαν οι Άλτμαν και Μολίνς.

-

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό, με την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη να κυριαρχεί απόλυτα για 60 λεπτά απέναντι στην Άλκμααρ και να επικρατεί με 2-1. Οι “πράσινοι” έδειξαν έτοιμοι εν όψει των προκριματικών του Europa League, ενώ είναι δεδομένο ότι με την ενσωμάτωση των Καμπέσας και Λουτσιάνο, που πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους, αλλά και με την υλοποίηση των υπόλοιπων μεταγραφικών κινήσεων, θα παρουσιάσουν περαιτέρω βελτίωση, αλλά και μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι τους. Τα γκολ του “Τριφυλλιού” σημείωσαν οι Άλτμαν και Μολίνς.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια και τους Κουλιμπαλί, Μολέντο, Κολοβέτσιο και Χουλτ να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Ως αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν για μια ακόμη φορά οι Ρέις και Ζέκα, ενώ στα πλάγια θα βρέθηκαν οι Λουντ και Χατζηγιοβάνης. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μολίνς, πίσω από τον οποίο βρέθηκε ο Άλτμαν.

Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες από τις δύο ομάδες, με τα αναρτημένα πανό από τη Θύρα 13 να προκαλούν μεγαλύτερο ενδιαφέρον σε σχέση με τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Η πρώτη τελική ευκαιρία του παιχνιδιού ήρθε στο 5ο λεπτό και ανήκε στον Παναθηναϊκό, με τον Χατζηγιοβάνη να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει έξω. Η έντονη πίεση που ασκούσε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Άλκμααρ δεν είχε αποτέλεσμα, με το “Τριφύλλι” να απειλεί και πάλι στο 14ο λεπτό, όταν ο Λουντ επιχείρησε το σουτ, το οποίο απέκρουσε ο αντίπαλος γκολκίπερ. Στο 17′ ήταν και πάλι η σειρά του Χατζηγιοβάνη να δοκιμάσει το πόδι του, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Οι ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο είχαν πια αλλάξει, καθώς οι ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν αυτοί που πίεζαν σε όλη την έκταση του γηπέδου, ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό του παιχνιδιού.

Ακολούθησε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, κατά το οποίο οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να πλησιάσουν τις αντίπαλες περιοχές. Η επόμενη αξιοσημείωτη φάση έλαβε χώρα στο 33ο λεπτό, με τον Λουντ να πέφτει εντός της περιοχής της Άλκμααρ, χωρίς, όμως, να σφυρίζεται πέναλτι. Και αν η πτώση του Φινλανδού δεν προήλθε από ξεκάθαρη παράβαση, το ίδιο δεν ισχύει και για τη φάση του 36′, όταν ο Μολίνς ανατράπηκε από δύο (!!) αντιπάλους του μέσα στην περιοχή των Ολλανδών, με τον ρέφερι της αναμέτρησης να μην καταλογίζει ούτε σε αυτή την περίπτωση την εσχάτη των ποινών. Η κυριαρχία του “Τριφυλλιού” συνεχίστηκε, αλλά τόσο ο Λουντ (38′), όσο και ο Χατζηγιοβάνης (41′), δεν κατάφεραν να “ανοίξουν” το σκορ. Τελικά, ο Άλτμαν ήταν αυτός ο οποίος “έσπασε το ρόδι”, με τον Ισραηλινό μεσοεπιθετικό να εκμεταλλεύεται την πάσα του Κουλιμπαλί, νικώντας (45′), με τη βοήθεια και της τύχης, τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την ολοκλήρωση του 1ου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί απόλυτα και να προηγείται με 1-0.

Απόκτησε το ολοκαίνουργιο t-shirt του Νίκου Παππά αποκλειστικά από το PAO SHOP!

Μπορεί στο 2ο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού να άλλαξαν εμφανίσεις, φορώντας αυτές με την μαύρη απόχρωση, αλλά η απόδοσή τους παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, κυριαρχώντας στον αγωνιστικό χώρο. Χατζηγιοβάνης (47′) και Άλτμαν (50′) δεν κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα της ομάδας τους, σε αντίθεση με τον Μολίνς, ο οποίος στο 58′ έκανε το 2-0, στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Η πρώτη, στην ουσία, ευκαιρία των Ολλανδών στο παιχνίδι έλαβε χώρα στο 60ο λεπτό, με τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει δίχως πρόβλημα. Τελικά, μόλις δύο λεπτά (62′) αργότερα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1, με τον Στενγκς να νικά τον Έλληνα γκολκίπερ.

Η συνέχεια του 2ου ημιχρόνου δεν ήταν ανάλογη, με τις δύο ομάδες να ρίχνουν το ρυθμό τους, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την απουσία ευκαιριών. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Μαρίνος Ουζουνίδης πραγματοποίησε τις πρώτες του αλλαγές στο 71ο λεπτό, τη στιγμή που ο προπονητής της Άλκμααρ είχε ήδη αντικαταστήσει τους περισσότερους παίκτες της αρχικής του ενδεκάδας. Πέρασαν ακριβώς 20 λεπτά (82′) μέχρι την επόμενη φάση στην αναμέτρηση, με τους νεοαποκτηθέντες Λουτσιάνο και Καμπέσας να συνεργάζονται και τον τελευταίο να μην προλαβαίνει να “εκτελέσει” τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Αυτή ήταν και η τελευταία… υποψία φάσης στο φιλικό παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί δίκαια της Άλκμααρ με 2-1.