«Ερυθρόλευκη» ασυλία άνευ προηγουμένου! – Τα στατιστικά της… ντροπής

-

Νίκολα Μιλουτίνοφ και Μουσταφά Φαλ απολαμβάνουν ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ασυλία σε Ελλάδα και Ευρώπη, με νούμερα τα οποία πραγματικά δεν έχουν καμία λογική!

Ο Ολυμπιακός είναι μια ομάδα που φημίζεται τα τελευταία χρόνια για την -άκρως- επιθετική άμυνα, η οποία ωστόσο μένει διαρκώς ατιμώρητη από τους διαιτητές. Το μπασκετικό «ξύλο» που πέφτει από τους παίκτες του Μπαρτζώκα είναι πρωτοφανές, όμως τόσο στην Euroleague, όσο και στην Stoiximan Basket League, τα κριτήρια με τα οποία σφυρίζουν οι ρέφερι είναι διαφορετικά ανάμεσα στους Πειραιώτες και τους αντιπάλους τους.

Στο ματς με τον ΠΑΟΚ λοιπόν, ο Ολυμπιακός έφτασε σε μια εύκολη νίκη με 63-77, με τον Φαλ να σημειώνει μια ιστορική επίδοση και να φτάνει σε τριπλ-νταμπλ. Η πραγματικότητα όμως είναι πως εάν σφυρίζονταν οι παραβάσεις που έπρεπε, ο «ερυθρόλευκος» ψηλός θα είχε βγει από νωρίς με φάουλ, όπως θα συνέβαινε σχεδόν σε κάθε ματς της ομάδας του.

Πρόκειται για έναν παίκτη ο οποίος στην επίθεση κάνει ΔΙΑΡΚΩΣ φάουλ, είτε «κλειδώνοντας» τους αντιπάλους του με το ένα χέρι, είτε ρίχνοντας αγκωνιές στο… ψαχνό! Το κάνει μάλιστα απροκάλυπτα, χτυπώντας τους αντιπάλους του στο σώμα, βγάζοντάς τους εκτός φάσης και τελειώνοντας μετά από κοντά το καλάθι.

Στην αναμέτρηση με τους Θεσσαλονικής, ο Μιλουτίνοφ απουσίαζε και ο Φαλ έπαιξε 35:33 λεπτά, έχοντας αποσυρθεί στα τελευταία 3. Αυτό σημαίνει ότι μέχρι τότε έπαιξε σχεδόν όλο το ματς, με τους ρέφερι να τον χρεώνουν με μόλις 3 φάουλ. Το φοβερό είναι πως τα 2 εξ’ αυτών έγιναν λίγο πριν βγει και με το ματς να έχει κριθεί, κάτι που σημαίνει ότι σε σχεδόν 33 λεπτά παρουσίας στο ματς, είχε κάνει ΜΟΛΙΣ ΕΝΑ ΦΑΟΥΛ σύμφωνα με τους διαιτητές.

Φυσικά αυτό δεν προκαλεί ιδιαίτερη εντύπωση σε κανέναν, όταν φάσεις σαν αυτή -που είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του επιθετικού φάουλ- μένουν ατιμώρητες.

Ακόμα πιο εξωφρενικά είναι τα πράγματα στην Euroleague, με τον έτερο σέντερ του Ολυμπιακού, Μιλουτίνοφ. Σε 6 συμμετοχές και 26:18 λεπτά ανά μέσο όρο, μετράει ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΑΟΥΛ! 0.8 είναι ο μέσος όρος του, αφού κατά τους διαιτητές έχει υποπέσει σε 5 φάουλ από την αρχή της διοργάνωσης, ενώ έχει κερδίσει… 36! Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος ειδήμων για να αντιληφθεί ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ ο σέντερ μιας ομάδας να έχει αυτά τα στατιστικά. Όσον αφορά τον Φαλ; Σε 16:32 λεπτά, έχει 1.8 φάουλ ανά αγώνα, κάτι που σημαίνει ότι οι δύο σέντερ του Ολυμπιακού μαζί, που βγάζουν αθροιστικά όλο το ματς, ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΥΤΕ 3 ΦΑΟΥΛ.

Κι όλα αυτά σε μια ομάδα που έχει ως χαρακτηριστικό ότι παίζει σκληρή άμυνα στα όρια του φάουλ, τα οποία όμως… ξεπερνάει σχεδόν σε κάθε κατοχή!

Για την ιστορία, ας δούμε τι συμβαίνει στις υπόλοιπες ομάδες:

Παναθηναϊκός

Λεσόρ: 2.5 φάουλ σε 27:33 λεπτά, Μπαλτσερόφσκι: 1.5 φάουλ σε 8:47 λεπτά, Αντετοκούνμπο: 1.2 φάουλ σε 5:57 λεπτά.

Συνολικά οι 3 σέντερ του «Εξάστερου» κάνουν 5.2 φάουλ ανά αγώνα, ενώ ο Αντετοκούνμπο έχει μεγαλύτερο μέσο όρο από τον Μιλουτίνοφ, παίζοντας ούτε 6 λεπτά!

Ρεάλ Μαδρίτης

Ταβάρες: 3.2 φάουλ σε 16:05 λεπτά, Πουαριέ: 2.2 φάουλ σε 20:29 λεπτά.

Συνολικά, οι δύο «βασικοί» σέντερ της «Βασίλισσας» κάνουν 5.4 φάουλ ανά αγώνα.

Φενερμπαχτσέ

Μότλει: 3.8 φάουλ σε 17:24 λεπτά, Παπαγιάννης: 2.7 φάουλ σε 21:35 λεπτά, Σανλί: 2 φάουλ σε 9:39 λεπτά.

Συνολικά, οι τρεις σέντερ των Τούρκων κάνουν 8.5 φάουλ ανά αγώνα.

Μπαρτσελόνα

Βέσελι: 1.7 φάουλ σε 19:57 λεπτά, Ερνανγκόμεθ: 1.8 φάουλ σε 16:42 λεπτά, Ντα Σίλβα: 1.5 φάουλ σε 18:27 λεπτά.

Συνολικά, οι τρεις από τους τέσσερις σέντερ της Μπαρτσελόνα κάνουν 5 φάουλ ανά αγώνα.

Εφές

Τζόουνς: 2.3 φάουλ σε 17:46 λεπτά, Πλάις: 1.8 φάουλ σε 8:44 λεπτά, Ζίζιτς: 1 φάουλ σε 18:47 λεπτά.

Συνολικά, οι τρεις τους κάνουν 5.1 φάουλ ανά αγώνα.

Παρτιζάν

Καμίνσκι: 3.2 φάουλ σε 16:22 λεπτά, Κοπρίβιτσα: 2 φάουλ σε 9:55 λεπτά.

Συνολικά, μαζί κάνουν 5.2 φάουλ ανά αγώνα (ο Βούκσεβιτς έχει μια συμμετοχή έως τώρα οπότε δεν προστέθηκε).

Αρμάνι

Πόιθρες: 2.7 φάουλ σε 13:16 λεπτά, Χάινς: 1.2 φάουλ σε 8:04 λεπτά, Καμαγκάτε: 0.5 φάουλ σε 2:53 λεπτά.

Συνολικά, οι 3 σέντερ της ιταλικής ομάδας κάνουν 4.4 φάουλ ανά αγώνα.

Μονακό

Μοτεγιούνας: 0.7 φάουλ σε 17:56 λεπτά, Χολ: 2.3 φάουλ σε 13:23 λεπτά, Ζάιτεχ: 1.2 φάουλ σε 5:30 λεπτά, Κορνελί: 2.5 φάουλ σε 12:01 λεπτά.

Συνολικά, οι 4 σέντερ των Μονεγάσκων κάνουν 6.7 φάουλ ανά αγώνα.