Ερασιτέχνης

Έχασε, αλλά έδειξε ότι… μπορεί!

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε και με το παραπάνω απέναντι στον Ολυμπιακό, αλλά η εκπληκτική εμφάνιση του πρώην “πράσινου”, Αγκάμεζ, έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους με 3-1 σετ.

-

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε και με το παραπάνω απέναντι στον Ολυμπιακό, αλλά η εκπληκτική εμφάνιση του πρώην “πράσινου” Αγκάμεζ, έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους με 3-1 σετ.

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Μπορεί οι “πράσινοι” να ηττήθηκαν στου Ρέντη από τον Ολυμπιακό, αλλά η εμφάνιση που πραγματοποίησαν επιτρέπει στους “φίλους” του Παναθηναϊκού να αισιοδοξούν για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Είναι προφανές ότι η φετινή σεζόν επαναφέρει τον Παναθηναϊκό στους διεκδικητές του τίτλου, όπως άλλωστε αρμόζει σε ένα τμήμα με τεράστια ιστορία. Μετά τη μεγάλη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δυσκόλεψαν απίστευτα τους “ερυθρόλευκους”, με το παιχνίδι να κρίνεται, δίχως αμφιβολία, στις λεπτομέρειες.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, πριν ο Ολυμπιακός πραγματοποιήσει ένα επιμέρους σκορ 7-1, εξασφαλίζοντας το προβάδισμα με 17-11. Οι “πράσινοι” μείωσαν σε 20-18, αλλά με ένα σερί 3-0, οι “ερυθρόλευκοι” πλησίασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ, το οποίο τελικά έκαναν δικό τους με σκορ 25-22.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα του δεύτερου σετ, με τον Παναθηναϊκό να αγωνίζεται εξαιρετικά και να προηγείται με 9-5. Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται, φτάνοντας ακόμα και στους 7 πόντους (17-10). Η αντίδραση του Ολυμπιακού δεν… ήρθε ποτέ και έτσι οι “πράσινοι” ισοφάρισαν σε 1-1, κερδίζοντας το σετ με σκορ 25-19.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ και με τον Αγκάμεζ να έχει πάρει… “φωτιά”, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, όμως, πραγματοποίησαν ένα μικρό σερί 3-0 και προηγήθηκαν με 12-10. Μάλιστα, μέχρι το 17-18, ο Παναθηναϊκός διατηρούσε την πρωτοπορία στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε, καταφέροντας να προηγηθεί με 23-20. Το “Τριφύλλι” μείωσε σε 24-23, αλλά ο Αγκάμεζ έδωσε και πάλι τη λύση για τους γηπεδούχους, διαμορφώνοντας το 25-23.

Αξίζει να σημειωθεί ότι παρά το προβάδισμα του Ολυμπιακού με 2-1 σετ, ο Παναθηναϊκός είχε κερδίσει μέχρι εκείνη τη στιγμή 70 πόντους, έναντι 69 των γηπεδούχων.

Το τελευταίο – όπως αποδείχθηκε – σετ άρχισε με το “Τριφύλλι” να παίζει εξαιρετικό βόλεϊ και να βρίσκεται μπροστά με 11-7. Παρ’ όλα αυτά, ο Ολυμπιακός μείωνε σταδιακά τη διαφορά και κατάφερε να προηγηθεί με 15-14 και στη συνέχεια με 23-19. Τελικά, παρά την εκ νέου προσπάθεια του Παναθηναϊκού να πραγματοποιήσει την ανατροπή, ο Αγκάμεζ, χωρίς τον οποίον η ομάδα από τον Πειραιά δεν μπορεί να νικήσει τους “πράσινους”, πέτυχε ακόμα έναν πόντο, δίνοντας τη νίκη στον Ολυμπιακό με 3-1 σετ.