Ερασιτέχνης

«Σφράγισε» την πρόκριση στην Ολλανδία ο Παναθηναϊκός!

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-3 την Τσβόλε και «σφράγισε» την πρόκριση στος «32» του Challenge Cup.

Stoiximan… Το παιχνίδι ξεκινά από εσένα

Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει την «καθαρή» νίκη με 3-1 σετ επί της Τσβόλε στην Αθήνα κι έτσι χρειαζόταν μόλις δύο σετ για να εξασφαλίσει την πρόκριση, με το σύνολο του Καλμαζίδη να μπαίνει στο ματς αποφασισμένο.

Οι Ολλανδές ήταν ανταγωνιστικές, όμως το «Τριφύλλι» κατάφερε έστω και στις λεπτομέρειες να πάρει τα δύο πρώτα σετ με 24-26 και 23-25, «τελειώνοντας» οριστικά την πρόκριση. Από εκεί και πέρα το ροτέισον άνοιξε, με την Τσβόλε να μειώνει και τον Παναθηναϊκό να ξαναβρίσκει ρυθμό στο τέταρτο σετ, για να κλείσει το ματς.

Επόμενος αντίπαλος για τα «φίνα κορίτσια» είναι η Νόβα Γκόριτσα από την Σλοβενία, με το πρώτο ματς να λαμβάνει χώρα εντός έδρας στις 8 Νοεμβρίου και την ρεβάνς εκτός έδρας, μια εβδομάδα αργότερα (15/11).

Τα σετ: 24-26, 23-25, 25-21, 18-25

Παναθηναϊκός (Καλμαζίδης): Κάρκασες 20 (15/33 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 53% υπ. –  28% άριστες), Άτκινσον 16 (8/27 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Γκρότους 6 (4/15 επ., 2 άσσοι, 83% υπ. – 50% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Σάμανταν 13 (11/19 επ., 2 μπλοκ), Μεταξά 10 (8/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 35% υπ. – 15% άριστες), Μπελιά (λ, 53% υπ. – 27% άριστες), Φουμάκη, Βασιλαντωνάκη 5 (5/11 επ.), Γενιτσαρίδη 8 (7/18 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Κελεσίδη 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ).

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.