Ερασιτέχνης

«Πράσινη» ηδονή με… γλέντι στου Ρέντη!

-

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-3 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» για τον πρώτο τελικό του League Cup και βλέπει… τίτλο!

Το σκηνικό πριν από την έναρξη του αγώνα γνωστό. Τραμπουκισμοί, καμία εγγύηση για ομαλή διεξαγωγή του αγώνα γιατί, άκουσον άκουσον, ο πρόεδρος της φιλοξενούμενης ομάδας, Δημήτρης Γιαννακόπουλος ήθελε να συνοδέψει ως αρχηγός της αποστολής που διεκδικεί τον πρώτο τίτλο σε ομαδικό άθλημα επί των ημερών της προεδρίας του.

Επεισόδια πριν τον αγώνα, αποπνικτική ατμόσφαιρα, κάνοντας ακόμα και την Χριστίνα Τσιλιγγίρη να μη μπορεί να πάρει ανάσα πριν την έναρξη της αναμέτρησης, πάνες (!) με το πρόσωπο του Δημήτρη Γιαννακόπουλου και 45λεπτη καθυστέρηση στην έναρξη της αναμέτρησης.

Όταν η ατμόσφαιρα σταμάτησε να θυμίζει …ΣΕΦ, οι δύο ομάδες κλήθηκαν να αγωνιστούν, με τον Παναθηναϊκό, όπως είναι λογικό, να είναι αυτός που έχει επηρεαστεί περισσότερο από αυτή την κατάσταση.

Στο πρώτο σετ, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν ξεκίνησαν καλά και βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 5 πόντους (14-9). Οι «πράσινοι», παρά το ότι μείωσαν ακόμα και στο 22-20, δε μπόρεσαν να ακολουθήσουν ως το φινάλε του σετ (25-21).

Ανάλογο το σκηνικό και στο δεύτερο σετ. Στα μέσα του σετ, μια κακή επίθεση και ένας άσσος μετέτρεψαν το 11-11 σε 13-11, πριν φτάσει ο Ολυμπιακός στο τελικό 25-21.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πολύ καλύτερος και επέβαλλε το ρυθμό του στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, φτάνοντας να προηγηθεί ακόμα και με 5 πόντους για το 12-17. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν όπως ήταν λογικό, ισοφάρισαν μέχρι και σε 23-23, αλλά οι «πράσινοι» κατέκτησαν το σετ με 23-25, «παγώνοντας» το κλειστό του Ρέντη.

Στο τέταρτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν πρώτοι στους 15 πόντους (15-13), φτάνοντας πιο κοντά στη νίκη στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 22-22 και 23-23. Στο φινάλε του σετ, οι «πράσινοι» έδειξαν ότι η ομάδα φέτος έχει μέταλλο. Με μπλοκ του Πανταλέων και φοβερό καρφί του Στάροβιτς, έφτασαν στο 24-26 και ισοφάρισαν σε 2-2, οδηγώντας την αναμέτρηση στο tie-break.

Εκεί οι ομάδες πήγαιναν «χέρι χέρι» μέχρι το 3-3, πριν ο Ολυμπιακός με μία τυχερή άμυνα και καλή επίθεση σε 5-3. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 5-5, όπως και σε 7-7, πριν ο άσσος του Ράπτη οδηγήσει τον Παναθηναϊκό προηγούμενο με 7-8 στην αλλαγή τερέν.

Με ακόμα 2 άσσους, ο Ράπτης οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο 7-10, «παγώνοντας» για τα καλά το «Μελίνα Μερκούρη», αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε σε 8-10 μετά την πρώτη καλή άμυνα που έβγαλε στο σερβίς του Ράπτη.

Ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι και το 10-11, αλλά οι «πράσινοι» ΜΑΓΚΕΣ με σερί 0-4, έφτασαν στο 10-15 και ακύρωσαν και τα χάρτινα σερί και πήραν τη μεγάλη νίκη απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο και μάλιστα μέσα στην έδρα του.

Η ρεβάνς, στην οποία και θα κριθεί ο νικητής του Λιγκ Καπ θα διεξαχθεί στις 19 Φεβρουαρίου και ώρα 18:30 στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Για να κατακτήσουν το τρόπαιο οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, καλούνται να επικρατήσουν με οποιοδήποτε σκορ, ή έστω να ηττηθούν με 2-3 για να κριθεί ο τίτλος στο «χρυσό» σετ.

ΥΓ. Να είστε προετοιμασμένοι. Εάν το πάρει ο Ολυμπιακός, θα είναι «θρυλική κατάκτηση». Εάν το πάρει ο Παναθηναϊκός, θα είναι «ανεπίσημη διοργάνωση». Το καταγράφουμε εκ των προτέρων.