Ερασιτέχνης

ΠΗΡΕ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ!

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο και κατέκτησε το Σούπερ Καπ, ξεκινώντας έτσι ιδανικά το νέο έτος!

Το ξεκίνημα του ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να φτάνουν μαζί στα μέσα (15-15), αφού καμία δεν κατάφερε να διατηρήσει ένα προβάδισμα άνω των 2-3 πόντων. Στην τελική ευθεία λοιπόν το «Τριφύλλι» κατάφερε να φτάσει στο 20-18 με τον Φράγκο και κάπου το μομέντουμ έγινε… πράσινο. Ο άσος του Ερνάντες «έγραψε» το 22-18, ενώ μια αδιανόητη άμυνα του Κόβαρ έδωσε στον Φράγκο την ευκαιρία να κάνει το 24-19 και να δώσει… πενταπλό σετ πόιντ στην ομάδα του. Ο Ρανγκέλ εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο εξ’ αυτών και με το 25-20 ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 στον μεγάλο τελικό!

Οι Θεσσαλονικείς πάντως ανασυντάχθηκαν και μπήκαν πολύ καλύτερα στο δεύτερο σετ, στο οποίο πήραν από νωρίς τα ηνία με το 9-12. Οι «πράσινοι» μείωσαν στον πόντο με έξυπνη ενέργεια του Ρανγκέλ (12-13), αλλά ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το προβάδισμά του και στο 15-20 όλα έδειχναν πως το σετ έχει τελειώσει. Κάπου εκεί όμως το «Τριφύλλι» έκανε την προσπάθειά του και μείωσε σε 20-22 με εκπληκτικό πόντο του Φράγκου και σε 21-22 με φιλέ του Ράπτη! Ο Ερνάντες διατήρησε την διαφορά στον πόντο (22-23), ενώ ο Κόβαρ ισοφάρισε σε 24-24 σε μια απίστευτη φάση, όπου οι «πράσινοι» έβγαλαν διαδοχικές εκπληκτικές άμυνες. Η… επέλαση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε με φοβερό μπλοκ του Πετρέα, όμως το «Τριφύλλι» έχασε δύο σετ πόιντ και το σκορ έφτασε στο 26-27. Με άσο του Ερνάντες η αθηναϊκή ομάδα προσπέρασε ξανά (30-29), όμως ο… μαραθώνιος έβγαλε νικητή τον ΠΑΟΚ (32-34).

Η εξέλιξη αυτή δεν πτόησε καθόλου το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλο, που επέστρεψε στο ματς απόλυτα συγκεντρωμένο και είχε τον απόλυτο έλεγχο στο τρίτο σετ. Ερνάντες και Κόβαρ ήταν σε εκπληκτική κατάσταση και το σκορ έφτασε από νωρίς στο 14-9, ενώ ο Ρανγκέλ ανέβασε την διαφορά στους 7 (17-10). Ο ΠΑΟΚ δεν είχε κανέναν τρόπο να επιστρέψει και με άσο του Κόβαρ το σκορ έφτασε στο 21-14 και ουσιαστικά εκεί… τελείωσαν όλα. Οι Θεσσαλονικείς «μάζεψαν» λίγο την διαφορά στο φινάλε, αλλά με πόντο του Γιάκομπσεν στο φιλέ ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ εύκολα στο 2-1 (25-19).

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι θέλησαν να επιστρέψουν ξανά στην διεκδίκηση της κούπας και πήραν προβάδισμα 2 και 3 πόντων στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει όμως σε 13-13. Ένα λάθος του ΠΑΟΚ έφερε μπροστά τους «πράσινους», οι οποίοι με μπλοκ-άουτ του Ερνάντες έφτασαν στο 18-16. Ο Κουβανός έκανε το 20-17 με μπλοκ και έτρεξε προς τον κόσμο να πανηγυρίσει, ενώ το λάθος του Βουλκίδη ουσιαστικά… τελείωσε το ματς (21-17). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μείωσε μεν σε 21-20, αλλά ο άσος του Ερνάντες έκανε το 23-20 και το τελικό 25-22 «υπέγραψε» τον πρώτο φετινό τίτλο του «Τριφυλλιού», που είναι έτοιμο να διεκδικήσει άλλους 4 (Πρωτάθλημα, Κύπελλο, Λιγκ Καπ, Challenge Cup)!

Τα σετ: 25-20, 32-34, 25-19, 25-22