Ερασιτέχνης

Παναθηναϊκός για κούπα, «σφράγισε» το εισιτήριο για τον τελικό!

-

Ο Παναθηναϊκός πήρε γρήγορα τα 2 σετ που χρειαζόταν, έκλεισε θέση στον τελικό του Λιγκ Καπ και μάλιστα στο τάι-μπρέικ πήρε και τη νίκη απέναντι στον Μίλωνα (2-3)!

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Το «Τριφύλλι» είχε το μεγάλο πλεονέκτημα από τη νίκη με 3-0 στο πρώτο ματς, με την ομάδα να μπαίνει πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και να φτάνει στο 0-3 και το 5-12 με τον Φράγκο. Σταδιακά οι γηπεδούχοι άρχισαν να μειώνουν κι έφτασαν στο 14-15 με τον Μολίνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην συνέχεια χέρι-χέρι. Ο Μίλωνας κατάφερε να προηγηθεί μάλιστα με 22-21 μετά από κόκκινη κάρτα στον Ρανγκέλ, όμως κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμούς κι έφτασε στο 22-25 με παράβαση του Ευφραιμίδη.

Στο δεύτερο σετ ο Μίλωνας προηγήθηκε από νωρίς με 8-4, με την διαφορά των 4 πόντων να διατηρείται έως το 12-8. Εκεί το «Τριφύλλι» πάτησε… γκάζι και με τον Ρανγκέλ έφερε το ματς στα ίσα (13-13), ενώ με απανωτούς άσους του Φράγκου πέρασε μπροστά (13-15). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 21-21 και 23-23, αλλά με μπλοκ του Γιάκομπσεν στον Γιορντάνοφ έγινε το 23-25 και οι «πράσινοι» εξασφάλισαν την πρόκριση στον τελικό.

Με την πρόκριση να έχει εξασφαλιστεί, ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έδωσε «ανάσες» στους αθλητές του και προχώρησε σε ροτέισον, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν εύκολα τα δύο επόμενα σετ και να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ, το οποίο πάντως δεν είχε πρακτική σημασία.

Εκεί ο Μίλωνας ήταν ο πρώτος που πήρε διαφορά δύο πόντων (6-4), όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμούς και πέρασε μπροστά με τον Μπάση. Το σκορ έφτασε στο 9-11, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αλλά στην τελική ευθεία το «Τριφύλλι» ήταν ψύχραιμο και παρ’ ότι έπαιζε χωρίς τα… βαριά χαρτιά του έφτασε στο τελικό -15 και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στον τελικό.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 25-21, 25-17, 12-15

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.