Ερασιτέχνης

Πάλεψε για ανατροπή αλλά… λύγισε το «Τριφύλλι»

-

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για την ανατροπή στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ, όμως γνώρισε την ήττα με 61-53 από τον Ολυμπιακό και πλέον βρίσκεται πίσω με 2-1 στην σειρά των τελικών.

Το ματς ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο και τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Για τον Παναθηναϊκό αποδείχθηκε κομβικής σημασίας η επιστροφή της Σταμολάμπρου, με την Ελληνίδα γκαρντ να ευστοχεί σε δύο γρήγορα τρίποντα και να κάνει το 9-8, αφού είχε προηγηθεί κι ένα όμορφο καλάθι της Αλέιν. Η «πράσινη» σέντερ σκόραρε από κοντά για το 9-10, ενώ με καλάθι της εξαιρετικής Σταμολάμπρου το «Τριφύλλι» κατάφερε να ολοκληρώσει την περίοδο μπροστά στο σκορ (11-12).

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τις «πράσινες», που συνέχισαν να αντιμετωπίζουν μεγάλα προβλήματα επιθετικά, όμως αμυντικά δεν έβρισκαν αυτή την φορά τις απαραίτητες λύσεις. Τα καλάθια της Αλέιν από κοντά διατήρησαν για λίγο το ματς στην ισοπαλία (16-16), ενώ η Τζόουνς με ωραία ενέργεια «απάντησε» σε τρίποντο και μείωσε σε 19-18. Οι γηπεδούχες βρήκαν 4 σερί πόντους, με την Σωτηρίου να ευστοχεί σε μια βολή από τεχνική ποινή και να διαμορφώνει το 23-19. Αυτός ήταν και ο τελευτάιος πόντος του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να «τρέχει» ένα 8-0 και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα (31-19).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να αντιμετωπίζει μεγάλα προβλήματα και στις δύο μεριές και βρέθηκε πίσω ακόμα και με 13 πόντους, όταν οι Πειραιώτισσες έφτασαν στο 36-23. Κάποια επιθετικά φάουλ των γηπεδούχων είναι αυτά που άλλαξαν τον ρυθμό του αγώνα, με το «Τριφύλλι» να αποκτά πνοή και με πρωταγωνίστρια την Τζόουνς να κάνει ένα σερί και να μειώνει σε 36-30! Το ξέσπασμα αυτό δεν είχε όμως συνέχεια, με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκες» να πετύχουν 5 πόντους ακόμα μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου και τελικά να μπουν στην τελευταία περίοδο από το +8 (41-33).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με γκολ-φάουλ, όμως Τζόουνς και Τσβίτκοβιτς σκόραραν και έφεραν το σκορ στο 46-39. Η Παυλοπούλου μείωσε ακόμα περισσότερο (46-41), ενώ η Αλέιν με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι διαμόρφωσε το 48-43. Η Τσβίτκοβιτς από κοντά έκανε το 50-45, ενώ στον αιφνιδιασμό η Αλέιν μείωσε στους 3, 3:51 πριν την λήξη. Το τρίποντο της Σταμολάμπρου έφερε την διαφορά στο καλάθι (52-50), όμως με σερί 7-0 οι Πειραιώτισσες έφτασαν στο 59-50, 1:30′ πριν το φινάλε. Το τρίποντο της Παυλοπούλου μείωσε στους 6, όμως η Τζόουνς αστόχησε σε 2 βολές, με το τελικό 61-53 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 31-19, 41-33, 61-53