Ερασιτέχνης

Με το «δεξί» κόντρα στον ΠΑΟΚ!

Σε έναν αγώνα που διήρκεσε πάνω από δύο ώρες, η γυναικεία ομάδα βόλεϋ του Παναθηναϊκού κατάφερε να επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ και να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη Volley League.

-

Σε έναν αγώνα που διήρκεσε πάνω από δύο ώρες, η γυναικεία ομάδα βόλεϋ του Παναθηναϊκού κατάφερε να επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ και να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη Volley League.

Τα «φίνα κορίτσια» αν και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 σετ είδαν τον «δικέφαλο» να ισοφαρίζει σε 2-2, όμως στο τάι μπρεικ το καθαρό μυαλό και οι σωστές επιλογές από τις παίκτριες του Κυριάκου Καμπερίδη έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του «τριφυλλιού» και έδωσαν την πρώτη νίκη στη σεζόν.

Ο  αγώνας

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν πολύ καλά στο πρώτο σετ και έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 16-9, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ανεβάζοντας στροφές κατάφερε να μειώσει σε 19-16. Τα «φίνα κορίτσια» δεν επηρεάστηκαν από την αντεπίθεση του «δικεφάλου» και έχοντας σωστές επιλογές έφτασαν στο 25-20 και κατέκτησαν το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός πήγε νωρίς-νωρίς σε νταμπλ σκορ (12-6) και συνεχίζοντας να παίζει σε υψηλό τέμπο λίγη ώρα αργότερα ανέβασε τη διαφορά στο 18-9. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε καμία απάντηση στον καταιγισμό πόντων των γηπεδούχων και με σκορ 25-14 το «τριφύλλι» κατέκτησε και το δεύτερο σετ.

Το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό ήταν καλό και στο τρίτο σετ (12-4) όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε αρχικά και μείωσε 12-8. Οι «πράσινες» στη συνέχεια δεν είχαν τον απαιτούμενο βαθμό συγκέντρωσης, είδαν τον ΠΑΟΚ να προσπέρνα με 14-15 και παρόλο την προσπάθεια που έκαναν να πάρουν το σετ, γνώρισαν την ήττα με 19-25.

Το τέταρτο σετ άρχισε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, όμως πολύ γρήγορα με ένα σερί 4-0 ο «δικέφαλος» κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά. Οι «πράσινες» στα μισά του σετ διατηρούσαν την εύθραυστη διαφορά δύο πόντων (15-13), αλλά οι φιλοξενούμενες απάντησαν στο νέο προσπέρασμα του «τριφυλλιού» και έκαναν το 18-19. Εν συνεχεία μην έχοντας καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια οι παίκτριες του Κυριάκου Καμπερίδη γνώρισαν την ήττα με 20-25 οδηγώντας με αυτό τον τρόπο το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ με την ψυχολογία να είναι σαφώς με το μέρος του ΠΑΟΚ αφού είχε επιστρέψει στο ματς, οι παίκτριες του «δικεφάλου» πήραν προβάδισμα 3-5. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε με άσσο της Φακοπουλίδου που έγραψε το 7-6, ενώ λίγη ώρα αργότερα το «πράσινο» μπλοκ υψώθηκε μπροστά στη Χαντάβα και έκανε το 10-8. Τα «φίνα κορίτσια» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο τάι μπρέικ με 15-11 και τον αγώνα με 3-2 σετ.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 25-14, 19-25, 20-25, 15-11)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Βεργίδου 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοσμά 17 (12/27 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. – 24% άριστες), Καλαντάτζε 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 12 (8/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πότοκαρ 19 (19/44 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Κελεσίδη 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 52% υπ. – 31% άριστες), Διώτη 1 (1/4 επ.), Κωνσταντέλου 1 (1 μπλοκ), Βογιατζόγλου, Φακοπουλίδου 1 (1 άσσος).

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 1 (1/1 επ.), Πολυνοπούλου 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 17 (7/15 επ., 6 άσσοι, 4 μπλοκ), Χαντάβα 15 (13/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 29% άριστες), Έρτσεν 13 (8/24 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κατσορόφσκα 12 (11/42 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 29% άριστες) / Μυρίδου (λ, 55% υπ. – 39% άριστες), Ξανθοπούλου (λ, 67% υπ. – 56% άριστες), Κιόση 2 (1/9 επ., 1 μπλοκ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου (20% υπ. – 20% άριστες).

Το «Όλα Πράσινα» απέκτησε Viber Channel! Πάτα ΕΔΩ, μπες στην κοινότητα και λάβε πρώτος στο κινητό σου τα νέα του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.