Ερασιτέχνης

ΜΑΓΚΑΣ Παναθηναϊκός έμεινε ζωντανός και πάει Ρέντη για κατάθεση ψυχής!

-

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα και με φοβερή εμφάνιση στο τέλος, ο Παναθηναϊκός κέρδισε με ανατροπή τον Ολυμπιακό στο Μετς (3-2 σετ) και μείωσε τη σειρά των τελικών σε 2-1.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλο πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις για την ανατροπή και εν τέλει τα κατάφερε, αφού βρέθηκε να χάνει στο Μετς ακόμα με 2-1 σετ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» ο Ερνάντεζ, εξαιρετικός και ο Κόβαρ, όλα για όλα πλέον στον τρίτο do or die τελικό στου Ρέντη.

Τα σετ: (25-15, 21-25, 20-25, 25-20, 19-17).

Αναλυτικά το post match του Ερασιτέχνη:

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια σπουδαία νίκη με 3-2 σετ επί του Ολυμπιακού στον τρίτο τελικό της Volley League στο κλειστό του Μετς και μείωσε τη σειρά σε 1-2.

Οι «πράσινοι» πήραν την πολύτιμη νίκη και παρέμειναν στη διεκδίκηση του τίτλου σε ένα παιχνίδι που κράτησε 132 λεπτά και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ερνάντεζ και Πρωτοψάλτης οδήγησαν επιθετικά τον Παναθηναϊκό που θα παλέψει για το μπρέικ στο Ρέντη τη Δευτέρα 22 Απριλίου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο πρώτο σετ και πίεσε από το σερβίς του. Προηγήθηκε με 10-5 και παρόλο που ο Ολυμπιακός μείωσε σε 12-9 κατάφερε να απαντήσει και να ξεφύγει με +8 (18-10). Οι «πράσινοι» έφτασαν στο 1-0 με 25-15.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου σετ με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 5-5. Στο σημείο αυτό οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με σερί 0-4 (5-9). Ο ΠΑΟ μείωσε σε 9-11 όμως και πάλι η διαφορά μεγάλωσε (14-18). Το «τριφύλλι» αντέδρασε και πλησίασε στον πόντο 18-19 με τον Ερνάντεζ αλλά ήρθε η ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 21-25.

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε συνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 5-3 όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (5-5) και πέρασαν μπροστά (7-8). Από το σημείο αυτό και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 15-17. Οι «πράσινοι» πάλεψαν να ροκανίσουν τη διαφορά με τον Πρωτοψάλτη (19-22) αλλά οι ερυθλολευκοι έκαναν το 1-2 στα σετ με 20-25.

Παρόμοια ήταν εικόνα στο ξεκίνημα και αυτού του σετ με τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά (5-3) και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν (5-5). Μαζί πήγαιναν μέχρι το 9-9, όταν πέρασε ο Πρωτοψάλτης στο σερβίς και πίεσε την υποδοχή του Ολυμπιακού για να προηγηθεί ο ΠΑΟ με 13-9. Με σερί 0-4 οι ερυθρόλευκοι έφεραν στα ίσα το σκορ (13-13) και παρέμεινε έτσι μέχρι το 17-17. Βουλκίδης και Ερνάντεζ πίεσαν από το σερβίς και έδωσαν αέρα +5 (23-18) στο «τριφύλλι». Ο Πρωτοψάλτης έδωσε set ball στον ΠΑΟ (24-19) για το 2-2 με 25-20.

Απόλυτη ισορροπία μέχρι το 5-5, όταν λάθος σερβίς του Ολυμπιακού έβαλε μπροστά το «τριφύλλι» με 6-5. Ο Πετρέας πέρασε στο σερβίς και με άσσο έκανε το 7-5, ενώ ο Φράγκος έδωσε αέρα +3 (8-5). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 8-7 και ακολούθησαν αρκετά χαμένα σερβίς από τις δυο ομάδες. Ο Ερνάντεζ έδωσε προβάδισμα +2 (12-10) στον Παναθηναϊκό αλλά οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν σε 13-13 λίγο αργότερα. Ακολούθησαν αρκετά λάθη στο σερβίς εκατέρωθεν μέχρι το 17-17, όταν το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 18-17 και με άσσο ο Ερνάντεζ τέλειωσε το σετ και το ματς (19-17).

O πασαδόρος της ομάδας Σταύρος Κασαμπαλής ανέφερε: «Μείναμε ζωντανοί και καταφέραμε να πετύχουμε μια πολύ δύσκολη νίκη. Το ζήσαμε και το νιώσαμε το ματς και πάμε σίγουρα με πιο ανεβασμένη ψυχολογία στο Ρέντη. Έχουμε λίγες ημέρες να οργανωθούμε και θέλω να πιστεύω ότι στο επόμενο παιχνίδι θα είμαστε ακόμα πιο ήρεμοι και συγκεντρωμένοι. Θεωρώ ότι μπορεί η απόδοση μου να ήταν καλύτερη σε άλλα ματς αλλά η νίκη είναι αυτή που μετράει και είναι το σημαντικότερο πράγμα. Είμαι περήφανος για την ομάδα μου αλλά δεν επαναπαυόμαστε και θα τα δώσουμε όλα στο Ρέντη».

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ο Παναθηναϊκός έκανε μια καταπληκτική χρονιά και κάναμε μια ήττα και σίγουρα αξίζουμε να διεκδικούμε το πρωτάθλημα. Εμείς χάνουμε στη σειρά 2-1 και είμαστε ακόμα με την πλάτη στον τοίχο και δεν θέλουμε να μιλάμε, αφήνουμε τους άλλους να το κάνουν. Θα το πιστεύουμε μέχρι να πέσει η τελευταία μπάλα κάτω. Έχουμε τραβήξει πολλά και προσπαθούμε πολύ σκληρά».

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης, Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Κατσιάρας, Βαρατάσης, Γραμματεία: Μισάκα.