Ερασιτέχνης

ΚΟΥΠΑ, «τρέλα» κι οι «γαύροι» είναι «τέζα»!

Έπειτα από έναν τελικό που αποδείχθηκε επεισοδιακός σε αγωνιστικό επίπεδο στο κλειστό του Αγιού Θωμά, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε πανάξια το πρώτο Λιγκ Καπ της ιστορίας του με 3-3 σετ!

-

1ο σετ

Ο Παναθηναϊκός, στο πρώτο σετ εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας και προηγήθηκε αρχικά με 6-3 και 10-6.

Ένα βίντεο τσεκ που ζήτησε ο Παναθηναϊκός και δικαιώθηκε έκανε το σκορ 12-8, με το «Τριφύλλι» να διατηρεί συνεχώς ένα προβάδισμα 4-5 πόντων, πριν το μπλοκ του Τσάσιτς κάνει το +6 για τον Παναθηναϊκό (21-15).

Μέχρι το τέλος του σετ, ο Παναθηναϊκός κράτησε εύκολα το προβάδισμα, μέχρι να το τελειώσει πολύ εύκολα με άσσο του Στάροβιτς για το 25-17.

2ο σετ

Ανάλογο το σκηνικό και στην αρχή του δεύτερου σετ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 6-3 και τον Ολυμπιακό να ζητάει challenge χωρίς να δικαιώνεται.

Με άσσο του Στάροβιτς έγινε το 9-5, βάζοντας «φωτία» στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, μείωσε σε 9-7 και 12-11, ενώ ισοφάρισε με μπλοκ σε 13-13, με τους παίκτες του να το πανηγυρίζουν έντονα.

Από κει και πέρα όμως, ο Παναθηναϊκός ανεβασε στροφές, φτάνοντας και στο 19-15, πριν ο Ολυμπιακός μειώσει σε 19-18, οδεύοντας προς την τελική ευθεία του 2ου σετ.

Παρά το ότι ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πάλι να ξεφύγει με 23-19. ένα μπλοκ στον Τσάτσιτς και ενας τυχερός πόντος που κατέληξε στον Ολυμπιακό, έφεραν το σκορ στο 23-22, ενώ ο Τσάτσιτς έχασε…πέναλτι και έγινε το 23-23.

Ο Πελεκούδας έσπασε το σέρι, κάνοντας το 24-23, με τον Τσάτσιτς να αστοχεί στο σερβίς και τον Παναθηναϊκό να ζητάει challenge που δυστυχώς δε δικαίωσε τους “πράσινους”.

Ο Στάροβιτς μετά από …περιπέτεια έκανε το 25-24, πριν ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός σε 25-25 μετά από ακόμα μεγαλύτερη περιπέτεια.

Ο Ράνγκελ με καρφι – φωτοβολίδα έκανε το 26-25, πριν ο Στάροβιτς σπαταλήσει στο φιλέ ακόμα ένα κρίσιμο σετ πόιντ.

Στον πιο ωραίο πόντο του αγώνα, ο Στάροβιτς κάρφωσε στο φιλέ, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν παράβαση, πριν ο Παναθηναϊκός πάρει τον πιο κρίσιμο ματς του αγώνα έως τώρα, με τον Ρανγκέλ να καρφώνει εντυπωσιακά για το 28-26 και το 2-0 σετ, μέσα σε απόλυτη αποθέωση!

3ο σετ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυναμικά το 3ο σετ, καθώς με τα σερβίς του Τσάτσιτς να αποδιοργανωνουν τους Πειραιώτες, προηγήθηκε με 6-2. Με το άστοχο σερβίς του Τσάτσιτς φτάσαμε στο 6-3, όπως ακριβώς και στα προηγούμενα σετ.

Κάποια λάθη των «πρασίνων» οδήγησαν στο 7-6 και στη συνέχεια στο 8-11 με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Ανδρεάδη και ένα καρφί άουτ από τον Παναθηναϊκό, το οποίο σαν απόφαση άλλαξε μετά από challenge και ακόμα ένα μπλοκ για το 8-11.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί στα μισά του τρίτου σετ, φτάνοντας στο 9-13 και αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να πάρει τάιμ άουτ. Οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ, το σκορ έφτασε στο 12-15 και ο Παναθηναϊκός έψαχνε να βρει πώς θα αλλάξει τη ροή του σετ, με τους Πειραιώτες να έχουν ακόμα μια απάντηση για το 12-16.

Με τον Παναθηναϊκό να έχει φτάσει στο 13-16, έγινε η φάση που έκρινε εν πολλοίς το σετ, καθώς παίκτης του Ολυμπιακού έβγαλε άμυνα με …πιαστή, ο πόντους κατέληξε στον Ολυμπιακό και ο άσσος του Πετρέα τους έφερε στο +5, για το 13-18.

Από ‘κει και πέρα το τρίτο σετ, ήταν παράσταση για ένα ρόλο και δυστυχώς ήταν για τους φιλοξενούμενους. Μπλοκάροντας όλα τα ατού των «πρασίνων», οι Πειραιώτες έφτασαν με χαρακτηριστική ευκολία στο 15-24, πριν τελείωσουν το σετ με μπλοκ άουτ.

Με τη λήξη του σετ, όλο το κλειστό αποθέωσε τους παίκτες του Ανδρεόπουλου, εμψυχώνοντάς τους για τη συνέχεια του κρίσιμου παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό πλέον γερά στο παιχνίδι.

4ο σετ

Στο τέταρτο σετ, από την αρχή εξελίχθηκε ένα μεγάλο ντέρμπι, με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι, παίρνοντας πόντους εναλλάξ. Έτσι, φτάσαμε μέχρι το 13-15 και το 14-16 όπου ο Ολυμπιακός πέρασε για δύο πόντους μπροστά, σπάζοντας το «χέρι χέρι» των δύο ομάδων έως εκείνη την ώρα.

Πλέον, το παιχνίδι κρίνεται από μια κλωστή, με τους παίκτες του Ανδρεόπουλου έως αυτή την ώρα να δείχνουν ότι θέλουν, αλλά να μη μπορούν για το κάτι παραπάνω στο 3ο και το 4ο σετ.

Ένα μπλοκ άουτ και ένας τυχερός άσσος με τη βοήθεια του φιλέ, έφτασαν το σκορ στο 15-18, δίνοντας προβάδισμα για το σετ στους φιλοξενούμενους.

Στην τελική ευθεία του σετ, ο Ολυμπιακός έδειξε πιο έτοιμος, καθώς προηγήθηκε με μπλοκ 17-21, ενώ είχε έρθει και η ώρα του Ράπτη για να αγωνιστεί. Το 18-23 έδειχνε ότι ο Ολυμπιακός ήταν έτοιμος για την ισοφάριση, κάτι που επιβεβαιώθηκε λίγο μετά, μετά από λάθος του Ρανγκέλ (18-24) και Χουσάι (19-25).

5ο σετ

Στο πέμπτο σετ οι δύο ομάδες πορεύτηκαν μαζί στο σκορ μέχρι το 6-6, όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει κεφάλι, φτάνοντας στο +2 σε κρίσιμο σημείο (6-8).

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους “πράσινους”, όταν ο Χουσάι έκανε το 7-11 για τους “ερυθρόλευκους”, με τον Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ.

Οι φωνές κι οι οδηγίες του προπονητή του Παναθηναϊκού δεν απέφεραν καρπούς, με τον Ολυμπιακό να παίρνει και το πέμπτο σετ με σκορ 10-15 και να κάνει το 2-3, οδηγώντας το ματς σε “χρυσό” σετ.

“Χρυσό” σετ

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μπήκε στο τελευταίο σετ παίρνοντας τον πρώτο πόντο, όμως ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή κι έφτασε στο 4-1, αναγκάζοντας ξανά τον Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ.

Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” βελτιώνοντας την υποδοχή τους, με πρωταγωνιστή τον Ανδρεόπουλο, έφτασαν στο 7-6, βάζοντας εκ νέου “φωτιά” στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα αμέσως μετά, με τον Τσάτσιτς να καρφώνει για το 8-6, προτού οι δύο ομάδες αλλάξουν πλευρές.

Στην επανέναρξη του ματς ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 8-8, όμως ο Πετρέας με άστοχο σερβίς έδωσε τέλος στο μίνι σερί των φιλοξενούμενων. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε άριστα το “τριφύλλι”, το οποίο έφτασε στο 10-8, όντας πια μια ανάσα από την κατάκτηση του Λιγκ Καπ.

Έπειτα ήταν η σειρά του Τσάτσιτς να εξαπολύσει έναν ασύλληπτο “κεραυνό” από το σερβίς για το 12-9, με τον Παναθηναϊκό να απέχει μόλις 3 πόντους από το τρόπαιο. Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και μπόρεσε να μειώσει σε 12-11, όμως οι γηπεδούχοι λειτουργώντας ψύχραιμα έκαναν το 13-11, αγγίζοντας ακόμη περισσότερο το Λιγκ Καπ.

Με καρφί του Χουσάι και μπλοκ άουτ που κατέληξε έξω ο Ολυμπιακός έκανε το 13-12, ενώ με άστοχο καρφί ο Στάροβιτς χάρισε το 13-13 στον αντίπαλο, μετατρέποντας εκ νέου τον τελικό σε απόλυτο θρίλερ.

Τελικά, οι “πράσινοι” δεν αυτοκτόνησαν και αφού έκαναν το 14-13, με τρομερό καρφί του Τσάτσιτς διαμόρφωσαν το 15-13, προκαλώντας παροξυσμό στους οπαδούς που κατέκλεισαν το κλειστό του Αγίου Θωμά.