Ερασιτέχνης

Εντός έδρας ήττα υπό το βλέμμα Γιαννακόπουλου

Το τμήμα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού ηττήθηκε εντός έδρας από τον ΟΑ Χανίων με 65-66 για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

-

Το τμήμα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού ηττήθηκε εντός έδρας από τον ΟΑ Χανίων με 65-66 για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινες» έχασαν το παιχνίδι στις λεπτομέρειες και θα προσπαθήσουν να καλύψουν το χαμένο έδαφος στα επόμενα ματς, καθώς διαθέτουν την ποιότητα να επανέλθουν στις νίκες και στη μεγάλη κατηγορία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι παρόντας στις εξέδρες του κλειστού «Παύλος Γιαννακόπουλος» ήταν ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος που παρακολούθησε την προσπάθεια των «πράσινων».

Σε αυτό το δύσκολο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός δεν είχε στην διάθεση του την Άσπα Καλαμπάκου που ταλαιπωρείται από τραυματισμό ενώ τραυματίστηκε και η Τένσταλ 1.17 πριν την λήξη του ματς.

Στο αγωνιστικό μέρος στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε απέναντι  στον αξιόμαχο αντίπαλο του και στην πρώτη περίοδο έμεινε πίσω στο σκορ με 14-19.

Ίδια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο με τον ΟΑ Χανίων να ξεφεύγει στο σκορ στη λήξη του ημιχρόνου με 26-35.

Παρόλα αυτά με υπομονή και καθαρό μυαλό ο ΠΑΟ άρχισε να μειώνει την διαφορά και η Τρίτη περίοδος έληξε με  46-48. Στην τέταρτη περίοδο το συγκρότημα του Γιώργου Καντζιλιέρη προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη αντεπίθεση και τελικά λύγισε στο τέλος με  65-66.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Δαρλαμήτσος, Σοφιανόπουλος, Κανελλόπουλος και τα δεκάλεπτα του αγώνα: 14-19, 26-35, 46-48, 65-66.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Κοίλια 2, Μούλη 1, Πούλινς 18(1), Καρακασίδου 8, Δίελα 10(3), Μακέι 15(3), Τάνσταλ 11.

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ (Νανάκος): Λίτσι 14, Παπαδάκη, Βιντσιλαίου Α. 13, Κουφογιάννη, Ψυχογιού 3(1), Μπιν 11(1), Ντράμοντ 17(3), Μπουθ 6, Βιντσιλαίου Σ. 2.

Σε δήλωση του στο www.panathinaikos1908.gr ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Γιώργος Καντζιλιέρης τόνισε… «Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε ούτε την δεύτερη αγωνιστική να πάρουμε τη νίκη. Καταφέραμε να γυρίσουμε το ματς όμως για έναν απροσδιόριστο λόγο κολλήσαμε και δεν καταφέραμε να κρατήσουμε το σκορ.

Όπως φαίνεται για εμάς είναι ιδιαίτερα αισθητή η απουσία της Άσπας Καλαμπάκου καθώς φαίνεται το κενό της και στην άμυνα και στην επίθεση.

Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο της ομάδας που μας συμπαραστάθηκε και σήμερα και θέλω να πιστεύω ότι θα τους κάνουμε χαρούμενους στο μέλλον».

Το «Τριφύλλι» είχε την έντονη συμπαράσταση 700 και πλέον οπαδών στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος», που δημιούργησαν μια πολύ ζεστή ατμόσφαιρα .

Παρόντες ήταν και εκπρόσωποι του Συλλόγου από όλα τα τμήματα (Πελεκούδας, Χ.Ανδρεόπουλος κ.α.)  αποδεικνύοντας για ακόμα μια φορά ότι ο Σύλλογος είναι μια μεγάλη οικογένεια.