Ερασιτέχνης

Έχασε τον τίτλο στην… ζούγκλα ο Παναθηναϊκός!

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον Ολυμπιακό και έχασε το Πρωτάθλημα παρά το πλεονέκτημα έδρας. Προσωρινή διακοπή για αντικείμενο στον «πράσινο» πάγκο στο 4ο σετ.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 7-7 και τον Ολυμπιακό να ανεβάζει ρυθμούς, φτάνοντας στο 14-10 με τον Ιντάλγκο. Το «Τριφύλλι» μείωσε στους 2 (15-13), αλλά στην τελική ευθεία οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι. Με τον Τζούριτς έφτασαν στο 22-16 και με λάθος σερβίς του Μάρκου το σετ ολοκληρώθηκε με 25-17.

Οι Πειραιώτες μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο σετ, το οποίο ουσιαστικά δεν ήταν ποτέ ανταγωνιστικό. Το σκορ έγινε 12-7 με άσο του Κουμεντάκη και ο Παναθηναϊκός βρισκόταν σε κάκιστη κατάσταση και δεν μπορούσε να αντιδράσει. Η διαφορά ανέβαινε διαρκώς, ο Στερν έκανε το 17-11 και όλα είχαν κριθεί. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 23-14, το «Τριφύλλι» έκανε ένα μικρό σερί, αλλά με επίθεση του Στερν διαμορφώθηκε το 25-19.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ, προηγήθηκε με 1-3 με τον Πετρέα και έφτασε στο 6-9 με λάθος του Παγιένκ. Οι Πειραιώτες μείωσαν στον πόντο (11-12), όμως με τον καταπληκτικό Φράγκο στο σερβίς οι «πράσινοι» βρήκαν το απαραίτητο σερί και έφτασαν στο 11-16. Ο Πρωτοψάλτης με μπλοκ-άουτ «έγραψε» το 12-18, με τους γηπεδούχους να μην επιστρέφουν ποτέ και με άουτ σερβίς να το σκορ να γίνεται 20-25.

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν στο 5-1 στο τέταρτο σετ, όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε αμέσως και με άσο του Πετρέα ισοφάρισε σε 6-6. Το «Τριφύλλι» είχε πάρει το μομέντουμ και στα μέσα του σετ βρέθηκε στο +3 (12-15), αλλά ο Ολυμπιακός με τον Στερν στο σερίς βρήκε τις λύσεις και προηγήθηκε με 16-15. Ο άσος του Πετρέα έβαλε ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό, για να έρθει μια αδιανόητη άμυνα του Ολυμπιακού για το 19-18. Σε εκείνο το σημείο υπήρξε προσωρινή διακοπή λόγω αντικειμένου που πέταξαν οι οπαδοί των γηπεδούχων και χτύπησε τον Μπέλο, με τον Βουλκίδη να ισοφαρίζει με φοβερό μπλοκ με την επιστροφή των ομάδων. Ο Φράγκος έκανε το 21-23, με το μομέντουμ να έχει γυρίσει ολοκληρωτικά και τους «πράσινους» να φτάνουν στο 21-25 με τον Ερνάντες!

Εκεί το ξεκίνημα του «Τριφυλλιού» ήταν κάκιστο, με το σκορ να πηγαίνει πολύ γρήγορα στο 6-1. Ο Φράγκος «έσπασε» το σερί των Πειραιωτών, ενώ με παράβαση στο φιλέ το σκορ έγινε 7-4. Ο Ερνάντες με άσο μείωσε σε 7-5, ενώ ο Πρωτοψάλτης έκανε το 9-7. Με λάθος του Ιντάλγκο η διαφορά έπεσε στον πόντο, ενώ ο Ερνάντες με δύσκολη επίθεση ισοφάρισε (9-9). Το σερί συνεχίστηκε με άσο του Πετρέα για το 9-10, με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει για το 11-10. Με μπλοκ στον Πρωτοψάλτη έγινε το 12-10 και οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά και με άσο του Ιντάλγκο έφτασαν στο 15-12.

Τα σετ: 25-17, 25-19, 20-25, 21-25, 15-12