Ερασιτέχνης

Άδοξος αποκλεισμός για Παναθηναϊκό από το Κύπελλο!

-

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού λύγισε εντός έδρας από τον Φοίνικα Σύρου με 1-3 σετ, αποκλείστηκε από το Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος και εστιάζει την προσοχή του στον βασικό του στόχο, που είναι το πρωτάθλημα.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Οι «πράσινοι» δεν τα κατάφεραν απέναντι στον Φοίνικα Σύρου και γνώρισαν την ήττα-αποκλεισμό από τον θεσμό του Κυπέλλου. Η κούραση από τα απανωτά ματς σε Ελλάδα, αλλά και τα ευρωπαϊκά, σε συνδυασμό και με την απουσία του κεντρικού Σάσο Στάλεκαρ, επηρέασαν τους «πράσινους».

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ και πήγαινε μαζί με τον αντίπαλο του στο σκορ. Λίγο πριν τη λήξη ο ΠΑΟ είχε προβάδισμα με 21-19, ωστόσο ο Φοίνικας κατάφερε και το γύρισε σε 21-23.

Κάπου εκεί, όμως, αφυπνίστηκαν οι «πράσινοι» και με ενέργειες κυρίως του Πρωτοψάλτη γύρισαν το ματς και το κατέκτησαν με 25-23.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα από την αρχή πήραν προβάδισμα με 15-19 και τελικά κατέκτησαν το σετ με 18-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινοι» μπήκαν και πάλι δυνατά και πήραν προβάδισμα με 8-5, όμως σταδιακά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη από πλευράς ΠΑΟ και το γύρισαν σε 22-25, με αποτέλεσμα να γυρίσουν το ματς σε 1-2.

Αναφορικά με το τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός με καλές επιθέσεις και άμυνες είχε το προβάδισμα λίγο μετά τα μισά του σετ με 15-13. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με αποτέλεσμα ο ΠΑΟ να λυγίσει και να χάσει το σετ με 21-25 και το ματς με 1-3.

Σε δήλωση του ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: «Δεν είχαμε σταθερό ρυθμό επιθετικά. Και στα 3 σετ αυτό μας κόστισε. Το καλό μπλοκ μας έλειψε, η σταθερή επίθεση, η πίεση από το σέρβις και γενικά μας έλειψαν πολλά στοιχεία. Συνεχίζουμε τη δουλειά για τη συνέχεια»

Από την άλλη πλευρά ο Milenkovski Josko: «Χάσαμε το πρώτο σετ αλλά μας άξιζε η νίκη. Παίξαμε το παιχνίδι μας με υπομονή, παλέψαμε κάθε πόντο. Είναι μεγάλη νίκη κόντρα σε μια μεγάλη ομάδα. Δεν είναι εύκολο να παίζεις κόντρα στον Παναθηναϊκό στο γήπεδό του. Ήταν σημαντικό για μας να πάρουμε την πρόκριση στο final 4. Θα κάνουμε τα πάντα στο Κύπελλο και στο Λιγκ Καπ αφού στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ έχουν σημαντικό προβάδισμα».