Ερασιτέχνης

Συνεχίζουν αήττητα τα “φίνα κορίτσια”!

Εξακολουθούν να μην έχουν αντίπαλο τα κορίτσια του Δημήτρη Καζάζη, με τις “πράσινες” παίκτριες να επικρατούν του πολύ δυνατού Α.Ο. Θήρας με 3-1 σετ.

-

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο 1ο σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 2-0, με την Πολ να ισοφαρίζει. Η Μεταξά έβαλε και πάλι μπροστά τη Θήρα με 4-2. Το 6-6 έγινε από τη Μερτέκη και με 2 πόντους της Φιλντ έγινε το 8-7. Από εκείνο το σημείο και μετά, το “Τριφύλλι” διατήρησε σταθερό προβάδισμα. Η Ρίτσι έκανε το 10-7, το μπλοκ της Μερτέκη το 14-11, με 2 πόντους της Φιλντ έγινε το 23-14 και η ομάδα μας με την Πολ έφτασε στο 24-15. Οι φιλοξενούμενες “απάντησαν” με ένα 3-0 αλλά το σετ κατακτήθηκε εύκολα με 25-18.

Στο 2ο σετ, με Ρίτσι και Κωνσταντινίδου η ομάδα μας έφτασε στο 7-1. Με πολύ καλή άμυνα από τη Ρόγκα και τις ακραίες να πιάνουν καλή απόδοση, ο Παναθηναϊκός Α.Ο. πήρε προβάδισμα με 11-5. Με τον άσσο της Τέρζιτς, η Θήρα μείωσε σε 11-8 και με τη Μεταξά σε 13-9. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στην ισοφάριση σε 13-13, με την Πολ να βάζει και πάλι μπροστά την ομάδα μας με 15-13Η Θήρα ισοφάρισε εκ νέου σε 15-15 και με τη Γεωργιάδου στη συνέχεια σε 17-17, με τις Ρίτσι και Μερτέκη να κάνουν το 20-17. Οι δύο παίκτριες του “Τριφυλλιού”, με πολύ ωραία συνεργασία διαμόρφωσαν το 22-17, φτάνοντας σε ένα σερί 5-0. Οι φιλοξενούμενες “απάντησαν” με ένα 4-0, αλλά το σετ ολοκληρώθηκε με 25-21 υπέρ της ομάδας μας με την Πολ.

Στο 3ο σετ, ο Παναθηναϊκός Α.Ο. έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τη Μερτέκη (8-7) και στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ. Το μπλοκ της Κωνσταντινίδου έκανε το 12-12 και το μπλοκ της Φιλντ το 13-12, ενώ με δικούς της πόντους έγινε το 15-14 και στη συνέχεια το 16-16. Το 19-18 έγινε 20-20 με τον άσσο της Μουντάκη. Με την Πολ, το “Τριφύλλι” μείωσε σε 21-22 αλλά ο άσσος της Βεργίδου διαμόρφωσε το τελικό 25-22 υπέρ των φιλοξενούμενων, με την ομάδα μας να χάνει το πρώτο της σετ στο φετινό πρωτάθλημα.

Το 4ο σετ εξελίχθηκε πιο εύκολα για την ομάδα μας. Η Μερτέκη έκανε το 6-3 και με πρωταγωνίστρια την Πολ, το σκορ διαμορφώθηκε 12-6. Η θήρα μείωσε σε 12-8 με τον άσσο της Μεταξά. Στη συνέχεια, από το 15-9 η Θήρα με ένα 4-0 μείωσε σε 15-13. Με τον άσσο της Μερτέκη, η ομάδα μας προηγήθηκε 17-13 και με τη Ρίτσι στη συνέχεια με 18-13. Η Φιλντ έκανε το 19-14 και ο άσσος το Ρίτσι το 20-14. Με την Πολ, ο Παναθηναϊκός Α.Ο. προηγήθηκε 21-15 και το μπλοκ της Μερτέκη έκανε το 24-16, με το σετ να τελειώνει έπειτα από άουτ σέρβις της Μεταξά.

Τα σετ: 25-18, 25-21, 22-25, 25-17

O προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Καζάζης, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης στην επίσημη ιστοσελίδα του Ερασιτέχνη ότι:

“Σήμερα παίζαμε κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, που μας πίεσε πολύ με το σερβίς, με αποτέλεσμα σε κάποια διαστήματα να χάνουμε την αυτοσυγκέντρωσή μας, με αποτέλεσμα να χάσουμε το ένα σετ. Είναι ένα πολύ σημαντικό “τρίποντο” απέναντι σε μια αξιόμαχη ομάδα. Το 6χ6 μας χαροποιεί γιατί δουλεύουμε σκληρά και αυτός είναι ο στόχος. Ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, σε μια ιδιαίτερη έδρα, όπου θα μετρήσουμε τις δυνάμεις μας, ενώ παράλληλα στόχος είναι να το ευχαριστηθούμε”.