Ερασιτέχνης

Νίκησε την Κηφισιά και συνεχίζει!

Με ηγέτη τον Χοσέ Λουίς Γκονζάλες, ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη με 3-1 κόντρα στην Κηφισιά και έμεινε μόνος δεύτερος στην βαθμολογία μετά την ήττα του Ηρακλή από τον Ολυμπιακό.

-

2olaprasina1908-gr

Οι “πράσινοι” στην 9η στροφή του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ αντρών υποδέχτηκε την Κηφισιά, της οποίας επικράτησε με 3-1 και σε συνδυασμό με την ήττα του Ηρακλή, προσπέρασε τους Θεσσαλονικείς στη βαθμολογία και έμεινε μόνος δεύτερος με 22 βαθμούς.

Παναθηναϊκός και Κηφισιά απέδωσαν καλό βόλεϊ με τον κόσμο που βρέθηκε στην Κυψέλη να απολαμβάνει ένα ωραίο ματς. Οι φιλοξενούμενοι στην αρχή του πρώτου σετ πήραν το προβάδισμα με 3-2. Ωστόσο, στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ το “Τριφύλλι” βρέθηκε να προηγείται με 8-7. Στην συνέχεια, ο Παναθηναϊκός πήρε δύο φορές το προβάδισμα με διαφορά δύο πόντων (9-7, 10-8). Η Κηφισιά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 10-10, αλλά οι “πράσινοι” κατάφεραν και πάλι να πάρουν το προβάδισμα με δύο πόντους. Το τέλος του πρώτου σετ βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με σκορ 25-23.

Έκπτωση Oral-B έως -40%. Αυτές τις γιορτές κάντε ένα ξεχωριστό δώρο σ’ αυτούς που αγαπάτε.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα των βορείων προαστίων μπήκε δυναμικά και πήρε το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα μέχρι την αναγκαστική διακοπή με το 18-15 μετά από μπλοκ του Μουρούτη. Το “Τριφύλλι” κατάφερε να ισοφαρίσει και να προσπεράσει με τον Γκονσάλεζ μετά από κόντρα μπάλα. . Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά του μέχρι το 21-20 όταν ο Γιορντάνοφ με δύο διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε στο 22-21. Η Κηφισιά με πρώτο χρόνο του Παπαγγελόπουλου και λάθος από τους Μαρούλη, Μελγκαρέχο κατάφερε να πάρει το δεύτερο σετ με 27-25.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε αεράτος και πήρε γρήγορα διαφορά τριών πόντων με τον Μελγκαρέχο. Ύστερα από την αναγκαστική διακοπή το “Τριφύλλι” διαφορά τεσσάρων πόντων την οποία και διατήρησαν μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και το 16-12. Με το σετ να τελειώνει στο 25-21 για τον Παναθηναϊκό.

Και το τέταρτο σετ είχε επίσης ωραίες φάσεις και καλό βόλεϊ και από τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο πρώτο τεχνικό με το σκορ στο 8-7. Μετά την διακοπή οι “πράσινοι” μπήκαν ξανά με φόρα στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με 4 πόντους (11-7). Ωστόσο η Κηφισιά πήγε το ματς στο 18-18 μετά το 16-12 που είχαν προηγηθεί οι γηπεδούχοι με καλά σερβίς του Γιορντάνοφ. Το τέταρτο σετ έφτασε στο τέλος του με τον Παναθηναϊκό να είναι νικητής με  25-23.