Ερασιτέχνης

Τεράστιο «διπλό» οι μάγκες του Ανδρεόπουλου!

Σε ένα παιχνίδι που ήταν πραγματικό ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στα σετ, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει τη νίκη με 3-2, επικρατώντας του Ηρακλή στο κλειστό της Μίκρας στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Volley League.

-

Σε ένα παιχνίδι που ήταν πραγματικό ντέρμπι ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στα σετ, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει τη νίκη με 3-2, επικρατώντας του Ηρακλή στο κλειστό της Μίκρας στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Volley League.

Οι μάγκες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με κατάθεση καρδιάς και ψυχής, πραγματοποίησαν αντεπίθεση διαρκείας μετά το 2-0 του «γηραιού» και εκτός από την κατάκτηση της νίκης, έβαλαν τέλος στην «κατάρα» που θέλει τους «πράσινους» να έχουν χάσει φέτος όλα τα παιχνίδια που έχουν κριθεί στο τάι μπρέικ.

Πρωταγωνιστής για το “Τριφύλλι” για μία ακόμα φορά ήταν ο νεαρός ακραίος Αλέξανδρος Ράπτης που σημείωσε 31 πόντους, ενώ ο έμπειρος Μπόμπι Γιορντάνοφ πρόσθεσε άλλους 23.

Ο αγώνας

Το πρώτο σετ είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 16-16. Σε εκείνος το σημείο ο «γηραιός» πήρε ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων (19-17), όμως οι «πράσινοι» είχαν απάντηση και βελτιώνοντας την απόδοση τους κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 20-21 και 22-23. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για το «τριφύλλι», με τους παίκτες του Ανδρεόπουλου να υποπίπτουν σε λάθη τα οποία τους οδήγησαν αρχικά στην απώλεια του προβαδίσματος (24-23) αλλά και σε αυτή του πρώτου σετ (25-23).

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει φουριόζος και να παίρνει πολύ γρήγορα μία διαφορά τεσσάρων πόντων (4-8). Ο Γιορντάνοφ δεν έκανε λάθος στην επίθεση που πήρε και λίγο αργότερα έγραψε το 9-12, όμως ο Ηρακλής βρήκε τις λύσεις και εξάλειψε τη διαφορά διαμορφώνοντας το 13-13 κάτι που ανάγκασε τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ράπτης ήταν αυτός που για ένα ακόμα παιχνίδι ηγούνταν την επίθεση του «τριφυλλιού» και έκανε το 16-17, όμως τα λάθη στην επίθεση των φιλοξενούμενων επανήλθαν και οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά με τρεις (21-18) με άσσο του Κλίντι. Ο Γιορντάνοφ μείωσε σε 21-20, ωστόσο οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και έχασαν και το δεύτερο σετ με τον Κλίντι να διαμορφώνει το 25-22.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα δικαίωμα να επαναλάβει τα ίδια λάθη και στο τρίτο σετ αν ήθελε να παραμείνει ζωντανός στη διεκδίκηση της νίκης. Έτσι οι «πράσινοι» ξεκίνησαν ακόμα πιο δυναμικά με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα με 3-8. Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στη συνέχεια του σετ με τους παίκτες του Ανδρεόπουλουνα διαμορφώνουν το σκορ 7-16, βάζοντας τις βάσεις για να κατακτήσουν το πρώτο τους σετ.  Ο «πράσινος» μονόλογος στο τρίτο σετ συνεχίστηκε και ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1 κατακτώντας το σε με 16-25.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε και πάλι αποφασιστικά και αφού προηγήθηκε με 6-9, ο Πελεκούδας με άσσο ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά σε 8-13. Ο Ηρακλής έχοντας ως πρωταγωνιστές του Σωτηρίου και Κλίντι μείωσε σε 10-13 και αυτή η διαφορά των τριών πόντων συνόδευσε τις δύο ομάδες μέχρι το 13-16. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν ένα προβάδισμα ασφαλείας το οποίο μεγάλωσε ο Γιάκομπσεν, καθώς ο πασαδόρος του «τριφυλλιού» έγραψε το 14-18, όμως ο «γηραιός» με μπλοκ του Φέργκιουσον μείωσε μετά από ώρα σε 18-20.Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έχοντας μπει στην τελική ευθεία για την ισοφάριση και το τάι μπρέικ δεν επηρεάστηκαν από τη μείωση του σκορ και έχοντας καθαρό μυαλό στην επίθεση έφεραν το ματς στα ίσια κατακτώντας το τέταρτο σετ με 21-25.

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός καλούνταν να σπάσει την «κατάρα» που τον θέλει φέτος να έχει χάσει όλα τα παιχνίδια που έχουν πάει στο πέμπτο σετ. Ο Ηρακλής πήρε το προβάδισμα με 3-1, ωστόσο το «τριφύλλι» δια χειρός Γιορντάνοφ πέρασε μπροστά με 3-4. Ο αρχηγός Σωτήρης Πανταλέων με δύο άσσους! έκανε το 5-7, κάτι το οποίο επηρέασε τους «κυανόλευκους» που με δύο απανωτά λάθη έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων στο «τριφύλλι» (5-9). Ο Παναθηναϊκός διατήρησε την ψυχραιμία του όταν ο Ηρακλής μείωσε σε 9-11 και εν τέλει έφτασε στη νίκη, με τον Πανταλέων να διαμορφώνει το τελικό 10-15.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 16-25, 21-25, 10-15