Ερασιτέχνης

Διέσυρε το Αρκάδι ο Παναθηναϊκός!

Το 2×2 στο πρωτάθλημα και το 6×6 συνολικά στη φετινή σεζόν έκανε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού, η οποία στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα επικράτησε εύκολα κόντρα στο Αρκάδι με 77-36.

-

Οι «πράσινες» του Γιώργου Καντζιλιέρη επέβαλαν από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα τον ρυθμό τους και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στη νεανική ομάδα του Αρκαδίου που αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο. Το «Tριφύλλι» πήρε από νωρίς μία διαφορά την οποία όσο περνούσαν τα λεπτά ολοένα και τη μεγάλωνε και έφτασε έτσι στη νίκη, σε ένα ματς που δεν χρήζει περαιτέρω ανάλυσης, καθώς η διαφορά στη δυναμικότητα των δύο ομάδων είναι πολύ μεγάλη.

Ενδεικτικά να πούμε πως ο Παναθηναϊκός έκλεισε τον πρώτο δεκάλεπτο όντας στο +9 (17-6). Στη δεύτερη περίοδο οι Καλαμπάκου και Μούλη βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα των «πράσινων» το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 30-19. Στην τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» μπήκε αποφασισμένο να καθαρίσει το ματς και το έκανε. «Σφίγγοντας» ακόμα περισσότερο την άμυνα του (δέχτηκε μόλις 6 πόντους) και σκοράροντας 24 πόντους διαμόρφωσε το σκορ στο 54-25, δίνοντας στην τέταρτη περίοδο διαδικαστικό χαρακτήρα. Στα τελευταία δέκα λεπτά ο Γιώργος Καντζιλιέρης πέρασε στο παρκέ μικρότερες αθλήτριες που δεν έχουν χρόνο συμμετοχής και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 77-36.

Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως το παρόν στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» έδωσαν για μία ακόμα φορά περίπου 300 οπαδοί του Παναθηναϊκού, οι οποίοι δεν σταμάτησαν να τραγουδούν δημιουργώντας μία πολύ ζεστή ατμόσφαιρα.

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Ακρίβου 9, Μούλη 27, Κοίλια Π. 3, Κοίλια Ν., Καλαμπάκου 11 (2), Ευαγγελάτου, Αρβανίτη 4, Σλούκα 6 (2), Σιγάλα 4, Μαυράκη 4, Βασιλάκη 3 (1) και Τριανταφύλλου 6.

Αρκάδι (Πλευράκης): Κουλούρη Μ.  6, Κανδεράκη, Γιαλαμά, Ουρανού, Κουλούρη Σ. 5 (1), Σταυριανάκη 6, Κάσα 7, Φραγγελάκη 2, Καούκη 8 (1) και Ζουμπεράκη 2.