Ερασιτέχνης

Αφεντικό από…νωρίς!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα της Α2 η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού, η οποία στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής επικράτησε του Πελασγού με 37-61.

-

Οι παίκτριες του Γιώργου Καντζιλιέρη δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης και αμφισβήτησης σε αυτές της ομάδας της Μεγαλόπολης και παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα έφτασαν εύκολα στη πρώτη νίκη της σεζόν.

Ηγήθηκαν στον σκοράρισμα οι Καλαμπάκου και Σλούκα. Παρών για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν και οι οπαδοί του «τριφυλλιού» με περίπου 200 άτομα να βρίσκονται στις εξέδρες του κλειστού και να «ζεσταίνουν» την ατμόσφαιρα.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και πήραν προβάδισμα με 2-7 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα. Στα μισά της περιόδου η Σλούκα με εύστοχο τρίποντο έκανε το 6-12 υπέρ των φιλοξενούμενων και η Καλαμπάκου ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά διαμορφώνοντας το 9-17 δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το «τριφύλλι» ένα λεπτό πριν το τέλος της περίοδο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (+12, 9-21), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά στο σκορ με 11-22.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν νευρικές, με το παιχνίδι να χαρακτηρίζεται από δυνατές μονομαχίες στην άμυνα και αστοχία στην επίθεση. Ωστόσο στη συνέχεια αυτό άλλαξε και οι παίκτριες του Γιώργου Καντζιλιέρη αφού διατήρησαν τη διψήφια διαφορά ασφαλείας με το σκορ στο 15’ να βρίσκεται στο 16-28, στη συνέχεια έφτασαν άνετα στο +19 (16-35), που ήταν και η διαφορά του ημιχρόνου ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 18-37.

Ο Παναθηναϊκός και στην τρίτη περίοδο δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς του και μπήκε με σκοπό να τελειώσει το ματς. Στα πρώτα πέντε λεπτά οι «πράσινες» έτρεξαν ένα σερί 2-6 με το σκορ να πηγαίνει στο 20-43 και τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και έτσι κύλισαν τα επόμενα λεπτά, με το σκορ στο τέλος της περιόδου να διαμορφώνεται στο 26-49.

Στην τέταρτη περίοδο ο νικητής είχε κριθεί και αυτό που έμενε πλέον ήταν να γίνει γνωστό το τελικό σκορ που θα συνόδευε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του νίκη. Η διαφορά εκτοξεύτηκε και στο +30 (26-56) για τις «πράσινες», με τις Σλούκα και Καλαμπάκου να οδηγούν στο σκοράρισμα. Στη συνέχεια ο Γιώργος Καντζιλιέρης έδωσε χρόνο συμμετοχής και στις υπόλοιπες παίκτριες με τον Παναθηναϊκό να φτάνει εν’ τέλει στη νίκη με 37-61.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 18-37, 26-49, 37-61

Πελασγός: Μανιάτα, Χρανιώτη 3, Τσουκαλά 8, Θάνου 7 (1), Αγγελοπούλου, Λύκου, Ντάρλα, Τσιντώνη 2, Φωτεινάκη 12, Δουκούρη 3 (1), Μιχολιά, Καντέλη 2.

Παναθηναϊκός: Ακρίβου, Μούλη 9, Κοίλια Π. 6, Μούτσα 2, Καλαμπάκου 19 (4), Ευαγγελάτου, Αρβανίτη 1, Σλούκα 11 (2), Σιγάλα 2, Βασιλάκη, Εζέτζα 11 και Τριανταφύλλου.